یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 | Sunday 22 nd of April 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-3 معرفی ابزارهای توسعه

برای پیاده سازی پروژه از نرم افزار های visual studio 2010  و SQL server2008 استفاده شده است و زبان برنامه نویسی C#.net  می باشد.
کد نویسی به صورت 3 لایه انجام گرفت:
لایه اول Presention Layer یا User Interface نام دارد، این لایه نهایی ترین لایه است و در دسترس کاربر نهایی قرار می گیرد، کمترین کد در این لایه نوشته می شود ( مثلا Default.aspx و Default.aspx.cs )جزئی از این لایه هستند.
لایه دوم Business Logic Layer نیز نام دارد که بین DAL و UI قرارمی گیرد این لایه وظایف متعددی را میتواند ایفا کند. مثل چک کردن شرط ها و اعتبار سنجی ها
لایه سوم Data Access Layer یا DAL نام دارد، این لایه ارتباط با دیتابیس را برقرار می کند، تمامی کد های مربوط به عملیات بانک اطلاعاتی مثل  دریافت، درج، حذف و به روز رسانی و...) و کد های مربوط به ارتباط و قطع ارتباط در این لایه پیاده سازی می شود.
1-3-1 چرایی استفاده از زبان برنامه نویسی C#.NET
سی‌شارپ (C#) زبانی شیءگرا و سطح بالا (high level) از خانواده ی زبان‌های چارچوب دات‌نت شرکت مایکروسافت است.
زبان #C، یک زبان برنامه نویسی چند الگویی است و منظم شده مدل‌های تابعی، امری، عمومی، شی گرا و جز گرا می‌باشد. این زبان برپایه سادگی، مدرن بودن، همه منظوره و شی گرا بودن ساخته شد.
سی شارپ یک زبان برنامه سازی ساده، مدرن، برای اهداف عمومی و شی گرا است. برنامه‌های نوشته شده با #C طوری هستند که از لحاظ حافظه و پردازنده مورد نیاز مقرون به صرفه اند.
بهترین زبان طراحی شده برای دات نت سی شارپ است. همچنین این زبان دارای محیط توسعه قوی یعنی همان‏‎ Microsoft Visual Studio‎می باشد.‏
سیستم مستند سازی سی شارپ بسیار شبیه به جاوا است، اما مبنی بر XML. دو شیوه مستند سازی در حال حاضر به وسیله کامپایلر سی شارپ پشتیبانی می‌شود.
سی شارپ زبانی است کاملا شی گرا و بر پایه NET Framework. این زبان مانند بسیاری از زبانهای شی گرای دیگر از فایل های کتابخانه ای  Net. استفاده میکند و همچنین فقط بر روی سیستم عامل Microsoft Windows XP SP2 (یا بعد از ان) که NET Framework. بر روی ان نصب باشد اجرا میشود. سی شارپ بر پایه نظریه اولیه سی طراحی شده و همچنین بسیاری از صفات خود را از C++ و  Java و Delphi به ارث برده است ولی به گفته مایکروسافت بر پایه C برای رقابت با Java و به سادگی VB طراحی شده است. در کل سی شارپ یک زبان مدرنیزه شی گرا می باشد که در محیط Visual Studioبسیار قدرت یافته است.
مزایای شی گرایی
شی گرایی در دنیای برنامه نویسی به این معنی است : برنامه نویس در طول کار خود اشیای مورد نیاز خود را ایجاد می کند و یا از اشیای اماده ای که توسط برنامه نویسان دیگر ایجاد شده است استفاده می کند، تا با در کنار هم قرار دادن ان ها برنامه ای را به وجود اورد که از اشیای مختلفی تشکیل شده است. این روش مزیت های زیادی دارد از جمله :
* بهینه شدن ساختار برنامه
    * استفاده مجدد از کدها
    * کپسوله سازی
    * وراثت
1-3-2 چرا SQL ؟
اس کیو ال یا سی کو ال زبان پرس وجوی ساخت یافته است که برای ایجاد، تغییر و بازیابی داده‌ها و نیز عملیات بر روی انها به‌کار می‌رود. بسیاری از اصطلاحات زبان اس‌کیوال تحت استاندارد بین المللی است.
سی‌کوال دارای محاسن زیر است :
    1) سازگاری با اکثر زبانهای دستوری
    2) سازگاری با اکثر پایگاه‌های داده مثل SQL Server، Oracle وحتیMS ACCESS
    3) پس از اینکه برنامه نویس این زبان را درک کرد استفاده از ان بسیار ساده ‌است.
    4) کاربرد در زبانهای جدید و پیشرفته                                                                                                                                          
واژه‌های کلیدی اس‌کیو ال به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌گردد، که هر کدام عمل خاصی را انجام می دهند مانند :
    1) دستور بازیابی داده‌ها: SELECT
    2) دستورات عملیات داده‌ها: INSERT ،UPDATE ، MERGE،TRUNCAT ، DELETE
    3) دستورات تراکنش داده‌ها : COMMIT و ROLLBACK
    4) دستورات تعریف داده‌ها : CREATE و DROP
    5) دستورات کنترل داده‌ها : GRANT و REVOKE
از انجایی که این زبان تمام نیازهای پروژه فوق را براورده می کند در طراحی پایگاه داده از ان استفاده شده است .
1-3-3 زبان مدلسازی 2.0UML
UMLدر جریان شکل گیری روشهای تحلیل سیستم و طراحی شیء گرا بوجود امده است. تمامی این روشها عبارت اند از ترکیبی از یک زبان مدلسازی گرافیکی و فرایندی که مراحل توسعه نرم افزار را توصیف می کند.
در واقع UML دارای مجموعه ای از نمودارها می باشد و استانداردی را تهیه نموده است که تحلیلگر را قادر می سازد تا طرحی را ایجاد کند که قابل درک برای مشتری، برنامه نویس و همه افراد درگیر فرایند توسعه سیستم باشد. هر کدام از نمودارهای UML در زمان خود و برای شخص مورد نظر خود بیان کننده یک دید از سیستم می باشند.
برای رسم نمودار های uml از قسمت architecture نرم افزار  visual studio 2010استفاده شده است.
عمده ترین دلیل ارتقاء UML از 1.0UML به 2.0UML، اضافه شدن چندین قابلیت جدید مدل‌سازی می باشد، مانند قابلیت بیان دقیق‌‌تر معماری نرم‌افزار.
خصوصیت غالب این بازبینی عمده، زیاد کردن قابلیت تعریف زبان است که سطح بالاتری از خودکار سازی را فراهم می‌کند.
اهمِ موارد جدید در UML 2.0
1.    افزایش قابل توجه میزان دقت در تعاریف زبان
2.    بهبود سازماندهی زبان
3.    بهبود پشتیبانی برای سفارشی سازی برای یک حوزه بخصوص
4.    بهبود قابل توجه در توانایی برای مدل کردن سیستم‌های نرم‌افزاری بزرگ
5.    تقویت، تطابق با اصول، روشنی و وضوح بیشتر برای مفاهیم مختلف مدل‌سازی

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26