یکشنبه 25 آذر 1397 | Sunday 16 th of December 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-4- ملاحظاتی در طراحی صفحات وب

در طراحی هر سایتی باید به اصول و نکات مهمی که در زیر به انها اشاره می شود، توجه نمود تا بتوان سایتی با سازمان مناسب و اطلاعات مفید ایجاد کرد.

  • اهمیت دادن به اطلاعات مهم : همیشه اطلاعات مهم و اساسی در هر صفحه وب را در بالای صفحه نمایش دهید، چون اغلب کاربران بعد از باز کردن یک صفحه، معمولا صفحه را اسکرول[1] نمی کنند،نتیجه اگر اطلاعات اصلی را در پایین صفحه قرار دهید، این دسته از کاربران انها رامشاهده نخواهند کرد. در صفحه اصلی از سایت، حتما فهرستی از پیوندها به دیگر صفحات سایت جهت هدایت سریع کاربران به اطلاعات مهم قرار دهید.
  • اندازه فایل: در هنگام ایجاد هر صفحه وب، در نظر داشته باشید که حجم اطلاعات در یک صفحه بسیار مهم است. به عنوان مثال فایلهای صوتی یا ویدئویی ادغام شونده در یک صفحه وب، ممکن است باعث بالا رفتن اندازه فایل متناظر با ان صفحه گردند که این مسئله باعث کندی انتقال صفحه در وب می گردد و یک عیب بزرگ محسوب می شود، بنابر این تا حد امکان از افزایش بی مورد اندازه فایلها خودداری نمایید.
  • اندازه صفحه: صفحه وب نباید بسیار کوتاه و یا بسیار طولانی باشد. در صورتی که صفحه شما کوچکتر از نصف صفحه نمایش است، سعی نمایید انرا با صفحات دیگر، ترکیب نمایید. از طرف دیگر اگر صفحه شما بیش از پنج صفحه نمایش، طول دارد، انرا به چند صفحه کوچکتر تجزیه نمایید، چون کاربر از طولانی بودن صفحه دچار خستگی و درماندگی خواهد شد.
  • پرهیز از صفحات ناتمام: برخی از طراحان، سایت خود را قبل از تکمیل شدن تمام صفحات ان، بر روی اینترنت قرار می دهند. دراین موارد معمولا از اصطلاح "در دست ساخت" برای صفحات ناتمام استفاده می نمایند که این مسئله باعث ناراحتی و سر در گمی ملاقات کنندگان سایت می گردد و روش صحیحی نیست، زیرا کاربران مرتبا وارد صفحاتی میشوند که فاقد محتوی و اطلاعات مفید است. تا جایی که ممکن است سعی نماییید برای صفحات ناتمام ویا صفحات فاقد اطلاعاتمفید، ارجاعی در سایت خود قرار ندهید.
  • محدود نکردن سایت به یک مرورگر خاص:  ممکن است شما وب سایتی طراحی نمایید که فقط در اینترنت اکسپرورر[2] ویا فقط در نت اسکیپ[3]دارای کارکرد مناسب باشد، که این مسئله یک عیب برای سایت شما محسوب می گردد، زیرا کاربران را محدود به استفاده از یک مرورگر خاص می نماید. تاحد امکانسعی نمایید در طراحی سایت، از امکانات و دستوراتی استفاده نمایید که از طریق اغلب مرورگرها پشتیبانی می گردد. متاسفانه مرورگرهای مختلفی برای مشاهده صفحات وب وجود دارد که در همه موارد دارای استاندارد یکسانی نیستند. به عبارت دیگر، یک صفحه وب، ممکن در مرورگرهای مختلف به شکل های مختلفی تفسیر گردد.
  •  امکان تماس کاربرانبا سایت: حتما در وبسایت خود قسمتی تحت عنوان "تماس با ما" قرار دهید. در این قسمت نام و ادرس پست الکترونیکی خود و یا مدیر سایت را جهت تماس کاربران با سایت قرار دهید تا انها بتوانند مشکلات، نظریات و انتقادات خودشان را به اطلاع شما برسانند. وب سایت یک میزبان الکترونیکی تلقی می شود و باید برای میهمانان خود و نظریات انها ارزش قایل شود.


[1] scroll

[2]Internet explorer

[3] Netscape 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26