پنج شنبه 10 مهر 1399 | Thursday 1 st of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-5- روش های پشتیبان تصمیم گیری

سیستم­های پشتیبان تصمیم بر طبق روش­های پشتیبان تصمیم متفاوتی، که شامل مدل­ها، روش­ها، الگوریتم­ها و ابزارها می­باشند، ساخته می­شوند. زاکاری[1] (19876-1987)  یک طبقه­بندی مبتنی بر شناخت برای روش­های پشتیبان تصمیم پیشنهاد کرد که شامل 6 کلاس اصلی است.

مدل­های پردازش: مدل­های محاسباتی هستند که به پیش­بینی فرایندهای پیچیده دنیای واقعی، کمک         می­کنند و فرضیاتی را درباره فرایند و یک تصمیم فرضی می­دهند. مدل پردازش نمونه، مدل­های احتمالی هستند، که یک توزیع احتمال از خروجی­ها  را از یک توزیع احتمال شرایط ورودی در طی یک عملیات تحلیلی بر روی ورودی­ها و رفتار فرایند، محاسبه می­کنند. زنجیره مارکوف یک مثال معمول از یک مدل پردازش احتمال است.

مدل­های انتخاب از یکپارچه­سازی ضوابط تصمیم­گیری از میان پیشنهادها برای انتخاب بهترین پیشنهاد از یک مجموعه مجزا یا یک فضای توصیفی پیوسته از پیشنهادهای تصمیم، پشتیبانی می­کنند. یک مدل انتخاب نمونه، یک مدل تصمیم­گیری چندمعیاره است.

روش­های کنترل اطلاعات توابعی از بازنمایی، دستکاری داده­ها، دستیابی و بازبینی داده و اطلاعات  را ارائه می­کنند. روش­های نمونه شامل ابزارهای مدیریت پایگاه داده، روش­های بازیابی داده و دانش، انبارداده و        داده­کاوی هستند.

روش­های استدلال و تحلیل شامل برنامه­نویسی ریاضی، استنتاج مبتنی بر هدف، استنتاج مبتنی بر پردازش و استنتاج مبتنی بر داده می­باشند.  برنامه­نویسی هدف، استدلال مبتنی بر مورد و تحلیل­حساسیت در                برنامه­ریزی­خطی نیز، روش­های استدلال و تجزیه وتحلیل موفقی هستند.

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26