چهارشنبه 5 تیر 1398 | Wednesday 26 th of June 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-3-2 ابزار برنامه نویسی - دلفی

دِلفی[1]یا به تعبیری ویژوال پاسکال یک زبان برنامه نویسی است و بستری برای توسعه نرم‌افزار که شرکت بورلند[2] ان را تولید کرده است .این زبان، در بدو انتشار خود در سال 1995، به عنوان یکی از نخستین ابزارهایی مطرح شد که از توسعه نرم‌افزار بر مبنای متدولوژیRADیعنی تولید و توسعه سریع برنامه‌های کاربردی پشتیبانی می‌کردند.

این نرم افزار بر مبنای پاسکال شی گرا بوده و از این زبان مشتق شده است. البته بورلند نسخه‌ای از دلفی و C++Builderرا برای لینوکس[3]  به نام کایلیکس[4] ارائه کرد که مورد استقبال توسعه دهندگان نرم‌افزارهای لینوکس قرار نگرفت. نرم‌افزارهای دلفی در ابتدا به صورت مستقیم از کتابخانه‌های ویندوز و کتابخانه مخصوص خود به نام VCLاستفاده می‌کرد، اما پس از نسخه6  دلفی، امکانات استفاده از دات نت هم به ان اضافه شد. در حال حاضر می‌توان دلفی را یکی از رایج‌ترین زبان‌های ممکن در ایران دانست.

زبان دلفی که پیشتر بنام پاسکال شیءگرا (Object-Pascal) خوانده می‌شد و برای طراحی نرم‌افزاهای تحت ویندوز به کار می‌رفت، امروزه چنان توسعه یافته است که برای تولید نرم‌افزارهای تحت سیستم‌عامل لینوکس و دات نت نیز به کار می‌اید. بیشترین کاربرد دلفی در طراحیبرنامه‌های رومیزی و پایگاه دا‌ده‌ها‌ است، اما به عنوان یک ابزار «چند- منظوره»، برای طراحی انواع گوناگونی از پروژه‌های نرم‌افزاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 [1]-  Delphi

[2]-  Borland

[3]-  Linux

[4]-  Kylix 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26