پنج شنبه 31 خرداد 1397 | Thursday 21 st of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-1- مروری بر تاریخچه روند حضور رایانه و نقش مراکز ارشیوی

در گذشته رایانه های بزرگ بسیار گران قیمت بودند و برای انجام هر کار جدیدی، به نرم افزارهای پیچیده نیاز داشتند و اغلب سازمانها بخش مجزایی به منظورکنترل و اجرای کارهای رایانه ای خود، ایجاد کرده و به استخدام تحلیلگر سیستم ، برنامه نویس و اپراتور اقدام نموده بودند . این متخصصین تصمیم می گرفتند کدام سخت افزار و نرم افزار باید مورد استفاده قرار گیرد ،تعیین می کردند در یک سازمان چه نوع کارهایی مناسب ماشینی شدن هستند و سیستم مربوطه چگونه باید طراحی شود.

طی دهه 1960 میلادی سازندگان رایانه ، مفهوم " زمان مشترک " را معرفی کردند . این مفهوم اجازه می داد چندین کاربر بطور هم زمان وارد سیستم رایانه ای شوند. "زمان مشترک"  موجب پیدایش شبکه و از بین رفتن محدودیت دسترسی شد و همچنین پیشرفت نرم افزاری را  در انجام کارهایی نظیر اصلاح متن، طراحی، طراحی گرافیکی و تحلیل اماری سبب گردید. نرم افزارهای جدید همراه با تنزل قیمت دائمی خود ، سازمانها را قادر ساختند از رایانه برای کارهای پیچیده تر خود نیز استفاده کنند اما طراحی سیستم و اپراتوری رایانه ها همچنان در دستان متخصصان فنی و دور از کاربران نهایی باقی ماند.

در این میان تعداد قلیلی از ارشیویستهای دور اندیش دریافتند که برای نگهداری اسناد(اعم از جاری ، نیمه جاری و راکد) و ارشیوها، امکان استفاده از رایانه و ماشینی شدن امور وجود دارد.

پیشگامان هدایت بخش " ارشیو ماشین خوان " همواره به دنبال روشی موثر برای حفظ ارزش داده ها بودند انها استدلال می کردند ، داده های ماشین خوان باید ارزش طولانی مدت داشته باشند تا از انها بتوان برای مطالعات تاریخی و اماری استفاده مجدد نمود،انها در مورد ارزیابی اسناد ماشین خوان _اسنادی که برای ماشین قابل خواندن است- با همکاران ارشیویست خود به بحث و تبادل نظر همه جانبه می پرداختند تا بتوانند برای حفظ و نگهداری اسناد الکترونیکی برنامه هایی را شروع کنند و بالاخره در اواخر دهه1960 و اوایل 1970 میلادی ارشیوهای ملی کشورهای امریکا ، کانادا و سوئد برای اسناد ماشین خوان برنامه های مخصوصی را پی ریزی نمودند . در اواسط دهه 1970 ICA  نیز "کارگروه ماشینی" را ایجاد و راهنماهایی را برای ارزیابی و پیشرفت برنامه کاری تهیه کرد. در اوایل، نفوذ و تأثیر ماشینی شدن فعالیتهای کاری بر روی مدیریت اسناد کاملا واضح نبود. زیرا بیشتر مراکز رایانه ای " برچسب کتابخانه ها " را تعیین نموده و ذخیره سازی، نظم و بازیافت رسانه ماشین خوان را کنترل می کردند. برای مدیران ان دوره نیز مشهودترین تأثیر سیستم ماشینی، در افزایش سریع خروجی های چاپ شده سیستم بود که باعث می شد ، بر تعداد اسناد کاغذی افزوده گردد و از ان جهت که اسناد الکترونیکی به عنوان رسانه های خاص معرفی شده بودند، نگرش غالب چنین بود که این اسناد به دلیل محتوای اطلاعاتی شان، دارای ارزش اولیه هستند و در تصمیم گیری هر زمان به انها نیاز باشد و یا در مواردی ضرورت ایجاب کند به عنوان مدرکی دال بر فعالیت، مورد استناد قرار گیرند، در فرم کاغذی ، چاپ خواهند شد و سپس به صورت پرونده در سیستم های دستی ، نگهداری خواهند گردید.

در سال 1981 میلادی ،وقتیIBMرایانه های شخصی (PC) خود را به بازار مصرف ، ارائه نمود، تغییر عظیم و شگرفی در کاربرد رایانه ها به وقوع پیوست. در اوایل دهه 1980 رایانه های شخصی(PC) به نرم افزارهای "کاربر مدار" مجهز شدند و برای پردازش کلمات،کاربرد پایگاه داده ها ، صفحه گستر و کارهای گرافیکی اماده گشتند و بسیاری از رایانه های شخصی (PC) با ظرفیتی بین 20 تا 40 مگا بایت ، قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را داشتند. البته شناخت رایانه های شخصی متضمن اشنایی با چندین ویژگی مهم در تولید ، مدیریت و کنترل اسناد الکترونیکی است. رایانه های شخصی برخلاف رایانه های بزرگ که به وسیله واحدهای مرکزی پردازش داده ،کنترل و اداره میشدند، غیر متمرکزند و صاحبان فردی یا گروهی انها ، در مورد روش استفاده از رایانه و چگونگی کنترل اطلاعات ذخیره شده، خود می توانند تصمیم گیری نمایند. ویژگی مهم دیگر رایانه های جدید در سهولت استفاده از انهاست به نحوی که بکارگیری این نوع برای عده بسیار زیادی از کاربران، امکان پذیر و قابل دستیابی است. در اغاز، متداول ترین کاربرد رایانه برای پردازش کلمات بود زیرا رایانه و بطور مشخص پردازش کلمات جای ماشین تایپ را در مواردی که باید از ماشین تایپ استفاده می شد، گرفت ولی همچنان وجود بخش رایانه ای مستقل برای تأمین کارهای تخصصی نظیر مشاوره در طراحی برنامه های رایانه ای ضروری می نمود.

مدت زیادی از حضور رایانه های شخصی نگذشته بود که ارشیویستها در مورد رشد فزاینده فایلهای متنی و داده های اطلاعاتی و همچنین در مورد مشکلات مربوط به فهرست موجودی، ارزشیابی و نگهداری این فایلهای غیر متمرکز ، ابراز نگرانی کردند، زیرا رایانه های شخصی اغلب بطور سیستماتیک فاقد نسخه پشتیبان بودند و به همین دلیل احتمال اسیب پذیری رسانه ذخیره شده و از دست رفتن اطلاعات بالا می رفت . در بازار رقابت تجاری نیز انواع سیستمهای رایانه شخصی ( مثل IBMو Apple) در مجموع قابل ترکیب با یکدیگر نبودند.با این وصف ارشیویستها می دانستند کاربران نهایی یادگرفته و عادت کرده اند، اسناد را در رایانه های خود ذخیره کنند و می دانستند برای یکسان سازی شکل ذخیره ها هیچ اصول و شیوه ای تبیین نشده است.

از اواسط دهه 1980 میلادی ، از تعامل فزاینده مخابرات با کاربرد رایانه در شبکه های وسیع رایانه ای، پیشرفت شاخص دیگری روی داد. تکنولوژی شبکه، اجازه می داد تا سازمانها با تعداد اندکی از رایانه های شخصی در شبکه های محلی ارتباط برقرار کنند و گروه های کاری ، نرم افزار و پایگاه داده ها را به اشتراک گذارده و مدارک را مبادله نمایند و پیام بفرستند. در اواخر دهه 1980 میلادی مقیاس گسترده ای از استانداردهای مخابراتی نظیر TCP/IPو توافقات اینترنتی موجب شد تا صدها هزار شبکه محلی و همچنین رایانه های شخصی در یک منطقه و نیز شبکه جهانی به یکدیگر متصل شوند. بهترین مفهوم از شبکه جهانی اینترنت است که تقریبا تاسال 1995، چهل میلیون کاربر از 109 کشور جهان داشته است.

امروزه روشهای کاربرد رایانه به نحو محسوسی تغییر یافته است اگرچه رایانه های بزرگ هنوز برای کنترل پایگاه داده های گسترده و وسیع و عملیات بسیار پیچیده مورد استفاده قرار می گیرند اما رایانه های بزرگ در کاربرد عمومی رایانه و مهندسی کنترل شبکه مرجع، امتیاز خود را نسبت به روشهای دیگر از دست داده اند. با روش "کنترل شبکه مرجع" هر رایانه خود مرجعی با قابلیت انجام عملیات مستقل است.ذخیره سازی فایل و دست یابی به یک نوع نرم افزار خاص می تواند بطور مرکزی در یک یا در مجموعه ای از "شبکه های فایلی" مدیریت شود. این قابلیت ، ازادی عمل و استقلال رایانه های شخصی را با توانایی کنترل مرکزی رایانه های بزرگ ترکیب می کند.

از طریق شبکه، برای هر کسی که امکان ارتباط با ان را دارد ، انتقال پیام ، مکتوبات و نرم افزار ممکن می شود . در یک سازمان مدرن با این سطح از تکنولوژی می توان ، پردازش و ارتباط همه اطلاعاتی که برای اداره فعالیتهای کاری لازم است را به روش تکنیکی ممکن ساخت. در چنین سیستمی همراه با رشد فزاینده شبکه و انجام کارها، بدون نیاز به کاغذ ، ارشیویستها باید نگهداری طولانی مدت اسناد الکترونیکی را مورد توجه قرار داده و به ان بپردازند. منشا این توجه برخاسته از ماهیت و روش استفاده از تکنولوژی جدید ، در سازمانهاست

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26