یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
4-2- جمع اوری داده، مسائل وکیفیت

نیاز به استخراج داده از بسیاری منابع داخلی و خارجی، کار ساخت یک MSSرا پیچیده می­کند. برخی مواقع ضروری است که داده­های اولیه را در یک زمینه جمع­اوری کنیم. به عبارت دیگر، گاهی نیاز داریم که داده­ها را از مردم ویا از اینترنت بدست اوریم. صرفنظر از اینکه این داده­ها چطور جمع­اوری می­شوند، داده­ها باید معتبر و تصفیه شده باشند. بنابراین کیفیت داده یک موضوع بسیار مهم است.

روش­های جمع­ اوری داده­های اولیه:

داده اولیه می­تواند به صورت دستی و یا با ابزارها و سنسورها، جمع­اوری شود. بعلاوه سنسورها و اسکنرها نیز به طور روز افزونی در اکتساب داده­ها، به کار می­روند. هنگامی که شما چیزی می­خرید  اطلاعات خرید با اطلاعات شخصی شما که از کارت اعتباری شما بدست امده، ثبت می­شود. این داده­های درباره مشتریان،     جمع­اوری و در انبارداده ذخیره می­شوند. این اطلاعات برای شناسایی الگوی خرید مشتریان، برای مدیریت موجودی انبار و همچنین برای شناسایی یک فرصت تجاری جدید، استفاده می­شوند.  

مسائل داده:

همه سیستم­های مبتنی بر کامپیوتر وابسته به داده­اند. کیفیت و یکپارچگی داده­ها یک مسئله بحرانی است. MSS،  وابسته به داده است زیرا گرداوری داده­ای که اطلاعات و دانش را می­سازد، قلب هر سیستم پشتیبان تصمیم­گیری است.داده­ها یا باید در دسترس سیستم باشد و یا اینکه سیستم باید شامل یک زیر سیستم جمع اوری داده باشد.

کیفیت داده:

کیفیت داده یک موضوع بینهایت مهم است زیرا کیفیت، سودمندی داده­ها و نیز کیفیت تصمیمات مبتنی بر انها را، تعیین می­کند. داده در پایگاه داده­های سازماندهی شده،  خیلی اوقات ناقص، مبهم و نادرست است. این داده­های بی کیفیت، زیان اقتصادی زیادی در بر خواهند داشت.  

یکپارچگی داده:

یک موضوع مهم در کیفیت داده یکپارچگی داده است سیستم­های بایگانی قدیمی فاقد یکپارچگی بودند. یک تغییر که در یک فایل، در یک مکان اتفاق می­افتد، ممکن است در  فایلی در مکانی دیگر اتفاق نیفتد. این موضوع منجر به داده­های ناسازگار می­شود. موضوع خاص کیفیت داده واندازه­گیری، وابسته به کاربردهای داده است.

دستیابی به داده و یکپارچه سازی:

یک تصمیم­گیرنده به طور خاص نیاز  به دسترسی به منابع چندگانه دارد. این داده­ها که در اختیار       تصمیم­گیرنده قرار می­گیرند، باید یکپارچه باشند. قبل از انبارهای داده، دیتا مارت [1]ها و نرم­افزارهای           هوش تجاری، فراهم کردن دسترسی به منابع داده  یک فرایند بسیار مهم است. حتی با ابزارهای پیشرفته مدیریت داده مبتنی بر وب، سازماندهی اینکه چه داده­ای باید در دسترس قرار بگیرد و فراهم کردن ان  برای          تصمیم­گیرنده یک کار، بدیهی است که  به یک پایگاه داده خاص، نیاز دارد


[1]data mart

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26