شنبه 14 تیر 1399 | Saturday 4 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-2-3-3- مقدمه ای بر Microsoft SQL Server

MS SQL Server          یکی از سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی رابطه ای است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است . SQL Serverاز مدل سرویس دهنده - سرویس گیرنده  تبعیت می نماید . در این مدل  درخواست های سرویس گیرندگان برای سرویس دهنده ارسال و در سمت سرویس دهنده بررسی و انالیز می گردند . در ادامه  پردازش های‌ مورد نیاز بر روی اطلاعات ذخیره شده در بانک های اطلاعاتی انجام و در نهایت  نتایج برای سرویس گیرنده ارسال خواهد شد .

MS SQL Serverبا استفاده از مجموعه عناصری که به صورت هدفمند اجراء می گردند  قادر به تامین نیازها و درخواست ها از مخازن داده  می باشد .یکی از اهداف مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی  قابلیت رشد و توسعه  است . MS SQL Serverمجموعه ای از پتانسیل ها را به منظور تامین هدف فوق ارائه نموده است که به برخی از مهمترین انها اشاره می گردد :

1- قابلیت کار با بانکهای اطلاعاتی حجیم (در حد ترابایت) 2- قابلیت دسترسی هزاران کاربر بطور همزمان به بانک اطلاعاتی 3- قابلیت خود سازگاری (Self Compatibility) . با استفاده از ویژگی فوق  منابع مورد نیاز هر کاربر (نظیر حافظه  فضای دیسک و ...) به محض اتصال به سرور (Log in) به صورت اتوماتیک به وی تخصیص داده می شود و پس از Log off  منابع اختصاص یافته به منظور استفاده سایر کاربران ازاد می شوند .4- قابلیت اعتماد و در دسترس بودن (Reliability) . با استفاده از ویژگی فوق می توان بسیاری از فعالیت های مدیریتی را بدون توقف سرور انجام داد (نظیر BackUp) . 5- برخورداری از سطوح امنیتی بالا . بدین منظور اعتبار سنجی کاربران توسط SQLبا اعتبار سنجی ویندوز تجمیع می گردد . در چنین مواردی  ضرورتی به تعریف کاربر در MS SQLنخواهد بود و اعتبار سنجی وی توسط ویندوز انجام خواهد شد . 6- پشتیبانی از حجم بالائی از حافظه در سرور (در نسخه 2000 تا 64 گیگابایت و در نسخه 2005 متناسب با حافظه ای که سیستم عامل از ان حمایت می نماید ) . 7-استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی (در نسخه 2000 تا 32 پردازنده همزمان و در نسخه 2005 محدودیتی وجود ندارد ) 8-پشتیبانی از لایه ها و سوکت های امنیتی نظیر SSL  خصوصا" جهت استفاده در وب . یکی دیگر از ویژگی های مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی‌  ایجاد تسهیلات لازم به منظور مدیریت بانک های اطلاعاتی است . SQL Serverبا ارائه برنامه های جانبی نظیر Enterprise Managerاستفاده و مدیریت بانک های اطلاعاتی را اسان نموده است .

MS SQL Serverبطور اتوماتیک در Active Directoryثبت می شود (Register)  بنابراین کاربران شبکه به راحتی می توانند ان را در Active Directoryجستجو و در صورت نیاز به ان متصل شوند .

همچنین  MS SQL Serverتوسط IISپشتیبانی می گردد و مرورگرها با استفاده از پروتکل HTTPقابلیت استفاده از ان را خواهند داشت . از جمله نکات مهم در خصوص MS SQLServer  اجرای ان به صورت یک سرویس است . بنابراین  در صورتی که کاربری به ماشینی که MS SQL Serverبر روی ان اجراء شده است  Log onنکرده باشد  همچنان سیستم در دسترس کاربران خواهد بود . علاوه بر این  می توان از سیستم مانیتورینگ ویندوز به منظور مانیتورینگ SQL Serverاستفاده نمود . یکی از مهمترین و شاخص ترین ویژگی های MS SQL Serverکه از نسخه 2000 در ان ایجاد شده است  امکان نصب چندین نسخه SQLبر روی یک ماشین می باشد (Multi Instance)  بطوریکه هر یک از نسخه ها فایل های باینری مخصوص به خود را داشته و بطور جداگانه مدیریت و راهبری می گردند  ولی تمام نسخه ها بطور همزمان اجرا می شوند (دقیقا" مشابه این است که چندین نسخه بر روی چندین کامپیوتر نصب شده باشد ) . با توجه به این که نسخه (Instance) قراردادی فاقد نام است و سایر نسخه ها می بایست دارای نام باشند به انها نسخه های دارای نام (NamedInstance) می گویند . نسخه های دارای نام را می توان هر زمان نصب نمود (قبل و یا بعد از نسخه قراردادی) . ابزارهای همراه SQLنظیر SQL Enterprise Managerیک مرتبه نصب خواهند شد و در تمامی نسخه های SQLبه صورت مشترک استفاده خواهند شد . تاکنون نسخه های متعددی از MS SQL Serverارائه شده است . استفاده از نسخه های 2000 و 2005 بیش از سایر نسخه ها  متداول است .

اما چند ویژگی جدید!

- باز هم دات نت
        با نسخه جدید SQL Serverبرنامه نویسان بانک های اطلاعاتی قادرند از امکانات و قابلیت های موجود در پلتفرم دات نت و کلیه توابع و کلاس های ساخته شده در ان بهره مند شوند. یکی از ابتدایی ترین و در عین حال اساسی ترین این قابلیت هاامکان استفاده از دو زبان مهم و کاربر پسند دات نت یعنی ویژوال بیسیک و سی شارپ در پیاده سازی اجزای مختلف یک بانک اطلاعاتی است. این عامل نه تنها باعث می شود که برنامه نویسان برای نوشتن ماژول هایی مثل تریگرهاروال ها(Stored procedures) در توابع به جای استفاده از زبان استاندارد و در عین حال پیچیده T-SQLبتوانند از زبان های محیط دات نت با تمام ساختارهادستوراتکلاس هاارایه هاو خلاصه تمام ویژگی های یک زبان شی گرا استفاده کنندبلکه این همکاری نزدیک بین موتور برنامه نویسی دات نت یعنی CLR(مسئول تبدیل کدهای نوشته شده دات نت به زبان سیستم عامل است) و موتور بانک اطلاعاتی SQL Serverباعث شده تا به غیر از تنوع زبان های برنامه نویسی قابل استفاده در SQL Serverتغییر قابل توجهی نیز در کارایی ماژول های مذکور پیش اید.

- سرویس اعلان (Notification)
سیستم اعلان در SQL Serverقادر است پیغام هایی را طی زمان های مشخص به سمت کاربران بفرستد.

- سرویس گزارش گیری
سرویس جدید تولید گزارش های متنوع در نسخه 2005 به یکی از جالب ترین و پرکاربرد ترین قابلیت های این نسخه تبدیل شده استوجود یک موتور گزارشگر قوی در سمت سرور و یک ابزار مناسب ساخت گزارش با واسط کاربر عالیباعث شده تا برنامه نویسان بتوانند گزارش های مورد نظر خود را با کارایی و سرعت مناسب در سمت سرور بسازند به طوری که این گزارش های سمت سرور توسط هر برنامه کاربردی سمت کلانیت در هر پلتفرمی با همان امکانات اتصال به SQL Serverقابل مشاهده است.

- بهبودهای ایجاد شده در زبان
در SQL Server 2005تغییرات بسیار مثبتی در زبان SQL Tایجاد شده است. این تغییرات در زمینه های مختلف مثل مدیریت خطاهاجستجوهای بازگشتی (Recursive Query) و حتی در بدنه موتور پایگاه داده ها انجام شده و کارایی کلی ذخیره و یا خواندن اطلاعات را به نحو مطلوبی افزایش داده است.

- مدیریت خطا
در نسخه های قدیمی SQL Serverبرای کشف و مدیریت خطا از سیستم Error Handingاستفاده می شد. این شیوه کشف خطا که در زبانی مثل ویژوال بیسیک 6 مورد هم استفاده قرار می گرفت با استفاده از دستور GOTOمی توانست کنترل و خط اجرای روال را از یک محل به محل دیگر و در واقع از محل بروز خطا به محل مدیریت و اشکار کردن ان ببرد و بدین وسیله پیغام خطایی را به کار نشان دهد. نسخه جدید SQL Serverبا تاثیر از پلتفرم دات نتاز دستورات ویژه کشف و مدیریت خطا با عنوان Exception Handlingاستفاده می کنداین روش با استفاده از دستورات جدید TRYCATCHشیوه بهتری از مدیریت خطا را به اجرا می گذارد. در این روش برخلاف روش قبلتمام خطاهای اتفاق افتادنی مثل خطاهای مربوط به تبدیل داده ها به یکدیگر Data Conversionبه خوبی مدیریت شده و از بروز خطاهایی که منجر به اتمام ناقص عملیات یک روال یا تریگر می شود جلوکیری به عمل می اید. 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26