پنج شنبه 8 آبان 1399 | Thursday 29 th of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-6 حمله هایی که به لایه های اصلی می شود و نگرش امنیتی ممکن[Pandey 10]

گرچه هیچ لایه¬بندی استانداردی برای معماری پروتکل ارتباطی شبکه¬های حسگر بیسیم وجود ندارد، در اینجا ما بطور خلاصه امکان حمله و راه حل¬های ان در لایه¬های مختلف را بررسی می-کنیم. شبکه حسگر بیسیم از معماری لایه¬ای شبیه به معماری شبکه سیمی استفاده می¬کند.


 
شکل 3-12 لایه¬های شبکه حسگر بیسیم


لایه فیزیکی
این لایه با کم کردن تاثیر از دست دادن  مسیر و پنهان شدن باعث افزودن اعتبار می¬شود. همچنین این لایه مسئول برقرار کردن ارتباط، سرعت داده، مدولاسیون ، پنهان کردن داده¬ها، ردیابی سیگنال  و تولید فرکانس  است.
لایه پیوند داده
این لایه همکاری میان ارتباطات بین یک گره با گره دیگر را تضمین می¬کند همچنین این لایه مسئول کشف خطا، مالتی پلکسی ، پیشگیری از برخورد بسته¬ها، تکرار ارسال و ... می¬باشد.
برای امن بودن لایه¬ی پیوند داده Karlof، [Karlof 04] معماری به نام Tinysec برای شبکه حسگر بیسیم طراحی کرده است.
لایه شبکه
هدف این لایه پیدا کردن بهترین مسیر برای مکانیسم مسیریابی موثر است. بنابراین وظیفه این لایه مسیریابی داده¬ها از گره به گره ،گره با چاهک ،گره به پایگاه اصلی  و گره به سرخوشه  و برعکس می¬باشد.
LEACH و PEGASIS دو پروتکلی هستند که از تکنیک صرفه¬جویی در مصرف انرژی استفاده می¬کنند. بنابراین مدت عمر حسگر بیشتر می¬شود.LEACH  کار انتقال به خوشه اصلی را انجام می-دهد. در صورتیکه Pegasis یک پروتکل حلقه است.
لایه انتقال
هدف از لایه انتقال برقراری ارتباط با شبکه¬های خارجی است و اگاهی از ارتباط شبکه¬ی حسگر با اینترنت که مطلب چالش برانگیزی در شبکه حسگر بیسیم می¬باشد.
لایه کاربرد
هدف از لایه¬ی کاربرد ارئه کردن اخرین خروجی و تضمین سطح جریان اطلاعاتی که به سمت پایین¬ترین لایه می¬رود است.
این لایه مسئول جمع¬اوری داده¬ها، مدیریت و پردازش داده¬ها از طریق نرم¬افزار کاربرد برای اینکه نتیجه قابل اعتماد شود.


 
جدول 3-2 خطرات ممکن و راه حل ان در لایه¬های مختلف [MOHANTY 05-10

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26