پنج شنبه 8 آبان 1399 | Thursday 29 th of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-4 ساختارهای شبکه حسگر بی سیم

الف ) ساختار کلی:

قبل از ارائه ساختار کلی ابتدا تعدادی از تعاریف کلیدی از شبکه حسگر بیسیم را ذکر می­کنیم.

حسگر :

وسیله ای که وجود یک رخداد یا وضعیت و مقدار یک کمیت فیزیکی را تشخیص داده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می­کند. حسگر انواع مختلف دارد مانند حسگرهای دما، فشار، رطوبت، نور، شتاب سنج، مغناطیس سنج و…

کارانداز :

با تحریک الکتریکی یک عمل خاصی مانند باز و بسته کردن یک شیر یا قطع و وصل یک کلید را انجام می­دهد.

گره حسگر:

به گره­ای گفته می­شود که شامل یک یا چند حسگر باشد.

گره کارانداز:

به گره­ای گفته می­شود که شامل یک یا چند کارانداز باشد.

شبکه حسگر :

شبکه­ای که شامل گره­های حسگر باشد. این شبکه نوع خاصی از شبکه حسگراست. در کاربردهایی که هدف جمع اوری اطلاعات و تحقیق در مورد یک پدیده می­باشد کاربرد دارد.

میدان حسگر:

ناحیه کاری که گره­های شبکه حسگر در ان توزیع می­شوند.

چاهک:

گره­ای که جمع اوری داده ها را به عهده دارد. و ارتباط بین گره­های حسگر و گره مدیر وظیفه را برقرار می­کند.

گره مدیر وظیفه :

گره­ای که یک شخص بعنوان کاربر یا  مدیر شبکه از طریق ان با شبکه ارتباط برقرار می­کند. فرامین کنترلی و پرس­و­جوها از این گره به شبکه ارسال شده و داده­های جمع­اوری شده به ان برمی­گردد .

شبکه حسگر:

شبکه­ای متشکل از گره­های حسگر است که حالت کلی شبکه های مورد بحث می­باشد. به عبارت دیگر شبکه حسگر شبکه­ای است با تعداد زیادی گره که هر گره می­تواند در حالت کلی دارای تعدادی حسگر و تعدادی کارانداز باشد. در حالت خاص یک گره ممکن است فقط حسگر یا فقط کارانداز باشد. گره­ها در ناحیه­ای که میدان حسگر نامیده می­شود با چگالی زیاد پراکنده می­شوند. یک چاهک پایش کل شبکه را بر عهده دارد. اطلاعات بوسیله چاهک جمع­اوری می­شود و فرامین از طریق چاهک منتشر می­شود. مدیریت وظایف می­تواند متمرکز یا توزیع شده باشد. بسته به اینکه تصمیم­گیری برای انجام واکنش در چه سطحی انجام شود دو ساختار مختلف خودکار و نیمه خودکار وجود دارد. که ترکیب ان نیز قابل استفاده است. 

ساختار خودکار :

 حسگرها یک رخداد یا پدیده را تشخیص می­دهند و داده­های دریافتی را به گره­های کارانداز جهت پردازش و انجام واکنش مناسب ارسال می­کنند. گره­های کارانداز مجاور با هماهنگی با یکدیگر تصمیم­گیری کرده و عمل می­نمایند. در واقع هیچ کنترل متمرکزی وجود ندارد و تصمیم­گیری­ها بصورت محلی انجام می­شود.

ساختار نیمه خودکار:

 در این ساختار داده­ها توسط گره­ها به سمت چاهک هدایت شده و فرمان از طریق چاهک به گره­های کار انداز صادر می­شود.

ب ) ساختار ارتباطی :

گره‌های حسگر در یک منطقه پراکنده می‌شوند. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم گره‌های حسگری دارای توانایی خودساماندهی هستند. هر کدام از این گره‌های پخش‌شده دارای توانایی جمع‌کردن اطلاعات و ارسال انها به پایانه‌ای موسوم به sinkاست. این اطلاعات از یک مسیر چند مرحله‌ای که زیرساخت مشخصی ندارد به سینک فرستاده می‌شوند و سینک می‌تواند توسط لینک ماهواره یا اینترنت با گره task managerارتباط برقرار کند

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26