چهارشنبه 21 آذر 1397 | Wednesday 12 th of December 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
5-7 شبکه و سرویس دهنده مجازی بر اساس VMware

VMware اولین سیستم عامل مجازی سازی است که با استانداردهای صنعتی تولید و به خدمت گرفته شده است. این محصول متشکل از بخشهای زیر است که با توجه به نیاز بهره برداران قابل تهیه است:
● مجموعه زیرساخت- شامل مجموعه مولفه‌هایی است که به طور کلی منابع یک ماشین سرویس دهنده، حافظه و شبکه ان را جهت بهره برداری در محیط مجازی مهیا می‌گرداند و انها را در یک پیکره بندی، با دقت بسیار و بر اساس اولویت کاری به برنامه‌ها تخصیص می‌دهد
● مجموعه برنامه‌های کاربردی – شامل مجموعه مولفه‌هایی است که، صرفنظر از نوع برنامه یا سیستم عامل، یک سطح نظارتی برای تمام برنامه‌هایی که تحت VMware اجرا می‌شوند فراهم می‌کنند
●مجموعه زیر ساخت: مجازی سازی و گرد اوری منابع سخت افزاری
هدف مجموعه زیرساخت VMware تجمیع منابع سخت افزاری گسسته در یک پایگاه محاسباتی شبیه به پردازنده مرکزی است که به طرز فوق العاده‌ای بهینه شده است و توانایی اجرای پیچیده‌ترین برنامه‌ها کاربردی با عملکردی نزدیک به عملکرد واقعی انها در محیط فیزیکی سخت افزار را دارا است. VMware  خدمات زیرساختی زیر را ارائه می‌کند:

VMware vCompute
سرویسی است که منابع سرویس دهنده را به طرز موثری مجازی سازی کرده و انها را در مخازن منطقی گرد اوری می‌کند، به طوری که بتوان انها را به طور دقیق به برنامه‌ها تخصیص داد.

VMware ESXTMو VMware ESXi
یک لایه مجازی توانمند، خوش ساخت و کارامد را فراهم می‌کند که منابع سخت افزاری سرویس دهنده را در اختیار گرفته و امکان اشتراک انها بین چندین ماشین مجازی را ایجاد می‌کند. مدیریت حافظه بی نظیر و قابلیت‌های زمان بندی پیشرفته VMware ESXTMو VMware ESXi دستیابی به بیشترین نسبت یکپارچگی و بهترین عملکرد برنامه را حتی در اغلب مواقع بهتر از سرویس دهنده‌های فیزیکی، میسر می‌کند.

VMware Distributed Resource Scheduler یا DRS
منابع پردازشی را از میان گروه‌های مختلف جمع اوری کرده و انها را به صورت پویا، براساس اولویت‌های کاری، به ماشین‌های مجازی تخصیص داده و با خودکارسازی، پیچیدگی مدیریت منابع را کاهش می‌دهد.
VMware Distributed Power Managementکه در VMware DRS گنجانده شده است. با بهینه کردن مصرف برق سرویس دهنده در هر گروه، بهینه سازی انرژی را در گروه‌های VMware DRS به طور خودکار انجام می‌دهد.

VMware vStorage
سرویسی است که کنترل منابع حافظه را از سطوح پایین سیستم‌های سخت افزاری بدست گرفته و کارامدترین بهره برداری از ظرفیت حافظه را به عمل می‌اورد.

VMFS یا VMware vStorage Virtual Machine File System
یک سیستم فایل با کارایی بالا است که زمینه اشتراک و دسترسی همزمان به منابع ذخیره سازی توسط سرویس دهنده‌های مجازی را فراهم و کنترل می‌کند.
 VMware vStorage Thin Provisioning تخصیص پویای ظرفیت مخازن ذخیره سازی را فراهم کرده و خرید مخزن جدید را تا زمانی که واقعاً به ان نیاز باشد به تعویق می‌اندازد و از این طریق هزینه تهیه مخازن ذخیره سازی را تا 50 درصد کاهش می‌دهد.

VMware vNetwork
خدمات زیر ساختی که مدیریت بهینه شبکه را در محیط‌های مجازی ممکن می‌کنند. VMware vNetwork Distributed Switch  تامین ذخیره مدیریت و کنترل شبکه بندی ماشین‌های مجازی را در محیط‌های VMware vSphere™ را تسهیل می‌کند. این خدمت همچنین امکان استفاده از یک سوییچ مجازی توزیع شده شخص ثالث مثل Cisco Nexus 1000v را در محیط‌های VMware vSphere™ فراهم کرده، و از این طریق به مدیران شبکه اجازه می‌دهد از واسطهای اشنا برای کنترل کیفیت خدمات در سطح ماشین مجازی استفاده کنند.

خدمات برنامه‌های کاربردی:
 کنترل سطح خدمت داخلی برای برنامه‌های کاربردی
خدمات برنامه کاربردی VMware vSphere™ کنترل داخلی روی لایه‌های خدمت برنامه مثل دسترسی پذیری، امنیت و مقیاس پذیری را ممکن کرده و می‌توان ان را به سادگی و به طور یکسانی برای هر یک از برنامه‌های داخل ماشین‌های مجازی VMware اجرا کرد.
دسترسی پذیری: خدمات دسترسی پذیری، بدون نیاز به سخت افزارهای پیچیده زائد یا نرم افزارهای دسته بندی امکان دادن سطوح مختلف دسترس پذیری به برنامه‌ها بنا بر اولویت و نیاز به انها را برای IT فراهم می‌کند. پیمانه‌های زیر اجرای عملیات دسترسی پذیری را بر عهده دارند:

 VMware VMotion™
با انتقال زنده ماشین‌های مجازی درون سرورها، بدون قطع شدن کاربران یا متوقف شدن خدمات نیاز به برنامه ریزی برای زمان از کارافتادگی برنامه‌ها به دلیل عملیات برنامه ریزی شده نگهداری از سرور را برطرف می‌کند.

 VMware Storage Vmotion
از طریق ممکن ساختن انتقال زنده دیسک‌های ماشین مجازی بدون قطع شدن کاربران یا متوقف شدن خدمات، نیاز به برنامه ریزی برای زمان از کارافتادگی برنامه‌ها به دلیل عملیات برنامه ریزی شده نگهداری از حافظه یا به دلیل انتقال حافظه را از بین می‌برد.

 VMware High Availability
از زمان خرابی سیستم عامل یا سخت افزار، امکان شروع مجدد تمامی برنامه‌ها را به طور خودکار کارامد و با هزینه کم، ظرف چند دقیقه فراهم می‌سازد.

 VMware Fault Tolerance
در صورت وقوع خرابی سخت افزار، امکان دسترس پذیری پیوسته را، بدون از دست رفتن داده یا زمان از کار افتادگی امکان پذیر می‌کند.

 VMware Data Recovery
امکان تهیه کپی پشتیبان و بازیابی ماشین‌های مجازی را در محیط‌های کوچک تر، به صورت بدون واسطه کارامد، ساده و با هزینه کم فراهم می‌کند.
امنیت: خدمات امنیتی امکان ارائه سطح مناسب تدابیر امنیتی را به طور بهینه و قابل استفاده، برای برنامه‌ها به IT می‌دهد.

 VMware vShield Zones
 اجرای سیاست‌های امنیتی متحد در سطح برنامه در یک محیط به اشتراک گذاشته شده، امنیت برنامه‌های کاربردی را، ضمن حفظ اعتماد و قطعه سازی شبکه کاربران و داده‌های حساس، تسهیل می‌کند.

 VMware VMsafe™
استفاده از محصولات امنیتی، که به همراه لایه مجازی، برای ایجاد سطوح بالاتر امنیتی در ماشین‌های مجازی و حتی سرورهای فیزیکی به کار می‌روند را ممکن می‌سازد.
مقیاس پذیری: خدمات مقیاس پذیری، امکان ارائه مقدار مناسب منابع به هر برنامه را، بدون در هم گسیختگی و براساس نیاز ان برای IT ممکن می‌سازد.

 VMware DRS
به طور پویا تعادل بار را در منابع سرور ایجاد می‌کند تا براساس اولویت کاری، منبع مناسب را به برنامه درست اختصاص دهد ؛ و از این طریق به برنامه‌ها اجازه می‌دهد بنا به نیاز رشد کنند یا کوچک شوند.

 Hot add
امکان اضافه شدن CPU و حافظه را به ماشین‌های مجازی در صورت نیاز، بدون اختلال یا زمان از کار افتادگی، فراهم می‌کند.

Hot plug
امکان وصل یا جدا شدن تجهیزات شبکه و حافظه مجازی را به ماشین‌های مجازی، بدون اختلال یا زمان از کارافتادگی، ایجاد می‌کند.

 Hot extend of virtual disks
اضافه شدن حافظه مجازی را به ماشین‌های مجازی در حال اجرا، بدون اختلال یا زمان از کارافتادگی، امکان پذیر می‌کند.

V Apps
●   نرم افزار VMware vSphere از vApps پشتیبانی می‌کند vApps یک ماهیت منطقی است که یک یا چند ماشین مجازی را در بر می‌گیرد و از استاندارد صنعتی فرمت مجازی سازی ازاد Open Virtualization Format برای تعیین و در محفظه قرار دادن تمام مولفه‌های یک برنامه چند لایه‌ای به همراه خط مشی‌های عملیاتی و سطوح خدمت مرتبط با ان استفاده می‌کند.
● دقیقاٌ همانطور که بارکد CPU تمام اطلاعات درباره یک محصول را در خود دارد vApps  هم به صاحبان برنامه یک روش استاندارد برای تعریف خط مشی‌های عملیاتی یک برنامه می‌دهد که به طور خودکار توسط سیستم عامل اینترنتی قابل تفسیر و اجرا باشد

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26