جمعه 17 اردیبهشت 1400 | Friday 7 th of May 2021 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
مقدمه

حرکت انقلابی و جهشی کشور به سمت دنیای الکترونیک و مجازی انقدر مشهود و اشکار است که در نظر هر بیننده ای به امری عادی و رایج بدل شده است. در این جریان گذلر از  دنیای سنتی و ارشیو سازی های شلوغ و دستی و وقت گیر و بروکراسی های پیچیده که در اکثر مواقع برای مخاطب انسانی به امری خسته کننده و نفس گیر تبدیل میشود, به سمت دنیای نرم افزارها و برنامه های مجازی, ما را بر ان داشت تا با برداشتن گامی هر چند کوچک, سهمی در این پیشرفت مطلوب و رو به رشد داشته باشیم.

لذا انچه در این مستند گرد اوری شده است, مراحل گام به گام تولید یکی از این نرم افزارها و برنامه هاست که برای یکی از سازمانهای دولتی کشور با عنوان مجموعه انجمن اسلامی دانش اموزان کل کشور شناخته شده است.

در فاز اول اجرای این پروژه به شناخت و شرح اولیه عملیات توجه شده که با بررسی ها و جلسات متداول با مشتری  انجام گرفته است. در این بخش پس از تعاملات متداول با سازمان جمع اوری مستندات و خواسته های جزئی تر مشتری و بررسی موجودیت های مورد انتظار در نرم افزار پرداخته شد و در نهایت گزیده و چکیده ای از ان به جهت اشنایی با نیازان سازمان و نهایتا تصمیم گیری درباره چگونگی طراحی بخش های مختلف نرم افزار در فصل اول این مستنداورده شده است.

در فاز دوم با استفاده از نرم افزارهای نامبرده شده به طراحی های اولیه از کاربران,  Use Case ها و Sequence Diagram  ها پرداخته شد. این قسمت باعث می شود تا علل مختلف کلاس بندی ها و بخش بندی ها در پروژه, برای مخاطب به صورت بهتری قابل درک باشد..

مرحله بعدی, شامل طراحی پایگاه داده ها و جداول مرتبط با نرم افزار می باشد که بخش مهمی از پروژه محسوب میشود. چرا که طراحی و ارتباط منطقی و صحیح جداول, برنامه نویس را از سردرگمی در میان بخشهای مورد نیاز مخاطب و نتایج مورد انتظار مصون می دارد. لازم به ذکر است که استفاده از بانک های اطلاعاتی متضمن مجتمع شدن زبان های داده ها و دسترسی سریع به اطلاعات و در نتیجه گزارشگیری های دلخواه می شود.

مرحله اخر که تقریبا اصلی ترین بخش این طراحی است و ما را به سمت یک برنامه ی واقعی و ملموس پیش میبرد, مرحله کد نویسی و پیاده سازی فرم هاستنیز به پیاده سازی فرم ها ست. لتزم به تاکید است که در صورتی که گام های قبلی با برنامه ریزی صحیح و نگاهی دقیق و جامع برداشته شده باشد, این مرحله دشواری چندانی در پی نخواهد داشت.

از دیگر نکاتی که یک نرم افزار را مقبول و مورد پسند می سازد محیط اسان و کاربر پسند ان است, که امید میرود در این نرم افزار توانسته باشیم به ان دست یابیم.

در طراحی این فرایند سعی شده که مشکلات موجود به حداقل برسد و درخواست ها و مطالبات مشتری تا حد امکان فراهم گردد.

برای اشنایی بیشتر شما با فرایند طراحی این پروژه, تلاش شد تا مراحل تست ان و مشکلات استخراج شده اولیه توسط کار بران نیز به صورت اجمال اورده شده است.

در پیوست تمامی کد های برنامه و نرم افزارهای جانبی مورد نیاز برای نصب و اجرای برنامه ضمیمه شده است.

امید است این پروژه, هر قدر اندک, گامی رو به جلو برای پیشرفت کشور عزیزمان ایران و تقدیر و تشکری از زحمات بی دریغ تمامی اساتید و وقت گذاری دلسوزانه ی انها در طول دوران تحصیل بنده باشد.

در پایان نیز از تمام کسانی که به هر نحو بنده را در انجام این پروژه یاری کردند, کمال تشکر دارم.

 

 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26