شنبه 25 مرداد 1399 | Saturday 15 th of August 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-2-1- دسته بندی مسائل تصمیم بر مبنای ساختار مسئله

 مسائل تصمیم می­توانند بر طبق ماهیت­شان دسته­بندی شوند. یک دسته­بندی مهم بر مبنای ساختار مسئله به صورت زیر است:

  • ساخت­یافته[1]
  • نیمه­ساخت­یافته [2]
  • غیرساخت­یافته [3]

از عبارت مسائل تصمیم  ill-structured   برای توصیف مسائل نیمه­ساخت­یافته وغیرساخت­یافته،   استفاده می­کنیم. کلاسهای متفاوت مسائل تصمیم به روش­های مبتنی بر مدل متفاوتی، نیاز دارند.

یک مسئله تصمیم ساخت­یافته، می­تواند بوسیله مدل­های ریاضی کلاسیک  موجود، توصیف شود. مثل برنامه­نویسی خطی و روش­های اماری. روال­هایی برای بدست­اوردن بهترین راه­حل مانند روش­های راه­حل استاندارد، شناخته شده­اند. مثال­هایی از مسائل تصمیم­ساخت­یافته: انتخاب یک  محصول  با کمترین هزینه از میان تمام محصولات، تعیین اینکه کدام طرح تولید از بین یک مجموعه می­تواند بالاترین سود را داشته باشد.

مسائل غیرساخت­یافته، مبهم و نامعلوم هستند و روش حل استانداردی برای انها وجود ندارد. درک مستقیم انسان  اغلب اساس و پایه­ای برای تصمیم­گیری در یک مسئله غیرساخت­یافته است.

مسائل غیرساخت­یافته نمونه، شامل: برنامه­ریزی سرویس­های جدید، استخدام یک مدیر و انتخاب یک مجموعه از پروژه­های توسعه برای یک مدت زمان طولانی است.

مسائل نیمه­ساخت­یافته بین مسائل ساخت­یافته و غیرساخت­یافته قرار دارند و فاکتورهای هر دو نوع مسائل را دربر دارند. حل این نوع از مسائل تصمیم، شامل یک نوع  از روال­های حل بهینه استاندارد است و نیاز به درک مستقیم و قضاوت انسان دارد.

تجربه نشان داده است که روش­های پشتیبان تصمیم مبتنی بر کامپیوتر در مسائل تصمیم ساخت­یافته نسبت به مسائل غیرساخت­یافته و نیمه­ساخت­یافته  بسیار مفیدترند.

در مسائل غیر­ساخت­یافته تنها بخشی از مسائل می­توانند به خوبی بوسیله ابزارهای پشتیبان تصمیم کامپیوتری، پشتیبانی شوند. برای مسائل نیمه­ساخت­یافته، تکنولوژی پشتیبان کامپیوتری تنها می­تواند، کیفیت اطلاعاتی را که تصمیم بر مبنای انها گرفته می­شود را بهبود بخشد، و اینکه تنها یک راه­حل ارائه نمی­کند بلکه شامل  یک دامنه از راه­حل­های پیشنهادی است 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26