یکشنبه 15 تیر 1399 | Sunday 5 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
6-6-9- شرط منطقی

 

روش استفاده شده در شرط منطقی نسبتا ساده است. در این روش، یک متغیر و یک محدوده معین  داریم، بررسی می­کنیم که متغیر، داخل یا خارج از این محدوده است و بر مبنای نتیجه عمل خاصی را انجام می­دهیم. به عنوان مثال یک جمله می تواند به این صورت باشد، " ضربان قلب بیمار کمتر از 50 است ؟ "، ممکن است که برای ایجاد  شرایط پیچیده­تر، چندین جمله را با هم ترکیب کنیم.  روش هایی مثل جدول تصمیم­گیری     می­توانند برای فراهم کردن یک نمایش ساده از انالیز این جملات، استفاده شوند.

در زمینه ی پزشکی، شرایط منطقی اصولا برای هشدارها و یاداوری­ها، برای یک محدوده مراقبتی     منحصربفرد،استفاده می­شوند.  به عنوان مثال، یک هشدار ممکن است، به یک متخصص هوش­بری اخطار دهد، که ضربان قلب بیمار او به شدت پایین امده است. و یک یاداوری کننده نیز می­تواند به یک پرستار بگوید که یک بیمار را در شرایط قرنطینه قرار دهد. و اینکه یک یاداوری کننده دیگر می­تواند به پزشک بگوید که مطمئن شود که  بیمار  سیگار را ترک کرده است. برای هر بیماری و مراقبت برای پیش­گیری، از پروتکل­های درمان استانداردی استفاده می­کنیم. مثال­هایی از این پروتکل­های بیماری استاندارد، برای بیماری­های مزمن عبارتند از:

  • دیابت: انجمن دیابت امریکا (1999).
  • سرطان دهانه رحم: در گروه کاری سرویس­های پیش­گیری U.S، (1989).
  • واکسن سینه­­پهلو: "ایمن سازی بزرگسالان- شامل پیش­گیری در مقابل انفولانزا نوع A"، درگروه کاری سرویس­های پیش­گیری U.S، (1989).
  • التهاب ریه: "ایمن سازی بزرگسالان- شامل پیش­گیری در مقابل انفولانزا نوع A"، درگروه کاری سرویس­های پیش­گیری U.S، (1989).

این مباحث در یک درخت تصمیم رشته­ای از رویدادها (مشاهده شرایط بیمار، نتایج ازمایش­ها، واکنش بیمار به تذکرات پزشک) را بیان می­کنند. ویاداوری­کننده­های پزشک، خودشان به طور خاص، در پاسخ به یک یا ترکیبی از چند رویداد، تولید می­شوند. یک مثال در این مورد یک یاداوری­کننده برای بیمار است، که به او یاداوری می­کند که برای دریافت واکسن انفولانزا، به پزشک مراجعه کند. این سیستم یاداوری بر اساس زمان در سال، سن بیمار، و برخی معیارهای دیگر است. پروتکل درمانی برای پیش­گیری  از انفولانزا را ازمایش   می­کنیم. این پروتکل از اطلاعات بیمار شامل سابقه انفولانزا قبلی، سن، وجود بیماری­های مزمن،و داده­های مربوط به وضعیت جاری، برای تعیین اینکه ایا تزریق واکسن انفولانزا  باید پیشنهاد شود، یاخیر، استفاده       می­کند. شکل 6-1، درخت تصمیم برای پیش­گیری انفولانزا را نشان می­دهد.

سیستم شرح داده شده، توانایی تصمیم­گیری و ارائه درمان به موقع و مناسب را به پزشکان خواهد داد. اجزا این سیستم و روابط بین انها، در شکل 6-2، مشخص شده­اند.

شکل6-1-درخت تصمیم برای واکسن انفولانزا

شکل6-1-درخت تصمیم برای واکسن انفولانزا.

 

شکل6-2- ساختار سیستم پشتیبان تصمیم گیری پزشکی

شکل6-2- ساختار سیستم پشتیبان تصمیم­گیری پزشکی.

 

 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26