جمعه 6 اردیبهشت 1398 | Friday 26 th of April 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-5 مجازی سازی در سیستم‌های اطلاعاتی

امروزه سازمان های بزرگ، از پایگاه داده‌های متفاوتی مانند SQL Serverیا Oracleاستفاده می‌کنند. این دو پایگاه داده سازگاری چندانی با یکدیگر ندارند و اغلب اطلاعاتی با ساختار به هم ریخته یا به اصطلاح سنتی را ذخیره می‌کنند. از طرف دیگر از ان جهت که هر روز حجم اطلاعات زیادتر می‌شود یکپارچه شدن ان نیز مشکل تر می‌شود.

 اینجا است که مجازی سازی اطلاعات می‌تواند بسیار مفید واقع شود. در حقیقت مجازی سازی پایگاه داده با تجزیه کردن اطلاعات و قرار دادن ان از لایه Applicationبه لایه میانی (لایه مجازی) اطلاعات را به صورت سرویس به کاربران ارایه می‌دهد. مجازی سازی اطلاعات در واقع مانند SOAبرای داده‌ها است .در حالی که SOAروی پروسه‌های بنگاهی کار می‌کند، اما مجازی سازی اطلاعات روی اطلاعاتی که ان پروسه‌ها از ان استفاده می‌کنند، کار می‌کند.

 تصور کنید که بخواهیم از حدود پنجاه هزار پایگاه داده متفاوت جست و جویی را مطرح کنیم ودنبال یک جواب می‌گردیم. ایا به نظر شما این کار در لایه Applicationقابل دست یابی است؟ مطمئناً جواب خیر است. در نتیجه سیستم باید به یک لایه مجازی که تمام اطلاعات را به صورت سازگار و یک دست در خود انباشته کرده است رجوع کند تا جواب را به دست اورد. البته کار به همین راحتی هم نیست و کاربران این فناوری باید به کیفیت اطلاعات جمع اوری شده در این لایه و سرعت برنامه‌هایی که از این اطلاعات استفاده می‌کنند، دقت کنند. دقت اطلاعات، فاکتور بسیار مهمی در این مقوله است زیرا سیستم‌ها به اطلاعات یک دست و دقیق نیاز دارند و تنها نباید به فکر دقت اطلاعات در برنامه‌ها باشیم و لازم است دقت خود را در جمع اوری اطلاعات معطوف کنیم.

 مسئله دیگر این است که قبل از این که به فکری مجازی سازی سیستم‌های اطلاعاتی خود بیافتیم باید به چندین مسئله خوب دقت کنیم. نخست این که ایا با این کار امنیت اطلاعات به خطر نمی‌افتد و دیگر این که به فکر سیستم پشتیبان یا Fail-overباشیم.

شرکت‌های نرم افزاری حرفه‌ای زیادی در حال تهیه برنامه‌های مجازی سازی اطلاعات هستند که از این شرکت‌ها می‌توان از ای بی ام، مایکروسافت و اوراکل نام برد. ولی به نظر می‌رسد اوراکل باز هم با عرضه محصول خود به نام Oracle VMکه قابل دانلود است گوی سبقت را از رقبایش ربوده است. این محصول سرعت بالا و حساسیت زیادی دارد و یکپارچگی اطلاعات را اسان می‌کند

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26