جمعه 6 اردیبهشت 1398 | Friday 26 th of April 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
5-4-3 چگونه محل ذخیره سازی ماشین‌های مجازی را انتخاب کنیم ؟

هنگامی که شما به دنبال بالابردن کارایی و بهینه سازی راندمان ماشین‌های مجازی خود می‌باشید، یکی از مهمترین فاکتورهای کاری برای شما انتخاب محل ذخیره سازی ماشین‌ها می‌باشد.همشیه یک رابطه غیر مستفیم بین قیمت تمام شده حافظه (Storage) و کارایی و پایداری ماشین‌های مجازی وجود دارد. حافظه‌های گران تر امکانات و پایداری بیشتری را دارا می‌باشند و همیین طور برای حافظه‌های کم هزینه تر امکانات و کارایی کمتری وجود دارد.
بر اساس فاکتورهای مختلف حافظه‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

High Tier: این دسته از حافظه پایداری و کارایی بسیار بالایی را دارا است. به خوبی امکان پیاده سازی انواع پشتیبان گیری‌های داخلی و Snapshots  را داراست. همچنین سرعت دسترسی، پاسخگویی، بسیار بالایی را دارا می‌باشند و امکان توسعه در بستر فیبرنوری را دارا می‌باشند.(SAN(Storage Area Network از این دسته حافظه‌ها می‌باشد.

Mid Tier: این دسته از حافظه‌ها خدماتی با کارایی پایین تر نسبت به حافظه‌های دسته قبلی ارائه میکنتد، SCSI‌ها از این دسته از حافظه‌ها هستند، امکان ذخیره Snapshot‌ها از توانایی این گروه است، از نظر هزینه نیز به مراتب ارزان تر است و در سطح میانی این دسته بندی می‌باشتد.
Lower Tier: این دسته کارایی کمتری ارائه میکند، افزونگی داخلی کمی را پشتیبانی کرده و به مراتب ارزان تر می‌باشند. SCSI درایوهای سطح پایین و SATA درایوها از این دسته حافظه‌ها هستند.
بسیاری از نرم افزارها احتیاج به پیاده سازی در لایه‌هایی با پایداری بالا را ندارند، مدیران همواره با توجه به نیازها و توانایی‌های مالی بهترین گزینه را باید انتخاب میکنند.
شما هنگامی که قصد پیاده سازی و تصمیم گیری راجع به انتخاب نوع حافظه را برای ماشین‌های مجازی خود دارید باید جواب چند سوال را روشن کنید.
1- ماشین مجازی و سرویسی که بر عهده ان است تا چه حد حیاتی می‌باشد؟
2- تا چه حد پایداری سرویس مربوطه اهمیت دارد و ایا نیاز است که حافظه از پایداری بالایی برخوردار باشد؟
3- چه راهکاری برای پشتیبان گیری در نظر دارید؟
4-  نحوه ارتباط و جوابگویی به سرویس‌ها و ماشین‌های مجازی دیگر به چه صورت خواهد بود؟
ممکن است در طول دوره کاری یک ماشین با توجه تغییر در سیاست‌ها و نحوه سرویس دهی، و دلایل مختلف،محل دخیره و کار یک ماشین بین این سه دسته جابجا شود، مثلا از Lower Tier به High Tier و یا به عکس.
به صورت خلاصه می‌توان گفت با توجه نیاز‌ها باید نوع حافظه را انتخاب کرد، حافظه‌ها با پایداری بالاتر گرانتر و حافظه‌ها با کارایی پایین تر ارزان تر می‌باشتد.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26