چهارشنبه 1 اسفند 1397 | Wednesday 20 th of February 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
مقدمه

شناسایی اشیاء در تصاویر به صورت بالقوه کاربردهای وسیع و متنوع بسیاری در فهم تصویر دارد.

ردیابی و اکتشاف اشیاء در تصاویر یک کار بنیادی در کاربردهای انالیز تصویر است و کاربردهای فراوانی در زندگی بشر دارد. بسیاری از متد‌های موجود برای اکتشاف اشیاء انالیز‌های همسانی رنگ را در فضای تصویر انجام می دهند.در این زمینه از پردازش تصویر نیز استفاده می شود، پردازش تصاویر دارای دو شاخه عمده بهبود تصاویر و بینایی ماشین[1] است.

عملیات اصلی در پردازش تصویر تبدیلات هندسی همانند (تغییر اندازه، چرخش و... ) ، رنگ همانند (تغییر روشنایی، وضوح و یا تغییر فضای رنگ ) و ترکیب تصاویر ( ترکیب دو و یا چند تصویر)‌، فشرده سازی تصویر (کاهش حجم تصویر) قطعه بندی تصویر ( تجزیه تصویر به قطعات با معنی) و تفاوت تصاویر( به دست اوردن تفاوت‌های تصویر) می باشد. شمارش و اندازه گیری اشیاء، تشخیص عیوب، دسته بندی اشیاء و عملیات بیشمار دیگری با استفاده از پردازش تصویر انجام می گیرد.

در شرایط کنونی الگوریتم‌هایی هستند که تنها برای شناسایی دسته‌های خاصی از اشیاء طراحی شده اند. به این ترتیب ساختن یک الگوریتم تشخیص اشیاء برای یک شی جدید نیازمند صرف زمان و انرژی فراوان است. هدف اصلی در این پژوهش شناسایی اشیاء رنگی ترکیبی در تصاویر می باشد.

مطالبی که در این پژوهش به انها پرداخته شده است، در زیر امده اند:

در فصل 1 مروری داریم بر انچه که تا کنون در این حوزه اتفاق افتاده است. فصل2 با توجه به لزوم اشنایی اولیه با مفاهیم پایه‌، به بررسی اجمالی برخی از فضاهای رنگ متداول می‌پردازد. در فصل 3 به شرح تحلیلی برخی از کارهای انجام گرفته تا کنون می‌پردازیم. فصل 4 به شرح و توضیح کامل یک متد منتخب و پیاده سازی ان خواهد پرداخت. در نهایت، جمع بندی و نتیجه گیری را در فصل 5 مشاهده خواهیم کرد.


[1]vision machine

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26