پنج شنبه 26 تیر 1399 | Thursday 16 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
فصل چهارم امکانات نرم افزار ( معرفی جامع سیستم )

در این فصل ما به معرفی جامع سیستم دانش اموزی واحد فرهنگی کمیته امداد و امکانات ان می پردازیم . برای این کار ما نیاز به معرفی زیر سیستم های این برنامه داریم که عبارتند از :

 • زیر سیستم احراز هویت که در بخش امنیت و کارایی بطور جامع معرفی می شود اما برای اشنایی به این صورت بیان می کنیم که برای ورود بایستی نوع و نام و رمز و شاخه کاربر تعیین شود و در صورت درستی این اطلاعات می تواند به زیر سیستم های مربوط به گروه کاربر مورد نظر دست یابد.
 • زیر سیستم مشخصات سجلی ( برای ثبت مشخصات شناسنامه ایی و خانوادگی دانش اموزان و دانشجویان )
 • زیر سیستم مشخصات تحصیلی دانش اموز ( برای ثبت اطلاعات درسی دانش اموز)
 • زیر سیستم مشخصات تحصیلی دانشجو ( برای ثبت اطلاعات درسی دانشجو )
 • زیر سیستم جداول ( که برای ثبت اطلاعاتی به کار می رود که در طول زمان تغییر می کند مانند { رشته های تحصیلی ساعات درسی و . . . } )
 • زیر سیستم ثبت اطلاعات مدارس
 • زیر سیستم ثبت اطلاعات دانشگاهها
 • زیر سیستم ثبت اطلاعات خوابگاهها
 • زیر سیستم اعتبارات و تعیین نرم هزینه ها ( برای دانش اموزان و دانشجویان بطور جداگانه )
 • زیر سیستم کانون و انتخاب رشته
 • زیر سیستم مربیان کانون
 • زیر سیستم رابطین و سر رابطین

 * زیر سیستم مشخصات سجلی

      لازم بذکر است که قبل از ورود به این بخش بایستی مراحل اول ورود به نرم افزار طی شود تا اجازه دستیابی به این بخش به کاربر داده شود برای این امر بایستی نرم افزار را RUNکرد با این عمل نرم افزار به قسمت امنیتی یعنی سیستم احراز هویت رفته که در این صفحه چهار ایتم نام شاخه ، نوع کاربر ( مسئول فرهنگی ، متصدی فرهنگی ، مسئول کانون و نیروی فعال ) ، نام کاربری و رمز عبور سوال می شود و پس از وارد کردن اطلاعات و تائید انها توسط سرور به صفحه ایی می رسیم که در ان زیر سیستم های مربوط به کاربر وارد شده نمایان شده و با فعال کردن تیک گزینه تغییر در سمت راست صفحه می توانیم نام کاربر و رمز عبور را تعریف کینم .

      حال به زیر سیستم مشخصات سجلی جهت جهت ثبت اطلاعات شناسنامه ایی و خانوادگی دانش اموز یا دانشجو می رسیم که این صفحه به شکل زیر است :

      با ورود به این صفحه 5 قسمت مختلف در ان مشاهده می شود . اولین قسمت ان که در سمت راست و بالا قرار دارد برای  نمایش محتویات جدولی از پایگاه داده است که در ان نام دانش اموزان یا دانشجویان ثبت شده است و می توان با کلیک روی دانش اموز مورد نظر اطلاعات ان را در قسمت ورود اطلاعات مشاهده کرد.

     با توجه به اینکه تعداد دانش اموزان یا دانشجویان ممکن است به بیش از 2000 اسم برسد که خود جستجو را طولانی می کند ما به دنبال یک ابزار برای کاهش مدت زمان یافتن دانش اموز یا دانشجو مورد نظر پرداختیم و یک جستجو براساس فیلترهای مختلف قرار دادیم و در قسمت زیر جدول نام دانش اموزان طراحی شده که 9 ایتم مهم برای اینکار عبارتند از : نام ، نام خانوادگی ، کدملی ، شماره شناسنامه ، تاریخ تولد ، کد مددجویی ، نوع پوشش ، موقعیت و نهایتا جنسیت که هر کدام به نوعی کار جستجو را کمتر می کنند و پس از تعیین ایتم جستجو فیلتری که برای جستجو را داریم انتخاب می کنیم مثلا اگر ایتم ما نام خانوادگی باشد فیلتر ( احمدیان مسک ) را برای یافتن دانش اموزان و یا دانشجویانی که نام خانوادگی انها ( احمدیان مسک ) باشد استفاده می کنیم و یا اگر ایتم جستجو تاریخ تولد باشد فیلتر ( 17/9/1364 را جهت یافتن دانش اموز یا دانشجویانی که تاریخ تولد انها با تاریخ (17/9/1364 ) برابر است را یافت می کند.

     قسمت سوم که در پایین سمت راست قرار دارد کلید های عملیاتی برای ایجاد ، ویرایش ، درج ، چاپ و بر گشت از این صفحه به صفحه دوم ( صفحه زیر شاخه ها که ما ان را صفحه دیفالت (Defulte  ) می نامیم ) قرار دارند که عملکرد هر کلید به قرار زیر است :

جدید : این کلید صفحه را پاک کرده و نشانگر را به محل کد مددجویی می برد .

ذخیره : این کلید دو عملکرد دارد 1- حکم ویرایشگر و 2- حکم درج کننده در پایگاه داده را دارد که برای ذخیره کردن اطلاعات جدید یا ویرایش شده استفاده می شود.

حذف : ممکن است اطلاعات یک دانش اموز یا دانشجو اشتباهی ثبت شود و یا به علت خروج از حمایت و یا نیاوردن گواهی تحصیلی در سالهای بعد نیاز به حذف دانش اموز یا دانشجو جهت بهینه سازی پایگاه داده داشته باشیم ما با این کلید می توانیم این عمل را بصورت کامل انجام دهیم که با انجام این کار اطلاعات فرد پاک شده و صفحه پاک می شود و نشانگر نیز به محل ورود کد می رود .

برگشت : این کلید برای برگشت به صفحه دیفالت ( صفحه انتخاب زیر سیستم ) بکار می رود.

چاپ : گاهی وقتها ما نیاز به چاپ اطلاعات یک دانش اموز یا دانشجو داریم که برای این کار ما این کلید را در این قسمت تعبیه کرده ایم .

     قسمت چهارم که بزرگترین قسمت بوده و بیشتر صفحه را اشغال کرده است قسمت ورود اطلاعات سجلی و خانوادگی دانش اموز یا دانشجو می باشد در این قسمت همانطور که مشاهده می شود در بالاترین قسمت سمت راست نام و کد شاخه ایی که کاربر با ان وارد شده نمایش داده می شود که این کد نقش محدود کنندگی برای نرم افزار را دارد تا مجبور به Load    تمام دانش اموزان نشویم . سپس کد مددجویی دانش اموز یا دانشجو می باشد که تشکیل شده از 13 رقم ( 4 رقم اول ان همان کد شاخه است 6 رقم بعد کد مددجویی خانوار را تعیین می کند و 3 رقم اخر تعیین کننده نسبت فرد با خانواده است ( که **3 مربوط به فرزندان پسر **4 مربوط به فرزندان دختر **7 مربوط به نوه های پسری و **8 مربوط به نوه های دختری و **0 مربوط به سرپرست و **1 مربوط به همسر ان است و **9 وقتی نسبت افراد یک خانوار با هم خواهر و برادر باشد بکار می رود ) حال اگر این کد قبلا در سیستم ثبت شده باشد با زدن این کد مشخصات دانش اموز یا دانشجو نمایش داده می شود اما اگر کد جدید باشد نشانگر به قسمت بعدی برای درج نام و نام خانوادگی و .... می رود تا اطلاعات فرد مورد نظر ثبت شود و در نهایت باید ذخیره گردد. همانطور که در مورد کلید ذخیره توضیح دادیم این کلید در صورت وجود دانش اموز عملیات ویرایش و در صورت جدید بودن کد عملیات درج کنندگی در پایگاه داده را دارد. در ادامه اطلاعاتی مانند نام ، نام خانوادگی و کدملی و ...  برای فرد ثبت می شود اما در این بین اطلاعاتی وجود که برای سهولت و یکپارچگی سیستم به صورت منوهای کشویی طراحی شده مانند محل صدور ، وضعیت جسمانی ، علت تحت حمایت و ... .

     پس از ورود تمام اطلاعات بایستی تعیین کنیم که فرد مورد نظر دانش اموز است یا دانشجو تا در هنگام ثبت اطلاعات درسی ان به قسمت مورد نظر یعنی ثبت اطلاعات درسی دانش اموز یا دانشجو وارد شویم .

    همانطور که مشاهده می شود در این میان قسمتی برای تمایل اعضاء برای استفاده از کانون قرار داده ایم که در صورت تائید این قسمت با مراجعه به زیر سیستم کانون می توان نام فرد را در انجا نیز مشاهده کرد و خدمات و فعالیت های وی را در انجا ثبت و ضبط کرد.

اما قسمت پنجم که در شکل فعلا دیده نمی شود عبارت است از تذکرات که در قسمت توضیحات داده می شود. و اگر دانش اموز یا دانشجویی توضیحات نداشته باشد این قسمت برای او فعال نمی شود .

       در اینجا لازم می دانیم نمایی از این صفحه را به شما نشان دهیم.

 

نکته قابل ذکر در این صفحه و کلیه صفحات دیگر این است که در هنگام استفاده از کلیدها ابتدا پیامی پرسیده می شود که ایا از عملیات مورد نظر مطمئن هستید این کار باعث افزایش ضریب امنیت و کارایی سیستم می شود زیرا از اشتباهات بسیاری جلوگیری می کند.
 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26