یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
5-4-4- منطق

 

  • منطق گزاره­ای؛ گزاره جمله­ای است که می­تواند ارزش درست یا نادرست داشته باشد. عبارات در منطق گزاره­ای معمولا به صورت نمادی (سمبولیک) هستند.
  • منطق محمولات؛ منطق گزاره­ای برای حل برخی از مسائل کافی نیست. چرا که یک گزاره صرفا ارزش درست یا نادرست را مشخص می­کند. منطق محمولات این مشکل را با تقسیم گزاره به دو قسمت حل کرده است. این دو قسمت ارگومان و اعلان می­باشند. همچنین منطق محمولات اجازه استفاده از متغیرها را داده و علاوه بر این قوانین استنتاج به کار رفته در منطق گزاره­ای را پشتیبانی می­کند.

منطق محمولات اجازه استفاده از سورها را نیز می­دهد. به این معنی که زبان می­تواند به وسیله جمله اعلانی توسعه یابد و هر کدام از این جملات به یک محدوده از یک متغیر اطلاق شود. مزیت منطق صوری این است که با استفاده از مجموعه قوانینی که قوانین استنتاج نامیده می­شوند، می­توان از واقعیت­های صحیح برای ایجاد واقعیت­های دیگر استفاده کرد. علاوه براین صحت هر گزاره جدید می­تواند بوسیله یک سری اصول        شناخته شده مورد ازمایش قرار گیرد. به هر حال توجه به این نکته مهم است، که استنتاج­های منطقی تنها صحت نتایجی را تضمین می­کنند که مقدمات رسیدن به این نتایج خود نیز صحیح باشند.  

 

 مهندسی دانش:

مهندس دانش شخصی است که مسئول استخراج دانش برای یک سیستم خبره است، که برای اینکار باید ویژگیهایی را دارا باشد و سپس دانش استخراج شده باید به فرم قابل نمایش در کامپیوتر تبدیل شود.

 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26