پنج شنبه 10 مهر 1399 | Thursday 1 st of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-1-1- پایگاه داده

 پایگاه داده یک مجموعه از داده­های وابسته بهم سازمان­دهی شده، برای پرداختن به نیازها وساختار یک سازمان  است و می­تواند  بوسیله چند نفر برای چند کاربرد استفاده شود. چندین پیکربندی ممکن برای        پایگاه داده وجود دارد. در بیشتر نمونه­های سیستم پشتیبان تصمیم­گیری داده از انبارداده[1]، گرفته می­شود. برای بقیه کاربردهای سیستم پشتیبان تصمیم­گیری ، پایگاه داده خاصی که مورد نیاز همان کاربرد است، ساخته       می­شود. همچنین چندین پایگاه داده در یک کاربرد سیستم پشتیبان تصمیم­گیری وابسته به منابع داده، می­توانند استفاده شوند. به طور کلی کاربران می­توانند برای دستیابی به داده­ها از یک مرورگر وب استفاده کنند و      سرورهای وب پایگاه داده، داده را صرفنظر از منابع،  تحویل می­دهند. داده­ها در پایگاه داده سیستم پشتیبان تصمیم­گیری، ازمنابع داده داخلی و خارجی، استخراج می­شوند. نتیجه استخراج به پایگاه داده کاربرد خاص و یا به انبار داده سازمان (در صورت وجود) خواهد رفت و بعدا برای کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

داده داخلی:  

داده داخلی از سیستم پردازش تراکنش سازمان  می­اید. یک مثال نمونه از چنین داده­هایی لیست حقوق ماهانه است. وابسته به نیازهای سیستم پشتیبان تصمیم­گیری، ممکن است شامل داده­های  قابل استفاده (عملیاتی) از ناحیه در حال کار مثل بازار، باشد. مثال­های دیگری از داده­های داخلی عبارتند از  زمانبندی نگهداری ماشین (پشتیبانی دستگاه)، تخصیص بودجه، پیش­بینی فروش اینده، هزینه­های موارد خارج از دسترس و طرح­های اینده. داده­های داخلی می­توانند از طریق مرورگر وب بر روی یک اینترانت، یک سیستم مبتنی بر وب داخلی، در دسترس باشند.

 

داده خارجی:  

داده خارجی  شامل داده­های صنعتی، داده­های جستجو بازاریابی، داده­های سرشماری، داده­های استخدام ناحیه­ای، قوانین دولت، جداول نرخ مالیات، داده­های اقتصادی ملی. این داده­ها از نمایندگی­های دولت، انجمن های بازرگانی، موسسات تحقیقات تجاری و موسسات پیش­بینی اقتصادی می­ایند. و سازمان­ها خودشان تلاش می­کنند تا این داده­های خارجی را جمع­اوری کنند. مانند داده­های داخلی، داده­های خارجی نیز  می­توانند در پایگاه داده سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  نگهداری شوند و یا اینکه هنگامی که سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  به انها نیاز دارد مستقیما در دسترس قرار بگیرند.

 

داده­های شخصی:

داده­های شخصی می­توانند شامل راهنماهایی باشند که توسط تصمیم­گیرنده­های خاصی استفاده شوند و   داده­ها و وضعیت­های خاصی را ارزیابی کنند.

 

سازماندهی داده:

در سیستم­های سیستم پشتیبان تصمیم­گیری، کوچک داده­ها می­توانند مستقیما به مدل­ها وارد شود گاهی نیز داده­ها، مستقیما از پایگاه داده­های بزرگ استخراج می­شوند. در سازمان­های بزرگ که از مقدار زیادی داده استفاده می­کنند، داده­ها در یک انبار داده سازماندهی شده و هنگام نیاز از انها استفاده می­شوند. برخی از سیستم­های پشتیبان تصمیم­گیری بزرگ، دارای  پایگاه­های داده بزرگی، شامل چند منبع هستند که با یکدیگر مجتمع شده­اند. یک پایگاه داده سیستم پشتیبان تصمیم­گیری مجزا، نیازی ندارد که به طور فیزیکی از پایگاه داده سازمان جدا شده باشد. این منابع داده به دلایل اقتصادی، می­توانند به طور فیزیکی با یکدیگر ذخیره شده باشند. برخی از سیستم­های OLAP، داده را استخراج می­کنند در حالیکه  دیگران  مستقیما داده را در پایگاه داده­های خارجی، اداره می­کنند.

یک پایگاه داده سیستم پشتیبان تصمیم­گیری، می­تواند سیستم مدیریت پایگاه داده، را با دیگر سیستم­ها به اشتراک بگذارد. یک پایگاه داده سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  می­تواند شامل اشیا چند رسانه­ای باشد (تصاویر، صداها، نقشه­ها). پایگاه داده­های مبتنی بر وب در XMLگسترش می­یابند و در سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  مورد استفاده قرار می­گیرند. قالب XMLبرای دسترسی به داده­ها در مرورگرهای استاندارد، مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

استخراج:

برای  ساخت یک پایگاه داده سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  یا یک انبارداده، اغلب  ضروری است که داده  از منابع مختلف گرفته شود. به این عملیات، استخراج می­گوییم، که شامل وارد کردن فایل­ها، خلاصه­سازی، تصفیه،  استاندارد­سازی و ادغام  داده­ها است. استخراج زمانی اتفاق می­افتد کاربر از داده­ها ی پایگاه داده سیستم پشتیبان تصمیم­گیری گزارش تهیه کند. همانطور که در فصل 4 توضیح خواهیم داد، داده برای انبار شدن از منابع داخلی و خارجی استخراج می­شود. فرایند استخراج، بارها توسط یک سیستم مدیریت پایگاه داده ،مدیریت شده است. برای استخراج داده باید  یک پرس و جوی دقیق، برای چندین جدول داده وابسته، که ممکن است از چندین پایگاه داده مستقل، به هم مرتبط شده باشند، ایجاد شود.

 [1]Datawarehouse 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26