چهارشنبه 30 خرداد 1397 | Wednesday 20 th of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-1-UMLچیست

هر پروژه مهندسی قبل از اینکه پیاده سازی شود باید به طور کامل تجزیه وتحلیل شودونقشه انجام کار برای ان اماده شود.

UMLکه ان را زبان مدلسازی یکپارچه(Unified Modeling Language) می نامند،شامل تعدادی عنصر گرافیکی است که از ترکیب انها نمودارهایUMLشکل می‏گیرند. هدف استفاده از نمودارهای مختلف در UML، ارائه دیدگاه های گوناگون از سیستم است. همانطور که مهندسین عمران جهت ساختن یک ساختمان پلانهای مختلفی از ساختمان تهیه می کنند، ما با استفاده از نمودارهایUMLنماهای مختلفی از پروژه مورد نظر را تهیه می کنیم.

نکته ای که باید حتما به ان توجه داشت این است که: مدل UMLانچه که یک سیستم باید انجام دهد را توضیح می دهد، ولی چیزی درباره نحوه پیاده سازی سیستم نمی گوید.

زبان مدل سازییکنواختیک زبان مدلسازی است که برای تحلیل و طراحی سیستم های شی گرا به کار می‌رود.

این زبان برای مشخص کردن (Specify)، مصورسازی (Visualize)، ساخت (Construction) و مستندسازی (Documenting) سیستمهای نرم‏افزاری و غیر‏نرم‏افزاری و نیز برای مدلسازی سیستمهای تجاری به کار می رود.

ایجادیک مدل برای سیستمهای نرم افزاری قبل از ساخت یا بازساخت ان، به اندازه داشتن نقشه برای ساختن یک ساختمان ضروری و حیاتی است. بسیاری از شاخه‏های مهندسی، توصیف چگونگی محصولاتی که باید ساخته شوند را ترسیم می کنند و همچنین دقت زیادی می کنند که محصولاتشان طبق این مدلها و توصیفها ساخته شوند. مدلهای خوب و دقیق در برقرارییک ارتباط کامل بین افراد پروژه، نقش زیادی می توانند داشته باشند. شاید علت مدل کردن سیستمهای پیچیده این باشد که تمامی ان را نمی توان یک باره مجسم کرد، بنابراین برای فهم کامل سیستم و یافتن و نمایش ارتباط بین قسمتهای مختلف ان، به مدلسازی می‌پردازیم. به عبارت دیگر،یک زبان، با ارائه یک فرهنگ لغات و یک مجموعه قواعد، امکان می‏دهد که با ترکیب کلمات این فرهنگ لغات و ساختن جملات، با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. یک زبان مدلسازی نیز، زبانی است که فرهنگ لغات و قواعد ان بر نمایش فیزیکی و مفهومی ان سیستم متمرکزند

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26