دوشنبه 23 تیر 1399 | Monday 13 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-2-3-2- ویژگی‌های سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها

       پس از این مقدمه به توصیف سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها می‌پردازیم. سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها مجموعه‌ای پیچیده از برنامه‌های نرم‌افزاری است که ذخیره سازی و بازیابی داده‌های (فیلدها رکوردها و فایل‌ها) سازمان را در پایگاه داده‌ها کنترل می‌کند. این سیستم کنترل امنیت و صحت پایگاه داده‌ها را نیز بر عهده دارد. سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها درخواست‌های داده را از برنامه می‌پذیرد و به سیستم عامل دستور می‌دهد تا داده‌ها ی مناسب را انتقال دهد. هنگامی که چنین سیستمی مورد استفاده قرار می‌گیرد اگر نیازمندیهای اطلاعاتی سازمانی تغییر یابد سیستم‌های اطلاعاتی نیز اسانتر تغییر خواهند یافت. سیستم مذکور از صحت پایگاه داده‌ها پشتیبانی می‌کند. بدین ترتیب که اجازه نمی‌دهد بیش از یک کاربر در هر لحظه یک رکورد را به روز رسانی کند.

 این سیستم رکوردهای تکراری را در خارج پایگاه داده‌ها نگاه می‌دارد. برای مثال هیچ دو مشترک با یک شماره مشتری نمی‌توانند در پایگاه داده‌ها وارد شوند. این سیستم روشی برای ورود و به روز رسانی تعاملی پایگاه داده‌ها فراهم می‌اورد. یک سیستم اطلاعات کسب و کار از موضوعاتی نظیر (مشتریان کارمندان فروشندگان و غیره) و فعالیت‌هایی چون (سفارشات پرداخت‌ها خریدها و غیره) تشکیل شده است.

طراحی پایگاه داده‌ها فرایند تصمیم گیری درباره نحوه سازماندهی این داده‌ها در انواع رکوردها و برقراری ارتباط بین رکوردهاست.سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها می‌تواند ساختار داده‌ها و ارتباط انها را در سازمان به

طور اثر بخش نشان دهد.
 
 - فهرست سیستم‌های متداول مدیریت دادگان

معروف‌ترین این نرم‌افزارهای مدیریت دادگان‌ها می‌توان به چند نمونه زیر اشاره کرد:
1.Oracle
2.Microsoft SQL Server
3.MySQL
4.PostregSQL
5.DB2
6.Microsoft Access

اما ابزار بانک اطلاعاتی این نرم افزار SQL SERVER 2005می باشد.ابتدا به معرفی این موتوربانک اطلاعاتی می پردازم ودر ادامه امیدوارم با معرفی چند ویژگی بارزاین موتور بانک اطلاعاتی دلیل استفاده خود را بیان کرده باشم. 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26