یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
5-5-1- انواع روش های استنتاج

 

  • قیاس صوری؛مزیت این استنتاج این است که از نظر منطق ریاضی کاملا درست است. به این معنی که اگر قضایای پیش فرض درست باشند، نتیجه بدست امده نیز مطمئنا درست است.
  • استقرایی؛  استنتاجی است که از جزء به کل می­رسد. انسانها استدلال استقرایی را برای رسیدن به نتایج کلی، با استفاده از مجموعه­ای محدود از حقایق و با کمک فرایند تعمیم به کار می­برند. 1) همه حیوانات غذا می­خورند 2)بنابراین همه کانگوروها غذا می­خورند.
  • تولید و ازمون؛ در این روش  یک راه­حل احتمالی ایجاد و سپس ازمون می­شود تا بتوان مشخص کرد که ایا راه­حل پیشنهادی، نیازهای مساله را مرتفع می­کند یا خیر.   
  • استدلال غیر یکنواخت؛ افزودن اصول جدید به سیستم منطق در واقع افزایش قضایا را به همراه دارد که یکنواختی نامیده می­شود. در این استدلال با افزوده شدن حقایق جدید ممکن است حقایق و قواعد قدیم باطل و نادرست شوند. به طور مثال، اگر در یک سیستم خبره پزشکی به وجود نوعی بیماری پی ببریم ولی در طول مدتی که بیماری تشخیص داده شود، ممکن است بیماری از بین رفته باشد و یا         بیماری­های دیگری اضافه شود. به طور مثال اگر بیماری سرماخوردگی دیر تشخیص داده شود به بیماری ذات­الریه تبدیل  می­شود. استدلال­های احتمالی از نوع استدلال­های غیریکنواخت محسوب    می­شوند.
  • استدلال موردی[1]؛ استدلال مبتنی بر مورد CBR، انتخاب یک مورد از مواردی که قبلا در پایگاه دانش ذخیره شده­اند، کار می­کند. به نحوی که این مورد بهترین و بیشترین شباهت را به خصوصیات مسئله جاری تحت بررسی، دارا باشد.  CBRروشی است، که به جای تکیه بر دانش عمومی قلمرو یک مسئله با ارتباط بین  فرضیات مسئله و نتایج ان، قادر است تا دانش مخصوص به تجربه­های قبلی را به جای وضعیت­ها و حالات مسئله اصلی به کار برده و مسائل را به هم پیوند دهد. این مسائل اصطلاحا موارد نامیده می­شوند. یک مسئله جدید با پیدا کردن یک  مورد مشابه قبلی و استفاده مجدد ان  به جای  وضعیت  جدید، حل می­شود.

 [1]Cases Base Reasoning

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26