پنج شنبه 10 مهر 1399 | Thursday 1 st of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
5-3-2- انواع روش های برنامه نویسی و ارتباط با سیستم های خبره

 

  • رویه­ای؛ برنامه­ای که به طور متوالی و عبارت به عبارت، اجرا می­شود. زبانهای رویه­ای به دو دسته، تابعی و امری، تقسیم می­شوند.

تابعی؛ ترکیب توابع ساده برای ایجاد توابع قوی­تر می­باشد. نوع طراحی پایین به بالا است. معمولا به عنوان مفسرهایی به کار می­روند که ساختار ساده داشته باشند و پاسخ سریعی به کاربر می­دهند. از این روش می­توان به زبانهای لیسپ و ای­پی­ای، اشاره کرد.

امری؛ جملات به صورت دستوراتی هستند که به کامپیوتر می­گوید، چه بکند. ساختار کنترلی قوی دارند و طراحی برنامه نیز بالا به پایین است.

  • غیررویه­ای؛ در این روش بر نامه­نویس هدف را تعیین کرده و سیستم تعیین می­کند، که چگونه به هدف برسیم. زبان­های غیررویه­ای به دو دسته غیراظهاری و اظهاری (اخباری)  تقسیم می­شوند.
  • غیراظهاری؛ مبتنی بر استقرا است. یکی از کاربردها دسترسی به اطلاعات موجود در پایگاه داده است. کاربر برای یافتن رکوردهای مورد نظر لازم است یک یا چند فیلد را با همان خصوصیات مورد نظر به طور نمونه انتخاب کند. برنامه، خصوصیات داده را مورد استنتاج قرار داده و داده­ها را جستجو می­کند.
  • اظهاری یا اخباری؛ این روش هدف را از روش دستیابی به ان مجزا می­کند. و به چهار نوع       مبتنی بر فریم، مبتنی بر قاعده، منطق و شی­گرایی تقسیم می­شود.
Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26