چهارشنبه 21 آذر 1397 | Wednesday 12 th of December 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
4-4 چه ضرورتی برای راه اندازی مراکز داده بود؟

در اوایل دهه 90، پس از به وجود امدن مفهوم وب در اینترنت (سال 1993 ) و پروتکلHTTP که به سادگی امکان به اشتراکگذاشتن مستندات در اینترنت را در اختیار کاربران قرار می‌داد،روز به روز بر تعداد کاربران اینترنت افزوده شد. از سوی دیگر با اضافه شدنکاربران اینترنت، حجم مستندات نیز روز به روز افزایش یافت. مسلماً خطوطسابق اینترنتی و سرورهای موجود، توانایی جوابگویی به سیل عظیم کاربران رانداشتند.

همچنین با زیاد شدن کاربران و بالا رفتن حجم مستندات، و نیز سادگی انتشار اطلاعات در اینترنت، مفاهیم تجاری نیز وارد عرصه اینترنت شدند. شرکت‌های تجاری نیاز به سرورهایی داشتند که این امکان را به انها بدهد که به سادگی و با سرعت بتوانند اطلاعات خود را در اختیار مشتریان و کاربران خود قرار دهند.

بالطبع این امکان وجود نداشت که هر شرکت یا سازمانی که قصد راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی را دارد، خود راساً اقدام به راه‌اندازی سرور خود کند، چرا که با وجود کاربران زیاد این سایت‌ها و حجم بالای ترافیک، نیاز به اتصال‌هایی با سرعت‌های بسیار بالا وجود داشت که مسلما حتی در صورتی که این امکان از لحاظ عملی وجود داشته باشد، هزینه بالایی را می‌طلبید.

 راه‌ حلی که برای این مشکل به نظر رسید، راه‌اندازی مراکز خاصی تحت عنوان Data Centerیا مراکز داده‌ای بود. که با در اختیار داشتن اتصالات پرسرعت به اینترنت، و همچنین در اختیار داشتن سرورهای قوی و متعدد، امکان راه‌اندازی سرورهای وب را برای عموم مردم ممکن ساختند.

شرکت‌های تجاری و مردم می‌توانستند بااجاره کردن فضای محدودی در این سرورها، سایت‌های وب خود را معرض دید عمومقرار دهند. برخی شرکت‌های بزرگ نیز با توجه به نیاز خود، اقدام به اجارهکردن یک سرور در مرکز داده‌ای می‌کردند و ان را از راه دور با ابزارهای خاصکنترل می‌کردند.

 اکنون با توجه به رشد سریع اینترنت، روز به روز به تعداد Data Center‌ها اضافه می‌شود به طوری که در حال حاضر در اکثر کشورهایپیشرفته این مراکز وجود دارند. تمرکز این مراکز بخصوص در کشور امریکا بسیارزیاد است.دلیل ان ارزان بودن نرخ اتصال به اینترنت و همچنین در دسترسبودن سرعت‌های بالا می‌باشد.

برخی از این مراکز داده از طریق خطوطمختلف فیبرنوری، پهنای باندی بیش از 4Gbps  را در اختیار دارند و تعدادسرورهای این   مراکزمعمولا بیش از 1000 مورد است که بر اساس مشخصات بهمتقاضیان اجاره داده می‌شود. پارامترهای زیادی در قیمت اجاره ماهانه یکسرور تاثیرگذار است که می‌توان به سرعتCPU، مقدار حافظهRAM و اندازهHard Disk ، حداکثر ترافیکی که ماهانه در اختیار هر سرور قرار می‌گیرد، سیستمعامل سرور و همچنین سابقه مرکز داده‌ای بستگی دارد.

.امروزه با رشد نیازهای کاربران به سرویس‌های مختلف، مراکز داده جهت در بر گرفتن تجهیزات، اطلاعات و برنامه‌های کاربردی حساس در فضایی کاملاً مطمئن و دارای قابلیت گسترش طراحی شده‌اند. برطبق تعریف ارایه شده ازجانبRenewable Energy Policy، مراکز داده متشکل از اجزای ضروری زیر ساختی هستند که کار پشتیبانی از اینترنت و تجارت‌الکترونیکی و بخش‌های ارتباطات الکترونیکی را به عهده دارند و در نتیجه تمامی سرویس‌های ارایه شده در ان‌ها باید دقیق، مطابق برنامه و بدون کوچکترین وقفه‌ای عمل نمایند. به طور کلی مراکز داده به عنوان مکانی جهت فراهم اوردن موارد زیر تعریف می‌شوند: ذخیره سازی، مدیریت، پردازش و تبادل اطلاعات دیجیتال و همچنین فراهم اوردن سرویس‌های کاربردی یا مدیریت جهت پردازش‌های اطلاعاتی

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26