پنج شنبه 8 آبان 1399 | Thursday 29 th of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-2 ویژگی های شبکه حسگر بیسیم

وجود برخی ویژگی­ها در شبکه حسگر، ان را از سایر شبکه­های سنتی و بیسیم متمایز می­کند. از ان جمله عبارتند از:

  • تنگناهای سخت­افزاری شامل محدودیت­های اندازة فیزیکی، منبع انرژی، قدرت پردازش، ظرفیت حافظه.

   تعداد بسیار زیاد گره­ها.

  • چگالی بالا در توزیع گره­ها در ناحیه عملیاتی.
  • وجود استعداد خرابی در گره­ها.
  • تغییرات توپولوژی بصورت پویا و احیانا متناوب.
  • استفاده از روش پخش همگانی در ارتباط بین گره­ها در مقابل ارتباط نقطه به نقطه[1].
  • داده­محور[2] بودن شبکه به این معنی که گره­ها کد شناسایی ندارند.

البته این شبکه‌ها دارای یک سری ویژگی‌های عمومی نیز هستند. مهم‌ترین این ویژگی‌ها عبارت است از:

1 - بر خلاف شبکه‌های بیسیم سنتی، همه گره‌ها در شبکه‌های حسگر بیسیم نیازی به برقراری ارتباط مستقیم با نزدیک‌ترین برج کنترل قدرت یا ایستگاه پایه ندارند، بلکه حسگرها به خوشه‌هایی (سلول‌هایی) تقسیم می‌شوند که هر خوشه (سلول) یک سرگروه خوشه موسوم به Parentانتخاب می‌کند.

این سرگروه‌ها وظیفه جمع‌اوری اطلاعات را بر عهده دارند. جمع‌اوری اطلاعات به منظور کاهش اطلاعات ارسالی از گره‌ها به ایستگاه پایه و در نتیجه بهبود بازده انرژی شبکه انجام می‌شود. ‌البته چگونگی انتخاب سرگروه خود بحثی تخصصی است که در تئوری شبکه‌های حسگر بیسیم مفصلاً مورد بحث قرار می‌گیرد.

2 –پروتکل‌های شبکه‌ای همتا به همتا یک‌سری ارتباطات مش[3] مانند را جهت انتقال اطلاعات بین هزاران دستگاه کوچک با استفاده از روش چندجهشی[4] ایجاد می‌کنند. معماری انطباق‌پذیر، قابلیت تطبیق با گره‌های جدید جهت پوشش دادن یک ناحیه جغرافیایی بزرگ‌تر را دارا است. علاوه بر این، سیستم می‌تواند به طور خودکار از دست دادن یک گره یا حتی چند گره را جبران کند.

3 –هر حسگر موجود در شبکه دارای یک برد[5] حسگری است که به نقاط موجود در ان برد احاطه کامل دارد. یکی از اهداف شبکه‌های حسگری این است که هر محل در فضای مورد نظر بایستی حداقل در رنج حسگری یک گره قرار گیرد تا شبکه قابلیت پوشش همه منطقه موردنظر را داشته­باشد.

یک حسگر با شعاع حسگریrرا می‌توان با یک دیسک با شعاع rمدل کرد. این دیسک نقاطی را که درون این شعاع قرار می‌گیرند، تحت پوشش قرار می‌دهد. بدیهی است که برای تحت پوشش قرار دادن کل منطقه این دیسک‌ها باید کل نقاط منطقه را بپوشانند.

با این که توجه زیادی به پوشش کامل منطقه توسط حسگرها می‌شود، احتمال دارد نقاطی تحت پوشش هیچ حسگری قرار نگیرد. این نقاط تحت عنوان حفره‌های پوششی نامیده می‌شوند. اگر تعدادی حسگر به علاوه یک منطقه هدف داشته باشیم، هر نقطه در منطقه باید طوری توسط حداقل nحسگر پوشش داده شود که هیچ حفره پوششی ایجاد نشود. این موضوع لازم به ذکر است که مسأله حفره پوششی بسته به نوع کاربرد مطرح می‌گردد. در برخی کاربردها احتیاج است که درجه بالایی از پوشش جهت داشتن دقت بیشتر داشته باشیم.[1]point to point

[2]Deta Centeric

[3]Mesh

[4]Multi-hop

[5]range

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26