یکشنبه 30 دی 1397 | Sunday 20 th of January 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-3 انواع روش مجازی سازی

- مجازی سازی سیستم عامل:

 ابزار مدیریت ماشین‌های مجازی (VMM) روی سیستم عامل میزبان نصب شده است. چندین سیستم عامل مهمان روی VMMاجرا می‌شوند.

2- مجازی سازی سرور:

 در این حالت سخت افزار مجازی شده است. یعنی با اجرای چند سیستم عامل مهمان روی VMM(بدون نیاز به سیستم عامل میزبان) چند سرور منطقی (مجازی) ایجاد می‌شود.

3- مجازی سازی برنامه کاربردی:

 در این حالت یک برنامه کاربردی نصب شده روی یک سیستم راه دور (مثلاً سرور) در اختیار چندین کاربر قرار می‌گیرد بدون این که نیازی به نصب ان روی تک تک سیستم‌های کاربران باشد.

البته این انبوه با اجرای برنامه‌ها از طریق روش مبتنی بر کلاینت- سرور تفاوت دارد؛ به بیان روشن تر در مجازی سازی برنامه کاربردی، نرم افزار مورد نظر برای استفاده همزمان چند کاربر طراحی نشده است.

4- مجازی سازی دسکتاپ محلی:

 در این حالت کاربر از طریق یک اینترفیس منفرد به نرم افزارهای مجاز، صرف نظر از این که کجا نصب شده است دسترسی دارد. در شکل فوق سرور از دسکتاپ مجازی به صورت محلی میزبانی می‌کند و کاربر، هم به برنامه‌های محلی و هم به برنامه‌های راه دور دسترسی دارد.

5- مجازی سازی دسکتاب راه دور:

 در این حالت یک سرور راه دور از دسکتاپ مجازی میزبانی می‌کند و کاربر فقط به برنامه‌های راه دور دسترسی دارد.

6- مجازی سازی سیستم ذخیره سازی: با استفاده از مجازی سازی سیستم ذخیره سازی کاربر یا برنامه بدون نگرانی بابت این که ابزار ذخیره سازی از نظر فیزیکی در کجا قرار گرفته یا چگونه مدیریت می‌شود، به ان دسترسی خواهد داشت.

7- مجازی سازی داده ها:

 در این روش مجازی سازی منابع داده منفرد، شامل مواردی همچون فایل ها، محتوای پایگاه داده، فراداده‌های اسناد و... استخراج می‌شود و با استفاده از ان‌ها برای روش‌های مختلف دسترسی (SQL، XMIو...) یک لایه مشترک دسترسی به داده‌ها ایجاد می‌شود. این لایه دسترسی درخواست‌های یک برنامه را با استفاده از یک پروتکل ویژه که برای ذخیره سازی و بازیابی داده‌ها از همه روش‌های ذخیره سازی داده تدارک دیده شده، ترجمه می‌کند. این کار به معنای ان است که همه برنامه‌های کاربردی می‌توانند با یک روش واحد و بدون در نظر گرفتن این که داده‌ها در کجا ذخیره شده اند، به ان‌ها دسترسی داشته باشند

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26