پنج شنبه 10 مهر 1399 | Thursday 1 st of October 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
6-6-8- سیستم های مبتنی بر قانون

 

یک سیستم خبره مبتنی بر قانون، تلاش می­کند دانش در یک حوزه را در اختیار بگیرد و جایگزین متخصص در ان حوزه شود. یک مثال از قوانین می­تواند به این صورت باشد، اگر بیمار فشار خون بالایی     داشته باشد، احتمال خطر سکته برای او وجود دارد. این قوانین یک مرتبه و به اندازه کافی در یک پایگاه قوانین،   جمع­اوری می­شوند. یک مسئله، با استفاده، یکی از روش های زنجیره ی پیش­رو یا پس­رو در پایگاه قوانین به نتیجه خواهد رسید. برخی از مزایای سیستم خبره مبتنی بر قانون این است که، ذخیره مقدار زیادی از اطلاعات ساده است و استفاده از این قوانین، کمک می­کند که منطق استفاده شده در فرایند تصمیم­گیری توضیح        داده شود. هر چند، برای یک متخصص مشکل است که دانش را به قوانین متمایز تبدیل کند و ممکن است برای اینکه یک  سیستم موثر عمل کند نیاز به قوانین بسیار زیادی داشته باشد.

سیستم­های مبتنی بر قانون، می­توانند در زمینه­های مختلفی، مثل تشخیص بیماری و درمان، به پزشکان، کمک کنند. یک مثال از سیستم خبره مبتنی بر قانون، در زمینه پزشکی، MYCINاست. این سیستم در سال 1970 در دانشگاه استنفورد توسط دکتر ادوارد شرتلیف[1] ایجاد شد. MYCINبر مبنای حدود 600 قانون است که برای کمک به تعیین نوع باکتری که باعث یک نوع عفونت می­شود، استفاده می­شود .

 بطور کلی این زیر سیستم در ارتباط با تصمیم­گیری در شرایط ساختار نیافته است. و می تواند مواردی که نیازمند تجربه و تخصص است را پوشش دهد. این سیستم باید توانایی مدیریت داده­های توزیع شده و داده­کاوی را مانند داده­های جاری داشته باشد. همچنین باید بتواند داده­های بیمار (داده های بلادرنگ ) را جمع­اوری کرده و پردازش کند،  تا بتواند الگوها و روابط میان انها را کشف نماید. این الگوها ی کشف شده برای توسعه قوانین برای کمک به مدیریت بهتر تصمیم­گیری، استفاده خواهند شد. بعلاوه این سیستم محیطی را فراهم می­کند که بتوان به طور مستمر از داده­های بلادرنگ مجتمع شده که باعث تولید قوانین می­شوند،  برای تصمیم­گیری درباره  اینکه ایا بیمار در وضعیت بحرانی قرار دارد یا خیر، استفاده کرد در صورت وجود این شرایط نیز سیستم پیغامی را به صورت هشدار به کاربر خواهد داد.

 [1]EdwardShortliffe

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26