جمعه 28 تیر 1398 | Friday 19 th of July 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
4-13 فناوری مجازی‌سازی مراکز داده تجاری را دگرگون می‌سازد

زمانی صاحبان روزنامه Charlotte Observer تلاش می‌کردند راهی پیدا کنند تا سرورهای بیشتری را به مرکز داده متراکم خود اضافه نمایند. این مرکز داده که از ابتدا برای یک مین‌فریم طراحی ‌شده بود، دو هزار فوت مربع وسعت داشت و تقریباً با 150 سرور مبتنی بر معماری اینتل پر شده بود و هنوز هم نیاز بیشتری احساس می‌شد.
راه‌حل چه بود؟ در نهایت مدیران این رسانه روشی را یافتند که بر خلا‌ف تصور به نظر می‌رسد. ان‌ها به جای این‌که سرورهای بیشتری را به کار گیرند، چهارده ماه گذشته را صرف حذف ان‌ها کردند. بدین ترتیب که سرورهای تک‌منظوره را به ماشین‌های مجازی در کامپیوترهای میزبان تغییر شکل دادند.
 Geoff Shorter مدیر زیرساخت‌های IT ابزرور می‌گوید: «همچنان‌که سرورها کم می‌شدند فضای بیشتری باز می‌شد (در حال حاضر به 120 عدد کاهش پیدا کرده‌اند). هزینه‌های مصرف برق و سیستم‌های خنک‌کننده به نصف کاهش پیدا کرده‌اند؛ یعنی از هفت‌هزار دلار به 3500 دلار در ماه رسیده‌اند.«شورتر انتظار دارد تعداد سرورها به سی سرور مجهز به پردازنده‌های چهارهسته‌ای کاهش پیدا کند و مرکز داده نیز به هشتصد فوت مربع، یعنی چیزی کمتر از نصف وسعت فعلی برسد. او می‌گوید: «ما برای مجازی کردن همه سرورها برنامه‌ریزی می‌کنیم.»
مجازی‌سازی یا علم ایجاد محیط‌های کاربردی مستقل متعدد روی یک سرور فیزیکیِ منفرد، جایگزین راه‌های قبلی مدیریت منابع محاسباتی خواهد شد و مهارت‌های مورد انتظار از متخصص IT را تغییر می‌دهد. مجازی‌سازی نوید کارایی بیشتر سخت‌افزار، تخصیص منابع بهتر، خدمات برنامه‌ای انعطاف‌پذیر و هزینه‌های کمتری را می‌دهد.
البته مشکلاتی نیز وجود دارد. تغییر به سمت و سوی یک محیط مجازی ارزان نیست. امنیت، یک چالش مهم است. به علاوه، ممکن است کارایی برنامه‌ها کاهش یابد و حمایت تولیدکنندگان از برنامه‌های مجازی نیز می‌تواند یک مسئله باشد. خلاصه این که، رشد سریع ماشین‌های مجازی ممکن است منجر به تکرار مشکلات ناشی از افزایش سریع تعداد سرورها گردد.
 در صورتی که مجازی‌سازی به طور صحیح مدیریت شود، فناوری و روش‌هایی برای این کار پدید می‌اید، و به مدیران IT برای تغییر شکل مراکز داده و مهار پیچیدگی‌ای که ممکن است ان‌ها را در گرداب فضای مناسب غرق کند، ابزارهای قدرتمندی ارائه می‌دهد

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26