یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
4-1- نوع و منابع داده

برای شناخت بهتر  یک موقعیت، یک تصمیم­گیرنده به داده، اطلاعات و دانش  نیاز دارد. داده­ها، اطلاعات و دانش، باید به ترتیبی  که انها را برای استفاده مفید می­کند، مجتمع و سازماندهی شوند. بعد از ان          تصمیم­گیرنده باید توانایی استفاده از ابزارهای انالیز را داشته باشد. (OLAP[1]، داده کاوی)، بدین ترتیب این    داده­ها و اطلاعلات و دانش می­توانند، به طورکاملا سودمند، مورد استفاده قرار گیرد. این ابزارهای انالیز مشمول عناوین کلی هوش تجاری، می­شوند. ابزارهای جدید به تصمیم­گیرندگان و تحلیلگران اجازه می­دهند که به اسانی، روابط بین ایتم­های داده­ای، که توانایی شناخت  و یک سود رقابتی را فراهم می­کنند، را تشخیص دهند. مثلا یک مدیریت رابطه –مشتری CRMبه مدیران اجازه می­دهد که مشتریها را بهتر بشناسند. پس از ان،        می­توانند مانند یک مشتری برای یک محصول مشخص، و یا موارد این چنین، تصمیمات بهتری بگیرند.

همه سیستم های اطلاعات سرمایه­گذاری، سیستم مدیریت پایگاه داده، انبارداده، OLAP  و داده کاوی  را مورد استفاده قرار می­دهند. این ابزارهای تحلیل هوش تجاری، یک سرمایه­گذاری مدرن را برای یک رقابت موفق، فراهم می­کنند. در واقع این ابزارها یک تصمیم­گیرنده ماهر را با توانایی­های بسیار زیاد، اماده می­کنند. یک موضوع بحرانی برای سازمان، جمع­اوری و انالیز داده از منابع جداگانه است. این داده­ها باید در یک      انبارداده جمع­اوری شوند و از طریق ابزارهای داده­کاوی بطور خودکار  و یا بوسیله تحلیلگران که از ابزارهای OLAP  استفاده می­کنند، انالیز شوند.

 همه سیستم­های پشتیبان تصمیم از داده­ها اطلاعات و یا دانش استفاده می­کنند. این کلمات ممکن است گاهی به جای یکدیگر استفاده شوند و نیز ممکن است معانی مختلفی داشته باشند. می­توانیم این مفاهیم را به شرح زیر تعریف کنیم:

  • داده: ایتمی درباره چیزها، رویدادها، فعالیتها، فعل و انفعال­هایی که ثبت، دسته بندی و ذخیره شده­اند اما برای انتقال هر معنی خاصی، سازماندهی نشده­اند. ایتم­های داده می­توانند به صورت عدد، الفبا، شکل، صدا و یا تصویر باشند.
  • اطلاعات: داده­ای که به روشی که مقصود را برای دریافت­کننده مشخص می­کند، سازماندهی          شده باشد. یک کاربرد MSS، ایتم­های داده را پردازش می­کند بنابراین نتایج برای یک فعالیت نامزد و یا یک تصمیم، معنی­دار هستند.
  • دانش: شامل ایتم­های داده یا اطلاعاتی است که برای انتقال شناخت، تجربه، یادگیری متراکم، سازماندهی و پردازش شده­اند. دانش می­تواند کاربرد داده و اطلاعات در گرفتن یک تصمیم باشد.

داده MSSمی­تواند شامل مستندات، تصاویر، نقشه، صدا، ویدئو و یا انیمیشن باشد. این داده­ها می­توانند از راههای مختلفی قبل و بعد از استفاده، ذخیره و سازماندهی شوند. همچنین می­توانند شامل مفاهیم، نظرات و عقاید باشد همچنین داده می­تواند خام (اولیه) و یا خلاصه شده باشد. بیشتر کاربردهای MSSاز داده­های فشرده یا خلاصه شده که از سه منبع اولیه داخلی، خارجی و شخصی می­ایند، استفاده می­کنند.

داده­های داخلی:

داده­های داخلی در یک یا چند مکان ذخیره شده­اند. این داده­ها درباره مردم، محصولات، خدمات و فرایندها است. مثلا داده­های مربوط به کارمندان و حقوقشان معمولا در یک پایگاه داده سازمان، ذخیره شده­اند. داده­های مربوط به  تجهیزات و ماشینها می­توانند در پایگاه داده دپارتمان تاسیسات،  ذخیره شوند. داده­های داخلی از طریق یک اینترانت سازمانی ویا دیگر شبکه­های داخلی در دسترس قرار می­گیرند.

داده­های خارجی:

منابع زیادی از داده­های خارجی وجود دارد. دامنه انها می­تواند از پایگاه داده­های تجاری باشد تا داده­های جمع­اوری شده از سنسور­ها و ماهواره­ها. این داده­ها می­توانند بر روی CDو DVDو یا  بر روی اینترنت به صورت فیلم و یا تصویر و یا به صورت صوتی، در دسترس باشند. گزارشات و فایل­های دولتی یک منبع مهم داده­های خارجی هستند که بر روی وب در دسترس­اند.  

داده­های شخصی و دانش: 

کاربران MSSو دیگر کارمندان سازمان، دانش و مهارتی دارند که می­تواند برای استفاده در اینده، ذخیره شوند.


[1]On Line Analysis Processing

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26