دوشنبه 29 دی 1399 | Monday 18 th of January 2021 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
فصل پنجم: امنیت و کارایی

مقوله امنیت همواره یکی از مهم‌ترین شاخه‌های مهندسی نرم‌افزار و به تبع ان، یکی از حساس‌ترین وظایف مدیران سیستم به‌خصوص مدیران شبکه و یا مدیران بانک‌های اطلاعاتی است. با تنظیم سطوح دسترسی برای کاربران شبکه یا بانک‌های اطلاعاتی شبکه، امنیت اطلاعات یا به عبارتی عدم دسترسی افراد فاقد صلاحیت به اطلاعات، تضمین می‌گردد.

در این نرم افزار امکانات امنیتی زیر لحاظ شده است:

  • تابع MD5که رمز ورود کاربر passwordرا با هر طولی را دریافت کرده و یک خروجی منحصر به فرد 16 بایتی را تولید می نماید، از جمله خصوصیات مهم این تابع می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:
  • دو رشته متفاوت ورودی به ان شکل کدگذاری یکسانی نخواهند داشت (برای هر ورودی خروجی منحصر به فرد خواهد بود).
  • هر داده مفروض همواره به یک رشته کد گذاری شده یکسان نگاشت می شود (بنابراین یک کلمه عبور رمزنگاری شده توسط این تابع همیشه یک رشته خروجی یکسانی تولید می نماید).

با وجود این خصوصیات اگر کسی هم به پایگاه دسترسی یابد نمی تواند کلمات عبور ذخیره شده در پایگاه را حدس بزند، بنابراین امنیت همواره برقرار است.

2-امکان تعیین سطوح دسترسی برای کاربران توسط مدیر سیستم

همانطور که درامکانات نرم افزار توضیح داده شد هر کاربر در این سیستم فقط به قسمت هایی از نرم افزار دسترسی دارد که مجوز  انها به او داده شده باشد، بنابراین فرد از دسترسی به سایر بخش های مهم سیستم باز می ماند. در این نرم افزار دو سطح دسترسی وجود دارد سطح دسترسی 3 که مربوط به مدیر است و سطح دسترسی 2 که مربوط به دبیر است.سطح دسترسی دبیر توسط مدیر تعیین می شود. 

3-استفاده از sessionها 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26