شنبه 25 مرداد 1399 | Saturday 15 th of August 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-2-1- پایگاه مدل

یک پایگاه مدل شامل روال­ها و دانش مورد نیاز در مورد امار، امور مالی، مدیریت و بقیه مدل­های      وابسته به مقدار است که امکان تجزیه  و تحلیل را در یک سیستم پشتیبان تصمیم­گیری، فراهم می­کند. توانایی درخواست، اجرا، تغییر، ترکیب و بررسی مدل­ها یک توانایی کلیدی سیستم پشتیبان تصمیم­گیری است که انرا از بقیه سیستم­های مشابه، متمایز می­کند.

 مدل­ها در پایگاه مدل می­توانند به چهار طبقه مهم  تقسیم شوند: راهبردی، تاکتیکی، عملی و تحلیلی. بعلاوه  ساختمان مدل به دو صورت  روال و بلوک وجود دارد.

 

مدل­های راهبردی:

  مدل­های راهبردی برای  پشتیبانی مدیریت در سطوح بالا، برای مسئولیت برنامه­ریزی راهبردی، استفاده    می­شوند. کاربردهای بالقوه  شامل تدبیر درباره یک  مشارکت بازرگانی الکترونیکی (درست کردن یک معامله تجارت­الکترونیک)، توسعه اهداف سازمان، برنامه­ریزی برای هدف­یابی و ترکیب انها، انتخاب موقعیت تاسیسات، انالیز برخوردها در محیط، بودجه­بندی سرمایه.

 

مدل­های تاکتیکی:

مدل­های تاکتیکی بیشتر بوسیله مدیریت میانی، برای کمک به تخصیص دادن و کنترل کردن منابع سازمانی استفاده می­شوند. مثال­هایی از مدل­های تاکتیکی شامل  انتخاب یک سرور وب، برنامه­ریزی مورد نیاز کار،   برنامه­ریزی پیشبرد فروش، تعیین طرح کلی کارخانه و روال بودجه­بندی سرمایه می­باشد. مدل­های تاکتیکی معمولا  فقط برای یک زیر سیستم سازمانی قابل اجرا هستند، مثل بخش حسابداری. افق زمانی انها از یک ماه  تا حتی 2 سال تغییر می­کند. گاهی داده­های خارجی نیاز می­شوند اما بیشترین نیاز به داده­های داخلی است.

 

مدل­های عملی:

مدل­های عملی برای پشتیبانی فعالیتهای کاری روزانه سازمان مورد استفاده قرار می­گیرند. نمونه تصمیمات شامل پذیرش معامله بازرگانی الکترونیکی، تصویب وام شخصی  به وسیله بانک، تولید زمانبندی و کنترل کیفیت. مدل­های عملی تنها تصمیم­گیری مدیران را در مرحله اول، با یک افق زمانی روزانه تا  ماهیانه،  پشتیبانی می­کنند. این مدل­ها معمولا فقط از داده­های داخلی استفاده می­کنند.  

 

مدل­های تحلیلی:

مدل­های تحلیلی برای انجام برخی تجزیه تحلیل­ها بر روی داده­ها، استفاده می­شوند. انها شامل مدل­های اماری مدل­های علمی مدیریت، الگوریتم­های داده­کاوی، مدل­های مالی و. . . می­باشند. برخی اوقات انها  با مدل­های دیگر نیز مجتمع می­شوند، مثل مدل­های برنامه­ریزی استراتژیک(راهبردی).

مدل­ها در پایگاه مدل می­توانند بر اساس ناحیه کاربردشان (مدل­های تجاری، مدل­کنترل تولید) و یا بر اساس هماهنگی علمی(مدل­های اماری، مدل­های تخصیص دانش مدیریت) طبقه­بندی شوند. تعداد مدل­ها در یک سیستم پشتیبان تصمیم­گیری، می­تواند از یک تعداد کم تا چند صد مدل تغییر کند. به طور کلی مدل­ها در سیستم پشتیبان تصمیم­گیری بر اساس ریاضیات اند و با فرمول­ها بیان شده اند. این فرمول ها می­توانند در ابزارهای توسعه سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  مثل اکسل[1] برنامه­نویسی شوند. مدل­ها می­توانند در یک صفحه گسترده نوشته و برای استفاده مجدد در اینده  ذخیره شوند و یا اینکه فقط برای یک بار استفاده برنامه­نویسی شوند.

 

روال­ها و بلوک­های ساخت مدل:

علاوه بر مدل­های راهبردی و عملی و تاکتیکی، پایگاه مدل می­تواند  شامل بلوک­ها و روال­های ساخت مدل نیز باشد. به طور مثال پایگاه مدل می­تواند شامل یک روال تولید عدد تصادفی، یک روال منحنی  یا  خط اتصال ویا روال محاسباتی مقدار موجود و انالیز رگرسیون باشد. برخی از بلوک­های ساخت، به روش­های مختلفی می­توانند، استفاده شوند. انها می­توانند برای برخی کاربرد ها به عنوان انالیزکننده، به کار گرفته شوند. همچنین می­توانند به عنوان جزئی از یک مدل بزرگتر استفاده شوند. به عنوان مثالیک جزء مقدار- حاضر     می­تواند بخشی از یک مدل ساخت ویا خرید باشد. برخی از این بلوک­های ساخت برای  تعیین مقادیر متغیرها و پارامترها در یک مدل، استفاده می­شوند. یک مثال می­تواند استفاده از انالیز رگرسیون برای ایجاد خطهای مسیر حرکت، در یک مدل پیش­بینی باشد.  

برخی از بلوک­ها­ی ساخت، در نرم­افزار توسعه یافته تجاری سیستم پشتیبان تصمیم­گیری، مانند توابع و   add-insدر اکسل و در ساختارهای مدل­سازی عمومی  بوسیله OLAPو نرم­افزار  داده­کاوی، در دسترس هستند.  از انجاییکه روشهای حل مدل مستقیما در جاوا و دیگر سیستم­های توسعه وب اجرا شده­اند، دستیابی و مجتمع کردن مدل­ها ساده شده است.

 [1]Excel 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26