پنج شنبه 10 مهر 1399 | Thursday 1 st of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-2-2- دسته بندی مسائل تصمیم بر مبنای سطوح تصمیم گیری

نوع دیگری ازدسته­بندی مسائل تصمیم  بر مبنای سطوح تصمیم­گیری:

  • برنامه­ریزی استراتژیک
  •  کنترل مدیریت
  • کنترل عملیات.

برنامه­ریزی استراتژیک؛به مجموعه بزرگی از اهداف و سیاست­گذاری­ها برای تخصیص منابع، اشاره دارد. این چنین تصمیم­هایی در یک سطح مدیریتی بالا، غیرساخت­یافته نرمال و با درجه بالایی از عدم­قطعیت،        قرار دارند.

کنترل مدیریت؛به اکتساب و استفاده موثر از منابع، در اجرا  اهداف تجاری، اشاره می­کند. و تصمیم­های مربوط به ان در سطح متوسط مدیریتی قرار دارند.

تصمیم­های کنترل عملیات؛درباره اجرای موثر وظایف خاص هستند. انها معمولا ساخت­یافته و برای    فرمول­بندی بوسیله مدل­های ریاضی، نسبتا ساده هستند و با ابزارهای مبتنی بر کامپیوتر حل می­شوند.

تصمیم­گیری یک فرایند مبتنی بر استدلال، منطقی یا غیر­منطقی است. و می­تواند بر اساس فرضیات ضمنی و یا صریح باشد. تصمیم­گیری منطقی به مجموعه حقایق و اداره­کردن تحقیق مانند انالیز داده و بررسی­ها و مصاحبه­ها، اهمیت می­دهد. یک مدل تصمیم­گیری منطقی  درگیر یک فرایند شناختی است به طوریکه هر مرحله یک ترتیب منطقی نسبت به مرحله قبل را دنبال  می­کند. تصمیم­گیری غیرمنطقی، فرضیات و نتایج بدست امده را بدون داده­های صحیح و دقیق و تجزیه­و­تحلیل مدل، می­سازد. و اغلب بر اساس تمایلات شخصی  تصمیم گیرنده، عمل می­کند.

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26