چهارشنبه 5 تیر 1398 | Wednesday 26 th of June 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
مقدمه

    امروزه اسناد ، مدارک وا طلاعات مکتوب یک سازمان و شرکت از چنان اهمیتی برخوردارشده که لزوم مستند سازی در اولویت کاری شرکتها و سازمانها کاملا احساس می شود.حجم زیاد اسناد و مدارک و اشغال بیش از حد فضا توسط مستندات و نیز عدم دسترسی سریع ،  اسان و دقیق به این اطلاعات باعث کاهش ارزش انها میشود که بکارگیری فناوری های رایانه ای در ادارات و موسسات راهگشای مسائل و مشکلات بسیاری شده است. با کمک تکنولوژیهای توانمند در عصر حاضر می توان در زمانی کوتاه ، بدون صرف هزینه های کلان به اطلاعات بسیار زیادی دست یافت که شاید در گذشته تصور ان هم ممکن نبود.

   ارشیو در سراسر جهان امرشناخته شده ای است که نقش واسطه اطلاعاتی مهمی را داراست. در سیستم سنتی امکانات و عملیات بیشتر به صورت دستی انجام می شده و تجهیزات در حد ساده و معمولی بود. از گذشته تا بحال سیستم بایگانی به شکل ملموس و به تدریج تغییراتی را شاهد بوده است.  اما امروز با پیشرفت علوم رایانه ای تغییرو تحولات بسیاری صورت گرفته است.بدین صورت که در سیستمهای امروزی عملیات بایگانی بصورت کامپیوتری و پیشرفته انجام می گیرد.

    بایگانی در هر کشور، سازمان یا اداره از اهمیت بسزایی  برخوردار است واطلاعات و اسناد بعنوان دارایی و منابع با ارزش یک سازمان محسوب می شود، لذا در نظر داشتن مسائلی از قبیل چگونگی ثبت و ذخیره حجم انبوهی از داده ها،حفظ و نگهداری از انها ، نظم و سازماندهی انها ، دسترسی سریع و اسان به اطلاعات ، به روز نگهداشتن اطلاعات و... مهم وضروری به نظر می رسد.

 

 

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26