یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
6-2-1- دسته بندی سیستمهای پشتیبان تصمیم گیری از دید پزشکان

 

1-پیشنهاد درخواستی[1]: به شرایطی اطلاق می­شود که در ان پزشک از DSSمشورت می­طلبد. این     سیستم­ها درحالت عادی غیرفعالند و با درخواست کاربر فعال می­شوند. امکان کنترل استدلال­های   انجام شده را فراهم می­کنند. در این شرایط پزشک می­تواند سیستم را در مسیر خاصی هدایت کند و صحت تشخیص خود را بررسی نماید. بطور مثال:  مرجع پزشکی سریع[2] (QMR)، نسخه تجاری INTERNIST  نمونه­ای از سیستمهای پیشنهاد درخواستی است.

2-پیشنهاد غیر درخواستی[3]: این نوع سیستمها نیازمند درخواست پزشک برای ارائه پیشنهاد نیستند و بر   داده­های در دسترس بیمار (مانند داده­های ازمایشگاه تشخیص طبی یا CPR) تکیه دارند و مستقل از درخواست پزشک پیشنهاد خود را ارائه می­دهند. در این سیستم­ها ارائه پیشنهاد جزئی از فعالیت مدیریت داده است. سیستم نمی­تواند اهداف درمان و تشخیص را به درستی تشخیص دهد که این امر منجر به تولید پیشنهاد مثبت نادرست (FP)و هشدار اشتباه می­گردد.

3-سیستم خودکار[4]: سیستمهایی که در انها پیشنهاد بطور مستقیم بر روی بیمار اعمال می­شود، سیستم خودکار نامیده می­شوند. این سیستمها چندین داده را در زمانهای مشخصی اندازه می­گیرند و متناسب با ان رفتار خود را تطبیق می­دهند. به عنوان مثال می توان به سیستمهای کنترل بیهوشی یا تنفس مصنوعی، اشاره کرد. در این شرایط خرابی سیستم می­تواند خسارات جبران ناپذیری، ایجاد نماید. 

 [1]Solicited Advice

[2]quick medical refrence

[3]Unsolicited Advice

[4]Autonomous System

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26