چهارشنبه 21 آذر 1397 | Wednesday 12 th of December 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-8 مقدمات شرایط مجازی سازی

از جمله دلایل استفاده از فضاهای مجازی می‌توان به مواردی نظیر کم نمودن هزینه‌های تعمیر و نگهداری تجهیزات، صرفه جویی در زمان، استفاده از حداقل نیروی متخصص جهت انجام عملیات تعمیر و نگهداری و از همه مهمتر، مباحث مربوط به افزونگی (Redundancy) اشاره کرد.

برای ایجاد یک فضای مجازی نیاز به دو عامل مهم، یکی میزبان (Host) و دیگری، میهمان (Guest) است. «میزبان» رایانه‌ای (یا بهتر میتوان گفت ابر رایانه ای) می‌باشد که توانایی نگهداری چندین سرویس دهنده را در درون خود داشته و سخت افزارهای این دستگاه متناسب با ظرفیت سرویس دهندگان درون ان انتخاب می‌گردد. «میهمان» به سرویس دهندگان مجازی ایجاد شده درون میزبان گفته میشود که از منابع میزبان استفاده می‌نماید. بدیهی است میزان استفاده از منابع میزبان ارتباط مستقیمی با مقدار منابع موجود دارد. با این امکانات توانایی اجرای سیستم‌های عامل مختلف (بعنوان میهمان) را درون یک سیستم عامل (بعنوان میزبان) خواهید داشت.

میزبان دارای سیستم عامل یا نرم افزاری است که با ایجاد قابلیت‌های خاص در ان، امکان به اشتراک گذاشتن منابع سخت افزاری جهت برپایی سرویس دهندگان مجازی، پدید امده است. امروزه سیستمهای عامل مختلفی، قابلیت ایجاد ساختار مجازی را دارند.

از پیشرفته‌ترین شرکتهایی که در این زمینه فعالیت می‌کند شرکت VMwareاست. این شرکت ادعای رهبری فلسفه مجازی سازی را داشته و دارای بیش از 190 هزار مشتری و 25 هزار شرکت تجاری است. درامد خالص VMwareدر سال 2009 معادل 2 میلیارد دلار بود.(در فصل‌های بعد در مورد ان بیشتر صحبت میکنیم)

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26