جمعه 28 تیر 1398 | Friday 19 th of July 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
5-8-2 تشریح برخی امکانات نرم افزار زیر ساخت مجازی دیتا سنتر

یکی از مزایای استفاده از نرم افزار مجازی سازی VMware vSphere Hypervisorامکان گرد اوری چندین سرویس دهنده به یک مجموعه و راه اندازی یک کلاستر متشکل از این سرویس دهندگان می‌باشد. حال بر روی این کلاستر می‌توان امکانات جدیدی را بدست اورد که راه اندازی کلاستر‌ها خود نیازمند استفاده از نرم افزار VMware vCenter Serverمی‌باشد.

یکی از این قابلیت‌هایی که محیط کلاستر شده به محیط‌های کاری ارائه می‌نماید، قابلیتی تحت عنوان DRSمی‌باشد که این قابلیت امکان توزیع بار و ماشین‌های مجازی روشن را بر روی سرویس دهندگان به جهت یکسان سازی میزان بار ایجاد می‌نماید.

این قابلیت در چندین زمان متناسب با نحوه تنظیم ان می‌تواند بر عملکرد و بازدهی کلی سیستم‌ها و کلاستر تأثیرگذار باشد

VMware DPM (Distributed Power Management)

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که از طریق ایجاد کلاستر‌ها به مجموعه اضافه می‌گردد، قابلیتی تحت عنوان DPMمی‌باشد که این قابلیت امکان روشن و خاموش کردن سرویس دهندگان را به صورت خودکار به مجموعه می‌افزاید. نحوه عمکرد کلی DPMبه این صورت می‌باشد که در صورت عدم نیاز به کلیه سرویس دهندگان و امکان اجرا و سرویس دهی توسط برخی از سرویس دهندگان، سرویس دهندگان بیکار به حالت Sleepرفته و تنها در صورتی که بار سرویس دهندگان زیاد شود و نیاز به سرویس دهنده‌ی جدید باشد، این سیستم از میان سرویس دهندگان Sleepاقدام به روشن نمودن انها نموده تا جایی که بتوان درخواست‌ها و سرویس دهی صحیح را به کاربران ارائه نمود. استفاده از این قابلیت موجوب کاهش هزینه‌های برق و تهویه می‌گردد.

 

VMware HA (High Availability)

این قابلیت امکان راه اندازی مجدد سرویس دهندگان مجازی (ماشین‌های مجازی) را در صورت بروز مشکل برای سرویس دهنده فیزیکی انها بر روی یک سرویس دهنده‌ی دیگر یه صورت خودکار را به مجموعه و کلاستر اضافه می‌نماید. استفاده از این قابلیت موجب بالا رفتن میزان در دسترس یودن سرویس‌ها شده است.

VMware FT (Fault Tolerance)

این قابلیت امکان ارائه سرویس با کمترین میزان وقفه در حد 0 ثانیه را به کاربران و سایر سیستم ها، به مجوعه می‌افزاید. عملکرد این قابلیت به این صورت می‌باشد که ماشین‌های مجازی انتخاب شده دارای یک نسخه دوم نیمه فعال بر روی یک سرویس دهنده‌ی فیزیکی دیگر خواهند

VMware vMotion

این قابلیت امکان جابجایی ماشین‌های مجازی را میان سرویس دهندگان فیزیکی بدون نیاز به تغییر حالت (روشن نمودن و یا خاموش نمودن) به مجموعه اضافه می‌نماید. این قابلیت نیازمند راه اندازی کلاستر و یک منبع ذخیره سازی مشترک می‌باشد. جابجایی ماشین‌های مجازی (روشن و یا خاموش یودن ماشین‌ها مهم نمی‌باشد) در صورت استفاده از زیر ساخت شبکه مناسب به سرعت صورت پذیرفته به گونه‌ای که کاربران و یا سایر سرویس‌ها از این تغییر مطلع نمی‌شوند. در صورت راه اندازی یک کلاستر جهت سرویس دهندگان موجود پیشنهاد می‌گردد تنظیمات به گونه‌ای صورت پذیرد تا امکان استفاده از این قابلیت وجود داشته باشد.

VMware Storage vMotion

از دیگر مزایای استفاده از منابع ذخیره سازی مشترک و نرم افزار VMware vCenter Serverمی‌توان به قابلیت تغییر محل ذخیره سازی ماشین‌های مجازی بدون نیاز به تغییر وضعیت انها اشاره نمود. با استفاده از قابلیت Storage vMotionمدیران و کاربران فناوری اطلاعات قادر خواهند بود تا ماشین‌های مجازی را از یک منبع ذخیره سازی به منبع ذخیره سازی دیگر انتقال دهند. این قابلیت در زمان افزایش حجم، تعمیرات و یا خرابی منابع ذخیره سازی بسیار کارامد می‌باشد.

VMware Thin Provisioning

این قابلیت موجب صرفه جویی در میزان منابع ذخیره سازی می‌گردد به این صورت که جهت ساخت ماشین‌های مجازی، یک دیسک سخت شناور مجازی به هر یک تخصیص داده خواهد شد. هر یک از ماشین‌های مجازی تنها به میزانی که بر روی دیسک‌های سخت خود اطلاعات وارد می‌نموده اند، از منابع ذخیره سازی فضا دریافت و اشغال می‌نماید و این حجم به مرور زمان رشد کرده تا به سقف تعیین شده برای دیسک سخت مجازی برسد.

 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26