چهارشنبه 21 آذر 1397 | Wednesday 12 th of December 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-1 تاریخچه مجازی سازی

اولین جرقه‌ها در سال 1960 برای استفاده هر چه بهتر از رایانه‌های بزرگ (Mainfram) شروع شد. امروزه رایانه‌های مبتنی بر معماری x86با همان مشکلات رایانه‌ای بزرگ قدیمی روبرو هستند.

 حدود سی سال پیش شرکت IBMراهی به عنوان استفاده از پارتیشن‌های منطقی این کامیپوترها، برای کامپیوترهای مجازی ارائه داد. این روش امکان اجرای همزمان چند سرویس را در کامپیوترهای بزرگ فراهم می‌کرد. البته این موضوع بیشتر به دلیل گران قیمت بودن تجهیزات رایانه‌ای در ان زمان، بسیار کاربرد داشت.

 این موضوع در دهه‌های هشتاد و نود میلادی به دلیل استفاده از کامپیوترهای ارزان قیمت بدست فراموشی سپرده شد. در این سالها سیستم عامل Windowsبه عنوان تنها سیستم عامل پذیرفته شده بود و Linuxنیز بسیار نوظهور بود و در این میان افزایش ظرفیت دستگاههای رایانه‌ای به چالشهای عملیاتی منجر شده بود.

 از جمله مشکلات این بود که در اکثر مواقع بیش از 15-10 درصد از ظرفیت رایانه‌ها بمنظور اجرای برنامه کاربردی استفاده نمی‌شد و در صورت استفاده چند برنامه عملیاتی، احتمال اختلال انها با یکدیگر دور از ذهن نبود، یکی دیگر از دلایل رواوردن به فناوری مجازی سازی، افزایش رو افزون هزینه‌های زیرساخت بود. از جمله انها می‌توان به هزینه خنک کننده ها و برق اشاره نمود.

 همچنین هزینه‌های فراوان نیروی متخصص یکی دیگر از اینگونه چالش‌های عملیاتی به شمار می‌امد. در نهایت نیز حساسیت زیاد اطلاعات موجب بالا رفتن ضریب حساسیت سرویسهای در حال اجرا بوده و در صورت ار کار افتادن انها، هر چند برای لحظاتی کوتاه، موجبات ضرر و زیان‌های زیادی می‌شد

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26