پنج شنبه 10 مهر 1399 | Thursday 1 st of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
5-4-1- قواعد

 

یکی از روش­های معمول نمایش دانش، روشی است به نام قاعده تولید[1] که دارای زنجیره­ای از دستورات شرطی با ساختار if-thenاست. در این روش اطلاعات مربوط به یک حوزه به صورت ساختار  if –then  در سیستم قرار داده می­شوند. در قسمت ifدر سمت چپ یک قانون حل مسئله، شرط­ها را که گاهی پیش­فرض­ها نامیده می­شوند، توصیف می­کنند. پیش­فرض­ها باید درست باشند تا قانون بتواند عمل کند. قسمت thenدر سمت راست، مجموعه عملیاتی را، که نتایج نامیده می­شوند، توصیف می­کند. اگر قانون قابلیت اجرا داشته باشد، نتایج دنبال می­شوند. به این نوع سیستم­های خبره، سیستم­های مبتنی برقاعده[2]  می­گویند. در این سیستم­ها،     موتور استنتاج تعیین می­کند که قسمت شرطی کدام قاعده توسط حقایق موجود ارضا شده است.

 

روش کار موتور استنتاج :

قاعده­ای که تمام شروط ان ارضا شده باشند فعال می­شود. ممکن است، چند قاعده به طور همزمان در برنامه عملیات قرار گیرند. در این مواقع موتور استنتاج باید یک قاعده را جهت اجرا، انتخاب کند. قواعد فعال شده تا وقتی که غیر فعال نشوند، در دستور کار باقی خواهند ماند. غیر فعال شدن انها زمانی است که سمت چپ قانون دیگر ارضا نشود. موتور استنتاج قاعده با بالاترین اولویت را اجرا می­کند سپس قاعده بعدی انتخاب می­شود و به همین ترتیب تا همه قواعد از دستور کار پاک شوند.

 

انواع سیستم­های مبتنی بر قاعده[3]:

  • سیستم تولید پست: ایده اصلی پست این بود که هر سیستم ریاضی و یا منطقی تنها مجموعه­ای از قواعد است، که مشخص می­کنند چگونه یک رشته از نمادها به مجموعه دیگری از نمادها تبدیل می­شود. بنابراین وقتی یک رشته ورودی یعنی یک مقدم را داشته  باشیم، قاعده تولید می­تواند یک رشته جدید یعنی تالی را ایجاد کند.
  • الگوریتم مارکوف :   الگوریتم مارکوف مجموعه مرتب شده­ای از قواعد تولید است، که هر یک بر اساس میزان اولویت خود، روی یک رشته ورودی اعمال می­شوند. اگر قاعده­ای که بالاترین اولویت را دارد کاربرد نداشته باشد قاعده بعدی اعمال می­شود، و همین طور الی اخر. این الگوریتم در دو حالت متوقف       می­شود : 1- اخرین قاعده تولیدی بر روی یک رشته قابل بکارگیری نباشد  و یا 2-  قاعده­ای اعمال شود که پس از یک مدت زمان خاص به کار پایان می­دهد.
  • الگوریتم رته :  الگوریتم مارکوف یک استراتژی کنترل معین دارد، به این صورت که قواعد با اولویت بالاتر قبل از همه اعمال می­شوند. استفاده از این الگوریتم، در سیستم­هایی که قواعد زیادی دارند، مشکل است.  الگوریتم رته در خصوص تطبیق الگوی قواعد و تشخیص اینکه چه قواعدی باید فعال شوند، بسیار سریع عمل می­کند و این سرعت را با ذخیره کردن اطلاعات مربوط به قواعد در یک شبکه بدست می­اورد. این الگوریتم  به جای اینکه در دوره­های تشخیص و اجرا، هر واقعیت را با همه قواعد تطبیق دهد، سعی دارد، تغییراتی را که در تطبیق­ها در هر دوره پیش می­اید، جستجو و پیدا کند.


[1]production rule

[2]rule based system

[3]Production system

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26