چهارشنبه 1 اسفند 1397 | Wednesday 20 th of February 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-1- صورت مسئله چیست؟

شناسایی اشیاء در تصاویر بدون محدودیت یکی از گام‌های مهم در فهم و درک تصویر است که به صورت بالقوه کاربردهای وسیع و متنوع بسیاری در فهم تصویر و شاخص گذاری‌های محتوایی(به این معنا که یک تصویر را برحسب محتوا توصیف کرده و از این توصیفات و شاخص‌ها در کاربردهایی مثل بازیابی و جستجوی تصویر استفاده شود.) دارد. امروزه بشر برای انجام بسیاری از کارها، نیازمند سیستم‌های تحلیل کننده تصاویر است. این سیستم‌ها کاربردهای وسیعی در ابعاد گوناگون زندگی بشر از صنعت و کشاورزی تا پزشکی دارند.

شناسایی اشیاء یک مسئله اصلی و بنیادی در حوزه بینایی ماشین است و از سوی محققان و دانشمندان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. طیفی وسیع و متنوعی از روش‌های شناسایی اشیاء وجود دارند.

با وجود سال‌ها تحقیق و پژوهش، موفقیت‌های کمی در تولید و ایجاد الگوریتم‌هایی برای شناسایی اشیاء دلخواه در تصاویر بدون محدودیت، صورت گرفته است. بهترین کارهایی که می‌توانند مورد توجه قرار گیرند، در شرایط کنونی الگوریتم‌هایی هستند که تنها برای شناسایی دسته‌های خاصی از اشیاء طراحی شده‌اند. به این ترتیب ساختن یک الگوریتم تشخیص اشیاء برای یک شی جدید نیازمند صرف زمان و انرژی فراوان است.

با توجه به اهمیت این سیستم‌ها، در پژوهش به بررسی کارهای صورت گرفته در این حوزه پرداخته ایم و نیز متدی انتخاب شده است که در ان الگوریتم مستحکمی برای شناسایی دسته خاصی از اشیاء به نام اشیاء رنگی ترکیبی ارائه شده است. این اشیاء از تعدادی رنگ که به طور یکتا و خاص در کنار هم چیده شده‌اند تشکیل شده است .پرچم‌ها، شخصیت‌های کارتونی، ارم‌ها، افراد در لباس‌های خاص، علائم و... نمونه‌ای از این اشیاءاند.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26