چهارشنبه 21 آذر 1397 | Wednesday 12 th of December 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-2 سیر تکاملی مجازی سازی

اساساً سیر پیشرفت و تکامل مجازی سازی و پیش زمینه‌های تاریخی این فناوری به روشنی گویای بسیاری از کاربردها و مزایای استفاده از ان هستند. در عین حال با توجه به قابلیت‌های متنوع مجازی سازی و نیز نیازهای جدیدی که با پیشرفت صنعت کامپیوتر ایجاد شده است، می‌توان برخی از مزایای مهم ان را در قالب موارد زیر برشمرد:

*سازگاری:

در صنعت دایماً متغیر کامپیوتر امکان اجرای نرم افزارهای قدیمی روی سکوهای جدید یک نیاز همیشگی است. پس ناگفته پیدا است که همین نیاز، ضرورت وجود و پیشرفت ماشین‌های مجازی و استفاده از ان‌ها را برای دمیدن روحی دوباره به کالبد برنامه‌ها و سخت افزارهای قدیمی توجیه می‌کند.

*استفاده همزمان از چند سیستم عامل:

 با توجه به پیشرفت مداوم و بهینه سازی‌های مختلف سیستم عامل‌های پرطرفداری چون ویندوز، لینوکس، مک اواس، سولاریس و... برای مصارف و کاربردهای مختلف گاه فراهم کردن امکان به کارگیری همزمان دو یا چند سیستم عامل ضرورت پیدا می‌کند. طبیعتاً استفاده از سخت افزارهای مستقل برای هر یک از ان‌ها روشی پرهزینه و پردردسر خواهد بود. نصب همزمان چند سیستم عامل روی یک سخت افزار و ایجاد یک سیستم بوت چندگانه هم نه تنها در برخی موارد امکان پذیر نیست بلکه در مواقعی که عملی باشد مشکلاتی از قبیل تداخلات سیستمی یا عدم امکان استفاده همزمان از ان‌ها را ایجاد می‌کند (طبیعتاً در دیتاسنتری که سرورهای ان بدون وقفه در حال کار هستند راه اندازی مجدد یک سرور برای تعویض سیستم عامل امکان پذیر نیست). در این شرایط می‌توان با استفاده از ماشین مجازی چندین سیستم عامل را در محیط‌های اجرایی مجزا نصب و از ان‌ها به طور همزمان استفاده کرد.

*امنیت:

 ماشین‌های مجازی می‌توانند محیطی ایزوله شده و امن را برای اجرا و ازمایش نرم افزارهای جدید یا غیرمطمئن فراهم کنند. در واقع در یک محیط مجزا هر مشکلی فقط در محدوده یک ماشین مجازی اجازه بروز پیدا خواهد کرد و کل سیستم درگیر ان نخواهد شد. به این ترتیب مجازی سازی یک لایه امنیتی جدید ایجاد می‌کند و برای بررسی برنامه‌های جدید نیازی به ایجاد شرایط ازمایشی (مجزا کردن سیستم مورد استفاده از سایر سیستم‌ها و...) وجود نخواهد داشت.

به علاوه می‌توان با استفاده از مجازی سازی سیستم عامل‌ها یا محیط‌های اجرایی با منابع سیستمی محدود (برای کاربردها یا کاربران خاص) ایجاد کرد تا پایداری و امنیت سیستم افزایش یابد. از سوی دیگر بازیابی داده‌ها هنگام خرابی یا تغییر زیرساخت‌های سخت افزاری بسیار ساده تر خواهد بود؛ از انجا که سیستم‌های مجازی به هیچ پیکربندی سخت افزاری ویژه‌ای وابسته نیستند، به سادگی می‌توان از ان‌ها روی یک بستر سخت افزاری جدید بهره گرفت.

*کاهش هزینه ها:

 طبیعتاً کاهش نیاز به تأمین سخت افزارهای اضافی برای پردازش حجم معینی از داده‌ها با استفاده بهینه از سخت افزارهای موجود یکی از مزایای مجازی سازی است. به عنوان نمونه استفاده از این فناوری می‌تواند باعث کاهش نیاز به مراکز داده‌های عظیم شود. با یکی کردن حجم کاری چندین سرور بهینه شده برای کاربردهای مختلف روی تعداد کمتری سرور به کمک این فناوری می‌توان از منابع پردازش به شیوه مؤثرتری بهره برد. به طور روشن تر برای ارایه سرویس‌های مختلف می‌توان با اجرای چندین نمونه با Instanceاز یک سیستم عامل مهمان، از سیستم‌های فیزیکی کمتری استفاده کرد. طبیعتاً این امر باعث کاهش هزینه‌های سخت افزاری، محیطی، (مصرف برق و...) مدیریتی و... می‌شود.

موضوع ما مجازی سازی در مرکز داده است که شامل مجازی سازی در سرورهای شبکه سرویس دهنده‌ها ودر سیستم‌های ذخیره سازی و...اما بهتر است بدانید هفت روش مجازی سازی را میتوان نام برد.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26