سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 | Tuesday 21 st of May 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1ـ مقدمه

     واحد پردازش گرافیکی ابزاری اختصاصی برای رندر کردن گرافیکی در کامپیوترهای شخصی، ایستگاه‌های کاری و یا در کنسولهای بازی است. با توجه به معماری ان، این واحد امکان موازی سازی بیشتری را برای ما فراهم می کند و سرعت ان بسیار بیشتر از CPUاست. با توجه به توان پردازشی بالای انها در کاربردهای غیر گرافیکی شاخه جدیدی در علوم کامپیوتر به نام  محاسبات با اهداف همه منظوره روی واحدGPU  ایجاد شده است. هدف فعالان این عرصه بهره گیری از کارت گرافیک به عنوان یک کمک پردازنده محاسباتی در برنامه های غیرگرافیکی و برنامه های عمومی است. پردازنده های گرافیکی امروزی از چندین پردازنده با کارایی بالا تشکیل شده اند که قادر به محاسبات بسیار سنگین هستند.

همانطور که وارد حوزه محاسبات GPUمی شویم، برنامه های کاربردی ذاتا موازی به طور فزاینده ای از توانایی فراوان محاسبات موازی GPUبرای رسیدن به کارایی و بازدهی بالاتر استفاده می کنند. برنامه های کاربردی که قبلا به علت زمان بالای اجرای انها نامناسب بودند امروزه توسط محاسبات GPUقابل انجام هستند.

تکامل سریع GPUها از پراسسورهای گرافیکی پیکربندی شده تا پراسسورهای برنامه نویسی شده موازی باعث حضور انها در همه جا از جمله کامپیوترهای شخصی، لب تاپها و ایستگاههای کاری شد. انها فراگیرترین معماری پردازش موازی هستند و قیمت انها نیز مقرون به صرفه است. در واقع انها چند پردازندههای چند نخی چند هسته ای هستند که در برنامه های کاربردی محاسباتی و گرافیکی استفاده می شوند

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26