یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
4-4-1- تفاوت انبار داده و پایگاه داده

وظیفه اصلی سیستم­های پایگاه داده کاربردی برخط، پشتیبانی از تراکنش­های برخط وپردازش کواِری[1]است. این سیستمها، سیستم پردازش تراکنش برخط (OLTP)[2]نامیده می­شوندوبیشترعملیات روزمره یک سازمان راپوشش می دهند. ازسوی دیگرانبارداده به کاربران یا کاربران دانش[3]، خدماتی درنقش تحلیلگرداده وتصمیم گیرنده، ارائه می­کند. چنین سیستم­های یمی­توانندداده رادرقالبهای مختلف برای هماهنگکردن نیازهایمختلفکاربرانمختلف، سازماندهیوارائه کنند.  این سیستم­هابانام سیستم­های پردازش تحلیلیبرخط (OLAP)[4]شناخته می­شوند.

دلایل استفاده از انبارهای داده:

  • تهیه گزارشات[5]  و انجام پرس­وجوهایی[6]  که نیاز به عملیات ورودی/خروجی (IO) بسیاری دارند: از اهداف سیستم­های پردازش تراکنش (TPS)[7] ان است که گزارشات مورد نیاز بخش­های عملیاتی و مدیریتی را تولید کنند. تهیه این گزارشات معمولا سخت و با حجم زیاد IOهمراه است و باعث کند شدن خود سیستم­ها می­گردد. بنابراین شرکت­های تجاری به دنبال راهی هستند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه به سیستم­هایی دست یابند که زمان پردازش تراکنش­ها در ان­ها قابل قبول باشد. بهترین راهکار استفاده از انبارداده­هایی بود که از منابع IOمجزایی برای گزارش­گیری و انجام پرس­وجو استفاده می کردند.
  •  استفاده از مدل­های داده­ای و یا تکنولوژی­های سرور به منظور بالا بردن سرعت عملیات گزارش­گیری و پرس­وجوها که سیستم­های عادی پردازش تراکنش­ها(TPS) برای ان­ها مناسب نیست.
  • ایجاد محیطی برای تسهیل و اسان نمودن، به دست اوردن گزارش­ها و پرس­وجوها و یا ایجاد وسیله­ای برای سرعت بخشیدن به عملیات گزارش­گیری: اغلب می­توان انبارداده­ای ساخت که کاربرانی باسطح اگاهی کمتر بتوانند گزارش­ها و پرس­وجوهای ساده­ای را تهیه کنند.
  •  برای ایجاد انباری از داده­های تصفیه شده­ی سیستم­های پردازش تراکنش­ها (TPS)که می­توان به طور پیوسته گزارش از ان تهیه نمود. این انبار الزاماً احتیاجی به ثابت بودن TPSها ندارد: انبارداده­ها این امکان را به شما می­دهند که داده­ها را بدون تغییر دادن سیستم­های پردازش تراکنش، تصفیه[8] کنید.  توجه کنید که در برخی از پیاده­سازی­ها، انبارداده­ها به گونه­ای هستند که در ان­ها امکان یافتن اصلاحات انجام شده بر روی داده­های انبارداده و فرستادن فیدبک[9] به TPSها برای اعلام این تغییرات، وجود دارد. گاهی اوقات این گونه رفتار کردن با تغییرات داده­ها، با معناتر از این است که تغییرات را به طور مستقیم بر روی خود TPSها اعمال کنیم.
  •  برای ان که بر اساس قواعد، گزارش­گیری و پژوهش را بر روی داده­هایی که از چندین TPSمختلف می­ایند و یا از یک منبع داده­ای خارجی می­ایند، یا اینکه داده­هایی هستند که تنها برای گزارش­گیری و انجام تحقیقات باید ذخیره شوند، تسهیل بخشیم:    برای مدت زمان مدیدی، شرکت­هایی که نیاز به گزارش­هایی بر پایه­ی داده­های چندین TPSمختلف، داشتند ؛ مجبور بودند داده­های هر TPSرا بیرون کشیده، سپس ان­ها را مرتب نموده و در هم ادغام نمایند تا به داده­ی چکیده­ای برسند که مناسب گزارش­گیری است. در بسیاری از موارد این روش مناسب است. اما در شرکت­هایی که با حجم عظیمی از داده­هایی مواجه هستند که مرتباً نیاز به مرتب­سازی و ادغام دارند ؛ در صورتی که نیاز به          گزارش­گیری از داده­های تصفیه شده­ی TPSها داشته باشیم ؛ انبارداده­ها کارایی بیشتری دارند.
  •  برای ایجاد مخزنی از داده­های TPSها، که شامل داده­های یک بازه­ی زمانی بسیار طولانی هستند و به همین دلیل کارایی کنترل ان­ها توسط خود TPSپایین می­اید: داده­های قدیمی­تر غالباً از یک TPSخارج می­شوند تا زمان پاسخ مورد انتظار دراین سیستم­ها، به راحتی کنترل شود. برای انجام تحقیقات و گزارش­ها ممکن است داده­های قدیمی و داده­های جاری مورد نیاز باشند که در این موارد استفاده از DWبه علت مهم نبودن زمان انتظار برای پاسخ، موثر خواهد بود.

[1]query

[2]On Line Transaction Processing

[3]knowledge worker

[4]On Line Analysis Processing

[5]Report

[6]Query

[7]Transaction ProcessingSystem

[8]clean up

[9]feedback

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26