شنبه 4 خرداد 1398 | Saturday 25 th of May 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1- 4 از شبیه سازی تا مجازی سازی

با وجود مزایای گوناگون، شبیه سازها به اقتضای ماهیت خود مشکلاتی نیز دارند. یک شبیه ساز باید اجزای سخت افزاری را با دقت هر چه تمام تر همانند سازی کند و این کار مستلزم تأمین توان پردازش کافی است. بر این اساس می‌توان این گونه تصورکرد که هر چه یک سخت افزار از پیچیدگی کمتری برخوردار باشد، شبیه سازی ان ساده تر خواهد بود.

 با استدلالی مشابه می‌توان گفت هر چه سیستم عامل قدیمی تر باشد، سیستم روی شبیه ساز با سرعت بیشتری عمل می‌کند. به این ترتیب اکنون این پرسش مطرح می‌شود که چگونه می‌توان بار پردازش شبیه ساز را کمتر کرده و سرعت شبیه سازی را افزایش داد؟

 بخشی از راه حل این مسئله در طول سالیان گذشته با توجه به وضعیت صنعت سخت افزار مشخص شده است. اجازه دهید کمی دقیق تر به مسئله نگاه کنیم؛ فرض کنید میان کامپیوتر فیزیکی‌ای که در اختیار دارید و سیستم شبیه سازی شده‌ای که قصد ایجاد ان را دارید، شباهت‌های سخت افزاری وجود داشته باشد. مثلاً در صورتی که یک پردازنده اینتل در اختیار دارید و قصد دارید که سیستمی با همین نوع پردازنده را شبیه سازی کنید، دیگر نیازی به شبیه سازی ان نخواهید داشت. به بیان دیگر شما می‌توانید مستقیماً از پردازنده استفاده کرده و فقط بخش‌های مورد نیاز از سیستم مورد نظر را شبیه سازی کنید. به طریق مشابه، این مسئله در مورد دیگر اجزای سخت افزاری نیز صادق است.

 یعنی شما فقط سخت افزاری را شبیه سازی می‌کنید که در سطح نرم افزاری به ان نیاز دارید. در چنین شرایطی ما این رهیافت را نه شبیه سازی بلکه مجازی سازی می‌نامیم. اکنون اماده ارایه تعریفی از مجازی سازی هستیم.

مجازی سازی روش و اسلوبی است برای تقسیم منابع یک سیستم کامپیوتری برای ایجاد چند محیط اجرایی مجزا با استفاده از تکنیک‌های مختلفی مانند شیبه سازی جزیی یا کامل یک ماشین

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26