پنج شنبه 26 تیر 1399 | Thursday 16 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
پروگرمر

پروگرمر چیست؟

وقتی برنامه توسط کاربر در محیط برنامه نویسی نوشته شد,سپس کامپایل شده و به زبان ماشین تبدیل می شود.پس از این تبدیل یک فایل جدید با پسوند(Hex.نام فایل) در کنار بقیه برنامه ظاهر می شود که این فایل همان فایل مورد نظر است و باید بر روی حافظه Flashمیکروکنترلر قرار داده شود.هر کامپایلر خود قابلیت انتقال برنامه را نیز دارد.حال این انتقال مستلزم یک رابط میان کامپیوتر و میکروکنترلر است که این رابط پروگرمر می باشد.

پروگرمر ها گونه های مختلفی دارند مثلا گونه ای از ان از پورت پارالل کامپیوتر,یکی از پورت سریال و یکی از پورت USBبرای برنامه ریزی استفاده می کند.اما همه انها یک هدف دارند  و ان برنامه ریزی است.

ساده ترین پروگرمر که خود کارخانه ATMEL ان را برای برنامه ریزی معرفی کرده و بسیار ساده است و به راحتی ساخته می شود مدل STK200/300 است.این پروگرمر از یک  IC بافر هشت بیتی  بسیار ارزان قیمت و پورت پارالل استفاده می کند و به راحتی برای کامپایلر قابل شناسایی و برنامه ریزی است.

در این مدل از پروگرمر میکروکنترلر احتیاج به ولتاژ ثابت 5 ولت دارد.برای تامین این ولتاژ می توان از پورت USB استفاده کرد.

پورت USB دارای 4 پین است که پین 1 و 4 ان 5 ولت ریگوله شده و مورد نیاز برای میکروکنترلر در زمان پروگرم شدن است.

البته میکروکنترلر را مستقیما نیز می توان به پورت پارالل متصل کرد.اما به این خاطر از بافر استفاده می شود که اگر اتصال یا جریان کشی بیش از حدی در میکروکنترلر یا پایه های ان رخ دهد به پورت پارالل صدمه می زند و چون هر کامپیوتر یک پورت پارالل دارد,بهتر است که از بافر 74LS244استفاده شود

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26