پنج شنبه 10 مهر 1399 | Thursday 1 st of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-7-1- جدول تصمیم

جدول تصمیم راه مناسبی  است که اطلاعات را در یک وضعیت، منظم و اصولی سازماندهی می­کند. مثلا یک شرکت سرمایه­گذاری در حال بررسی سرمایه­گذاری در یک یا چند پیشنهاد است: اوراق­بهادار، سهام، یا گواهی سپرده­گذاری. شرکت یک هدف عمده دارد: اینکه نتیجه حاصل از سرمایه­گذاری را در یک سال به بالاترین حد خود برساند. اگر شرکت اهداف دیگری داشت مثل امنیت  یا  تسویه­پذیری انگاه مسئله باید مانند یک انالیز تصمیم­گیری چندمعیاره کلاس­بندی می­شد.

نتیجه به وضعیت اقتصادی برخی مواقع در اینده، که می­تواند به طور ثابت رشد کند، رکود داشته باشد و یا دچار تورم شود وابسته است.  خبره­گان این شرکت نتایج سالیانه زیر را براورد می­کنند:

اگر در اقتصاد  رشد ثابت داشته باشیم   از اوراق ­بهادار 12 درصد، سهام 15 درصد و از سپرده مدت­دار 6. 5 درصد، حاصل خواهد شد.

اگر رکود داشته باشیم از اوراق ­بهادار 6 درصد، سهام 3 درصد و از سپرده­ مدت­دار 6. 5 درصد، حاصل خواهد شد.

اگر تورم داشته باشیم از اوراق­ بهادار 3 درصد حاصل خواهد شد، سهام 2 درصد ضرر خواهد کرد  و از  سپرده ­مدت­دار نیز  6. 5 درصد، حاصل خواهد شد.

مسئله انتخاب بهترین پیشنهاد سرمایه­گذاری است. فرض بر این است که پیشنهادها گسسته هستند. ترکیب سرمایه­گذاری 50 درصدی روی اوراق ­بهادار و 50 درصد روی سهام  را باید به عنوان یک پیشنهاد جدید بررسی کرد. مسئله تصمیم­گیری سرمایه­گذاری را  می­توان به عنوان یک بازی دو نفره دید. سرمایه­گذار یک انتخاب را انجام می­دهد (یک حرکت) و سپس یک نوع حالت اتفاق می­افتد (انجام ان حرکت). نتیجه در یک جدول مدل ریاضی نشان داده شده است (جدول 3-2). جدول شامل متغیرهای تصمیم­گیری (پیشنهادها) متغیرهای کنترل­ناپذیر (وضعیت­های اقتصادی، محیط ) و متغیرهای نتیجه ( نتیجه پروژه و یا خروجی­ها ) است. اگر مسئله تصمیم­گیری قطغی بود می­دانستیم که مسائل اقتصادی چگونه تغییر خواهند کرد انگاه می­توانستیم به راحتی بهترین سرمایه­گذاری پیشنهادی را انتخاب کنیم اما این چنین نیست و مجبوریم دو حالت عدم­قطعیت و شرایط ریسک را نیز بررسی کنیم. برای حالت عدم­قطعیت احتمالات  را برای هر حالت نمی­دانیم. برای حالت ریسک نیز فرض می­کنیم، می­دانیم هر حالت با چه احتمالی اتفاق خواهد افتاد.

جدول 3-2-  مدل جدول تصمیم مسئله سرمایه­گذاری

 

جایگزین

وضعیت طبیعی (متغیر­های غیر قابل کنترل)

رشد ثابت(%)

رکود(%)

تورم(%)

اوراق بها­ دار

0/12

0/6

0/3

سهام

0/15

0/3

0/2-

سپرده مدت دار

5/6

5/6

5/6

برخورد با عدم­قطعیت:

روش­های مختلفی در بررسی عدم­قطعیت وجود دارد مثلا روش خوش­بینانه فرض می­کند که بهترین حالت خروجی ممکن برای هر پیشنهاد رخ خواهد داد  سپس بهترین انها را انتخاب می­کند. روش بدبینانه فرض       می­کندکه بدترین خروجی ممکن برای هر پیشنهاد رخ خواهد داد، بنابراین بهترین را از بین انها انتخاب می­کند. روش دیگری فرض می­کند که همه حالتها مشابه هم هستند. هرگاه امکان داشته باشد، تحلیل­کننده باید        سعی کند، تا بتواند اطلاعات کافی جمع­اوری کند، در این صورت می­توان مسئله را به صورت قطعی یا در حالت ریسک در نظر گرفت.

برخورد با شرایط ریسک:

یک روش معمول برای حل مسائل تحلیل ریسک انتخاب پیشنهادی با بیشترین مقدار مورد انتظار است. فرض می­کنیم که فرد خبره  احتمال رشد ثابت 50 درصد، رکود 30 درصد وتورم 20 درصدی را ارزیابی کرده است. سپس جدول تصمیم­گیری با احتمال­های مشخص شده نوشته شده است. مقدار مورد انتظار با ضرب نتایج در احتمال­های مربوط به انها و سپس جمع انها محاسبه می­شود. 12(0. 5) +6(0. 3)+3(0. 2)=8. 4 درصد

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26