یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-4- نمودارهای تاثیرات

گفتیم یک مسئله تصمیم­گیری، شناخته شده و تعریف شده، باید بررسی و تحلیل شود. این کار با ساخت یک مدل، بهتر انجام می­شود. درست مشابه یک فلوچارت که یک نمایش گرافیکی از جریان یک برنامه کامپیوتری است، یک نمودار تاثیرات نیز یک نقشه از یک مدل است. یک نمودار تاثیرات یک نمایش گرافیکی از یک مدل است، که به طراحی، توسعه و فهم یک مدل کمک می­کند. این نمودار ارتباطات را برای سازنده مدل، و یا تیم توسعه اماده می­کند. در واقع مثل چهارچوبی است برای بیان دقیق روابط در یک مدل  MSS، که به سازنده مدل کمک می­کند تا بتواند تنها بر روی جنبه­های مهم مدل، تمرکز کند و جنبه­های        غیرضروری را از بررسی­ها حذف کند. اصطلاح تاثیر به وابستگی یک متغیر به متغیر دیگر اشاره دارد. نمودار تاثیرات به چندین شکل مختلف نمایش داده می­شود. توضیحات زیر بیانگر یک نمونه از شکل استاندارد        می­باشد.

متغیر تصمیم

=

مستطیل

 

متغیرهای وابسته و غیر قابل کنترل

=

دایره

 

متغیر های نتیجه، واسطه یا نهایی

=

بیضی

 

 

شکل3-1-علائم نمودار تاثیرات

متغیرها با فلشی که جهت تاثیر(روابط) را تعیین می­کند، به یکدیگر متصل می­شوند. شکل فلش نوع روابط را تعیین می­نماید. روابط معمولی در ذیل امده است:                                                              

                                                                     

  • در متغیر­های تصادفی علامت " ~" بالای نام متغیر قرار می­گیرد.
  • معمولاً بین متغیر­های خارجی از فلش دو خطی ( =>) استفاده می­شود.
  • فلش­ها می­توانند یک جهتی یا دو جهتی باشند که بستگی به جهت تاثیر یک جفت از متغیر­ها دارد.

نمودارهای تاثیر می­توانند با هرگونه جزئیات و پیچیدگی ساخته شوند. این امر به طراح مدل کمک می­کند که بتواند تمام متغیرها و روابط بین انها را در مدل نمایش دهد. حتی می­توانند ماهیت پویای مسائل را مورد ملاحظه قرار دهند.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26