یکشنبه 30 دی 1397 | Sunday 20 th of January 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
فصل سوم – طراحی پایگاه داده

     فن اوری اطلاعات نحوه انجام تمام امور را در سراسر جهان برای همیشه تغییر داده است. اطلاعاتی
که تا چندی پیش در سالن های مملو از کمدهای بایگانی ذخیره می شدند را حال می توان در یک پایگاه
داده مشاهده نمود پایگاه داده در اصل مجموعه ای سازمان یافته از اطلاعات ذخیره شده در رایانه با یک
روش اصولی[1]مثل یک برنامه رایانه ای است که می تواند به سوالات کاربر پاسخ دهد. برای ذخیره و بازیابی بهتر ، هر رکورد معمولا به صورت مجموعه ای از اجزای داده ای یا رویدادها سازماندهی می گردد ، برنامه رایانه ای که برای مدیریت و پرسش و پاسخ بین پایگاه های داده ای استفاده می شود.

سیستم مدیریت پایگاه داده یا به طور خلاصه  DBMSمهمترین نرم افزار در سیستم پایگاه داده است که به عنوان رابط بین پایگاه داده و کاربر و برنامه ها ی کاربردی عمل می نماید.این سیستم مجموعه ای پیچیده از برنامه های نرم افزاری است که ذخیره سازی و بازیابی داده هایسازمان را در پایگاه داده کنترل می کند. کنترل امنیت و صحت پایگاه داده ها نیز برعهده این سیستم است چنانچه نیازمندی های اطلاعاتی سازمانی تغییر یابد، سیستم های اطلاعاتی نیز اسان تر تغییر خواهند یافت.زمانی که از صحت پایگاه داده ها پشتیبانی شود، دیگر اجازه نمی دهد که بیش از یک کاربر در هر لحظه، یک رکورد را به روزرسانی کند.

نمونه هایی از معروف ترین نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده[2] عبارتند از : طراحی پایگاه داده ها، فرایند تصمیم گیری درباره نحوه سازماندهی این داده ها در انواع رکوردها  و برقراری ارتباط بین رکوردهاست.

Oracle - Microsoft SQL Server - My SQL - Postreg SQL - DB2- Microsoft Access

   در فصل اول به بررسی پایگاه داده انتخابی برای سیستم مورد نظر یعنی  Sql serverو مزایای ان اشاره کردیم. در این قسمت به  معرفی جداول طراحی شده خواهیم پرداخت.[1]-  Systematic Metod

[2]-  Data Base Management

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26