یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-5- طبقه بندی سیستم های پشتیبان تصمیم گیری

چندین راه برای طبقه­بندی کاربردهای سیستم پشتیبان تصمیم­گیری وجود دارد. فرایند طراحی به خوبی عملیات و اجرا سیستم پشتیبان تصمیم­گیری در موارد مختلف به انواع سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  وابسته است.

  • سیستم پشتیبان تصمیم­گیری مبتنی بر متن: اطلاعات شامل داده و دانش، معمولا در یک قالب متنی ذخیره می­شود و باید در دسترس تصمیم­گیران قرار گیرد. بنابراین ارائه و پردازش سندهای متنی، ضروری است  و قطعه قطعه کردن ان موثر و کارا است.
  • سیستم پشتیبان تصمیم­گیری مبتنی بر پایگاه داده:در این نوع سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  ساختمان پایگاه داده نقش اصلی را در ساختار سیستم پشتیبان تصمیم­گیری بازی می­کند. سیستم پشتیبان     تصمیم­گیری­های مبتنی بر پایگاه داده­ای که اخیرا تولید شده­اند، بیشتر از پایگاه داده­های رابطه­ای استفاده می­کنند.
  • سیستم پشتیبان تصمیم­گیری مبتنی بر صفحه گسترده:یک صفحه گسترده، یک سیستم مدل­سازی است که به کاربر اجازه می­دهد که مدل­ها را برای انجام تحلیل­های سیستم پشتیبان تصمیم­گیری، توسعه دهد. عمومی­ترین ابزار کاربر نهایی برای توسعه سیستم پشتیبان تصمیم­گیری،مایکروسافت اکسل، است. اکسل، شامل 12 عدد بسته اماری، یک بسته برنامه­نویسی­خطی (حل کننده) و چندین مدل مالی و مدیریتی است. برخی ابزارهای توسعه صفحه گسترده، شامل انالیز­های what-if  و توانایی­های جستجوی هدف می­باشند. یک سیستم پشتیبان تصمیم­گیری مبتنی بر صفحه گسترده، نوع خاصی از یک سیستم پشتیبان تصمیم­گیری مبتنی بر حل کننده است.
  • سیستم پشتیبان تصمیم­گیری مبتنی بر حل کننده:حل­کننده یک روال یا الگوریتم است که به صورت یک برنامه کامپیوتری برای انجام محاسبات خاص، برای حل یک نوع مسئله خاص، نوشته می­شود. یک مثال برای حل­کننده می­تواند یک روال رگرسیون خطی برای محاسبه یک کار باشد. یک        حل­کننده می­تواند در یک نرم افزار توسعه، برنامه­نویسی شود. مثلا اکسل شامل چندین حل­کننده قوی روال­ها و توابعکه یک تعداد مسائل تجاری استاندارد را حل می­کنند، است. سازنده سیستم پشتیبان تصمیم­گیری  می­تواند حل­کننده­ها را در هنگام ایجاد یک کاربردسیستم پشتیبان تصمیم­گیری  وارد کند (ترکیب کند). حل­کننده­ها می­توانند توسط یک زبان برنامه­نویسی مثل C++نوشته شوند، انها    می­توانند مستقیما ویا توسط یک ابزار Add-inبه صفحه گسترده وارد شوند.
  • سیستم پشتیبان تصمیم­گیری مبتنی بر قانون:جزء دانش سیستم پشتیبان تصمیم­گیری که قبلا توصیف شد، شامل هر دو نوع قوانین استنتاجی و رویه­ای، و اغلب در قالب یک سیستم خبره است. این قوانین می­توانند کیفی و کمی باشند و این چنین جزئی می­تواند جایگزین مدل­های کمی باشد و یا اینکه با انها ترکیب شود.

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26