شنبه 16 اسفند 1399  |  Saturday 6 th of March 2021
ویژگی های گزارش هفتگی
نویسنده: کمیته کارآموزی
تاریخ: 11 مرداد 1391 - 23:03:37

یک گزارش هفتگی چه ویژگی هایی دارد؟

بسیاری از دانشجویان با شیوه صحیح نوشتن گزارشات هفتگی مشکل دارند و عموما مطالبی را ارسال می کنند که ضروری به نظر نمی رسد.

مواردی را که نباید ارسال کنید:

1.       کد های برنامه نویسی PHP , Asp, C#,….

2.       اسکریپت های SQL

3.        کدهای HTML , Java script , CSS

4.       تعریف های مختلف مثل تعریف PHP، تعریف Sql serverو....

5.       آموزش نرم افزار ( ترم قبل دانشجویان آموزش نرم افزار dreamwevearرا قرار می دادند!)

6.       کپی / پیس های اینترنتی! از سایت های دیگر حتی یک "خط" هم کپی نکنید! مگر آن ها شرح کارهایی که شما انجام داده اید را می نویسند؟! کمیته به صورت تصادفی خط های گزارش را کنترل می کند و در صورت یافتن حتی یک مورد مطالبق در جستجو گزارش را تایید نمی کند.

چه باید بنویسیم؟

جواب درست آن این است:هر کاری که انجام داده اید. به زبان ساده و از زبان و گفتار خودتان.

نمونه ای از گزارش های مورد تایید کمیته که دانشجویان در ترم قبل ارسال کردند:

 

مثال 1:

1- آشنایی با کدهای sessionواستفاده از آنها در طراحی سایت . با استفاده از این کدها برنامه ای نوشتم برای نمایش تعداد بازدیدکنندگان سایت . برای اینکار ابتدا یک جدول ساختم که sessionتمام افرادی که از سایت میکنند داخل آن ثبت میشه وبعد با استفاده ازدستورات phpاین sessionهای ثبت شده شمارش میشود .

2-ادامه کار با جاوااسکریپت و نوشتن توابعی که با بار گذاری صفحه اجرا شود . برنامه ای نوشتم برای غیرفعال کردن راست کلیک کردن در صفحه و نوشتن کدی برای جلوگیری از انتخاب متن در صفحه

3- ایجاد توضیحاتی برای لینکها در نوار وضعیت به وسیله جاوااسکریپت

4- نوشتن برنامه ای(باکدهای جاوااسکریپت) که با کلیک کردن روی تصاویر موجود در صفحه , تصاویر تغییر میکنند.

5- نوشتن برنامه ای یرای ذخیره userوpassو ایمیل کاربران تا در صورتی که فردی بخواهد از userآنها استفاده کند(در صورتیکه چند مرتبه پسورد را اشتباه وارد کند) از طرف مدیر برایشان پیغامی برای تغییر پسورد ارسال شود

 

دقت کنید در این گزارش هیچ کدام از موارد غیر مرتبط عنوان نشده و کاملا گویاست که دانشجو در آن یک هفته چه کاری را با استفاده از چه ابزارهایی انجام داده است. بدون آن که به شرح آموزش بپردازد.

 

مثال 2:

 

گزارش: همانطور که در هفته هاي پيش گفته شد مشغول پياده سازي نرم افزار به صورت پايلوت در واحد سخت افزار هستيم.انتظار مي رفت در مدت زمان کم تري کار پياده سازي تمام شود اما به خاطر مشکلاتي که به وجود آمد کار پياده سازي خيلي بيش تر از پيش بيني ها طول کشيد.در حال حاضر تمام قسمت هاي نرم افزار به جز بخش mail serverآماده پياده سازيست. طي تماسي که با سازمان فاوا شهرداري اصفهان داشتيم متوجه شديم که با توجه به اينکه اطلاعاتي که از طريق ايميل مبادله ميشوند اطلاعاتي هستند که نياز به ملاحظات امنيتي بالايي ندارند براي تنظيمات mail serverاز پروتکل popاستفاده ميکنند.به همين خاطر قرار شد تا سرپرست کارآموزي مجوز هاي لازم را از سرپرست واحد شبکه بگيرند ، متاسفانه هنوز هماهنگي هاي لازم صورت نگرفته است و با توجه به نظر سرپرست کارآموزی قرار شد نرم افزار را تحویل بخش سخت افزار بدهیم تا بیشتر از این زمان را از دست ندهیم و به صورت هم زمان روی قسمت mail serverکار کنیم.

مشکلات:همانطور که در گزارش گفته شد و هفته هاي پيش هم با اين مشکل روبرو بوديم مجبوريم براي گرفتن مجوز هاي لازم زمان زيادي صرف کنيم و با توجه به کاآموز بودن ما ابتدا بايد با مسئول کارآموزي هماهنگي هاي لازم را داشته باشيم و سپس ايشان با واحد هاي ديگر هماهنگ کنند که اين موضوع بسيار زمان بر است علاوه بر اين انجام تعميرات در بخش ما باعث کاهش سرعت ما شده است. از ديگر مشکلاتي که مي توان به اشاره کرد اين است که با توجه به اين که Plus ServiceDeskنرم افزاري در جهت مديريت itسازمان هاست نياز است تا علاوه بر آشنايي فني با اين نرمافزار گسترده آشنايي هاي با موارد مديريتي و جريان هاي کاري سازمان هم داشته باشيم که اين مسئله کمي براي ما که کارآموز هستيم مشکل ساز شده است و مجبوريم در حين کار از سرپرست کارآموزي و مسئول بخش سخت افزار راهنمايي هايي بگيريم.

 

مثال3:

در این هفته ,من به جمع آوری اطلاعات در مورد ساخت جداول پرداختم. در هر قسمت یعنی مدیران و کاربران فیلد های موردنیاز را بدست آورده و پیاده سازی کردم. برای جدول مدیران با ادغام جداول تمام بخش های مدیریتی یعنی مدیر مالی , مدیر فنی, امور مشترکین و بخش فروش این جدول پیاده سازی شد. در بخش کاربرانی نیز جدولی تحت عنوانusers که شامل تمامی اطلاعات کاربران از اطلاعات شخصی تا اطلاعات مربوط به استفاده از خطadsl در این جدول گنجانده شد.در بخش مدیریتی یک جدول کلی داریم اما سطح دسترسی برای هر بخش متفاوت می باشد و بیشترین حق دسترسی را مدیر مالی داراست و تقریبا تمام اطلاعات در جدول را خواهد دید و بقیه ی بخش ها نیز با توجه به وظیفه شان اطلاعات تعدادی از فیلد های جدول را خواهند دید. این جدول شامل نوع خدمت درخواستیid کاربر مدت اعتباراین خدمت و .... می باشد. حال در جدولی به نامpermission باداشتنid هر بخش سطح دسترسی برای آن بخش تعریف می گردد و سطح دسترسی شاملdelete , update, insert و اطلاعاتی از این قبیل می باشد.

مثال 4:

در ادامه فعالیت های مربوط به گزارش گیری و با توجه به اینکه تنها 9 ساعت از کارآموزی من باقی مانده بود به من پیشنهاد گزارش گیری در محیط اکسل شد با راهنمایی سرپرست و مطالعات خودم توانستم در این محیط هم گزارشگیری کنم. اکسل 2007 این امکان را فراهم می کند تا بتوانید از منابع داده ای بیرونی مانندSql Server استفاده کنید اما یکی از منابع دیگر که به طور منحصر بفرد مشخص شده استفاده ازCube هاست. یعنی شما می توانید مکعبی که ایجاد کرده اید را در محیط اکسل استفاده کنید و این نشان از اهمیت این نوع نگرش به داده می شود. همانطور که قبلا هم گفتم مکعب ها سرعت گزارشگیری را بسیار بالا می برند و بدین علت در اکسل به آنها توجه خاصی شده است. برای انجام این کار ابتدا باید با مکعب مورد نظر ارتباط برقرار کنید. ابتدا وارد منویData شده و از گروهGet External Data از لیستFrom Other Sources گزینه From Analysis Services را انتخاب می کنیم و ادامه می دهیم تا این ارتباط برقرار شود. در انتها تمام مقادیر جداول حقیقت و جداول ابعاد را در دسترس خود داریم و تنها با انتخاب هر مقدار و هر بعد نتایج در سلول منتخب ما نمایش داده می شودو گزارشات مختلفی را می توانیم از هر بعد و بر روی هر مقداری بگیریم. هم چنین گزارشات را می¬توان به صورت نمودار هم نشان داد و درصد هر بخش را مشخص کرد. نتایج گزارش گیری در صفحه شخصی قرار گرفته است.

 

منظور از صفحات شخصی چیست؟

هر گزارش که برای کمیته ارسال می کنید باید همزمان نیز مشروح آن را در صفحه شخصی نیز قرار دهید. مثلا اگر PHP یاد می گیرید می توانید موارد آموزشی را در آن جا قرار دهید.

موارد آموزشی، آموزش نرم افزار، کد های مختلف ( به صورت تصویر) را می توانید در صفحه شخصی خود قرار دهید.

و یا اگر نموداری رسم می کنید تصویر را در گزارش قرار دهید.

 

نباید تنها کپی گزارش هفتگی را در صفحه شخصی قرار دهید!

 

 

این اطلاعیه به روز می شود.

دفعات بازدید: 2392
 
صفحه اصلی
آشنایی با گروه کامپیوتر
پروفایل و محتوای درس
آئین نامه و مقررات
چکیده پایان نامه ها
کمیته های آموزشی
آمار و اطلاعات
راهنما
پیوندهای مفید
برنامه کلاسی
Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: 27 بهمن 1398 ساعت: 10:22:27
can't open file