پنج شنبه 26 تیر 1399 | Thursday 16 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
زیر سیستم مشخصات تحصیلی دانش اموز

      این زیر سیستم مانند زیر سیستم سجلی دارای 5 قسمت می باشد که به معرفی تک تک انها می پردازیم :

      اولین قسمت در این زیر سیستم مانند زیر سیستم سجلی جدول اسامی دانش اموزان است که با انتخاب هر دانش اموز می توان مشخصات تحصیلی ان را مشاهده کرد البته به شرط ان که برای ان دانش اموز اطلاعاتی ثبت شده باشد اگر دانش اموزی دارای اطلاعات درسی نباشد می توان با استفاده از کلید جدید اطلاعات صفحه را پاک و صفحه را برای ورود اطلاعات درسی دانش اموز اماده کرد و با کلید ذخیره به مانند قبل که عمل ویرایش و درج را انجام می داد اطلاعات را ذخیره کرد.

       اما همانطور که در قسمت قبل دیدیم بایستی دانش اموز را انتخاب کنیم این عمل در صورتی که تعداد دانش اموزان زیاد باشد با سختی انجام می شود لذا به مانند صفحه سجلی در این بخش نیز ما سیستم جستجو را تعبیه کردیم که عمل مشابه را انجام می دهد به این ترتیب که با مشخص کردن ایتمی برای جستجو و قرار دادن فیلتری مناسب به تعداد بسیار کمی از دانش اموزان برسیم و از ان میان دانش اموز مورد نظر را انتخاب کنیم ممکن است فکر کنید این که همان سیستم قبلی است اما با ان تفاوت های کوچکی دارد مثلا بجای 9 ایتم قبل فقط سه ایتم کدمددجویی ، نام و نام خانوادگی وجود دارد و ضمن اینکه اطلاعات دانشجویان در این قسمت نیست که باعث زمان بیشتر برای جستجو شود پس می توان نتیجه گرفت که این سیستم نسبتا هوشمند است.

     همانطور که در توضیحات قبلی دیدیم ما با استفاده از کلیدهای عملیاتی دستورات مورد نظر را انجام می دهیم این کلیدها عبارتند از :

 • جدید : برای پاک کردن صفحه و ورود اطلاعات جدید به کار می رود این کلید نشانگر را بر روی نام مدرسه قرار می دهد زیرا همانطور که گفته شد بایستی دانش اموز را از جدول اسامی انتخاب کرده باشیم تا بتوانیم اطلاعات ان را ثبت کنیم.
 • ذخیره : اگر از قسمت سجلی به خاطر داشته باشید همانطور که گفتیم این کلید در موقعیت های زمانی مختلف دو کار را انجام می دهد یکی عملیات ویرایش در هنگام وجود اطلاعات از قبل و دیگری عملیات درج در پایگاه داده که همان ذخیره کردن معمول است .
 • حذف : این کلید همانطور که از نامش پیداست باعث حذف اطلاعات درسی می شود نه باعث حذف اطلاعات دانش اموز در نتیجه اگر اشتباهی در هنگام ثب رخ داده باشد یا دانش اموزی اشتباهی ثبت شده باشد می توان اطلاعات درسی وی را حذف و برای شخص صاحب ان ، اطلاعات را مجددا ثبت کرد .
 • عملیات برگشت از صفحه به مانند قبل با کلید برگشت انجام می شود که با این عمل صفحه مشخصات تحصیلی به صفحه دیفالت یا صفحه زیر سیستم ها می رود.
 • چاپ : اگر بخواهیم اطلاعات درسی را چاپ کنیم تا بتوان در اختیار واحدهای دیگری مثل بایگانی ( جهت درج در پرونده ) یا واحد درمان ( جهت تمدید کارت ) قرار دهیم می توان از این کلید  استفاده کرد .

در قسمت بعدی که ثبت اطلاعات درسی دانش اموز است همانطور که مشاهده می کنید سال تحصیلی مورد نظر را باید انتخاب کرد ولی کد و نام شاخه از قبل انتخاب شده است البته اگر در قسمت سال تحصیلی سال پیش فرض سالی است که قبلا بصورت پیش فرض توسط مدیر سایت در نظر گرفته شده است مثلا برای امسال که این سیستم را طراحی کرده ایم سال پیش فرش سال 89-1388 می باشد .

      کد مددجویی دانش اموز با انتخاب ان قابل مشاهده است ولی برای اطمینان از عدم تغییر مجوز دستیابی به ان را نداده ایم فقط قابل مشاهده است در گزینه بعدی کد مدرسه قرار می گیرد که از 8 رقم تشکیل شده است مثلا 50855806 مربوط به مدرسه محمودیه خیامی در مشهد است که دو رقم اول یعنی 50 مربوط به شهر که در اینجا مشهد و رقم سوم مربوط به ناحیه اموزشی که در این مثال 8 نشان از اموزش و پرورش تبادکان دارد و 5 رقم بعدی کد مدرسه است که در این مثال مربوط به مدرسه محمودیه خیامی است .

     نکته قابل تذکر در این قسمت این است که کد مدرسه برای شیفت های مختلف با هم فرق میکند و اگر مدرسه ایی شامل چند مقطع مختلف باشد برای هر مقطع کدی جدا وجود دارد مثلا ممکن است یک مدرسه هم دبیرستان و هم هنرستان باشد ضمن اینکه اگر پیش دانشگاهی هم داشته باشد خود دارای کدی مجزا می باشد.

    در ایتم بعدی منظور از دوره تحصیلی همان مقطع می باشد که شامل ابتدایی ، راهنمایی ، دبیرستان ( نظری و فنی و کارودانش ) و پیش دانشگاهی می باشد .

    پایه برای مقاطع مختلف متفاوت است مثلا برای ابتدایی از اول تا پنجم و برای راهنمایی و دبیرستان از اول تا سوم اما برای پیش دانشگاهی قفل می شود .

     نکته قابل توجه در ایتم رشته تحصیلی این است که این ایتمن فقط برای دوم ، سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی فعال می شود .

     در ایتم وضعیت مددجو چند گزینه وجو دارد که با توجه به اینکه رابط مدرسه چه اطلاعاتی برای واحد فرهنگی می اورد می توان ثبت کرد مثلا دانش اموزی که قبلا درس می خوانده ولی امسال ترک تحصیل کرده است باید به عنوان ترک تحصیل ثبت شود.

     در قسمت معدل بایستی معدل پایان سال دانش اموز ثبت شود که بتوان در هنگام انجام خدماتی چون تشویق دانش اموزان ممتاز یا کمک به تقویت بنیه تحصیلی دانش اموزان ضعیف و یا خدمات اردویی با استفاده از گزارش گیری ها دانش اموزان واجد شرایط را پیدا و خدمات مورد نظر را ارئه کرد.

       اگر رابطی که در قسمت رابطین ثبت شده باشد در مدرسه دانش اموز مورد نظر باشد بایستی در قسمت رابط فرهنگی انتخاب شود و با توجه به گزارشات رابط از وضعیت درسی ، اخلاقی و ... دانش اموز نوع ناهنجاری های وی را ثبت کرد تا در صورت نیاز به وضعیت وی رسیدگی شود.

      اما اخرین قسمت در این صفحه مربوط به خدمات قابل دریافت توسط دانش اموزان است که شامل دوازده گزینه است که عبارتند از :

 • ایاب و ذهاب که به  دانش اموزانی تعلق می گیرد که فاصله مدرسه انها تا منزلشان بیشتر از 10 کیلومتر باشد البته با توجه به اینکه بیشتر خانواده ها برای فرزندان ابتدایی خود مدارس نزدیک را در نظر می گیرد خود به خود این خدمات برای دانش اموزان راهنمایی و متوسطه واجد شرایط محسوب می شود .
 • کتب درسی و نوشت افزار که به تمامی دانش اموزان تعلق می گیرد ولی مبلغ ان متفاوت است و در قسمت نرم از زیر سیستم اعتبارات مشخص می گردد.
 • خوابگاه ها که به دانش اموزانی تعلق می گیرد که از خوابگاه های مدارس شبانه روزی اموزش و پرورش استفاده می کنند.
 • اجاره مسکن : این خدمت برای دانش اموزانی است که از شهر یا روستایی که مقطع یا رشته مورد نظر وی در ان نباشد یا به دلایل دیگری با نظر ریاست شاخه تحت پوشش ان به شهر دیگر مراجعه کرده باشد و در منزل استیجاری سکنی گزیده باشد مبلغی کمی بعنوان اجاره پرداخت می شود .
 • راهیابی به دانشگاه : هرگاه دانش اموزان پایه سوم فنی یا پیش دانشگاهی برای شرکت در کنکور ثبت نام کنند و برگه ثبت نام خود را به واحد فرهنگی ارائه دهند می توانند از این خدمت بهره ببرند این خدمت فقط یکبار در طی سال های حمایت انجام می شود .
 • همایش راه سبز : همانطور که از نام این خدمت پیداست همایشی است که در سال یک یا دو مرحله اجرا می شود و در ان شیوه های موفقیت در کنکور ، روش های تست زنی و رفع اضطراب مطرح می شود تا ضریب موفقیت دانش اموزان در پایه های سوم فنی و پیش دانشگاهی بیشتر شود.
 • ازمون های امادگی کنکور : با توجه به امکانات امداد و مذاکراتی که با موسسات فرهنگی- اموزشی بعمل می اید در برخی از سال ها امکان برقراری ازمون های امادگی کنکور برای دانش اموزان مقاطع سوم فنی و پیش دانشگاهی برگزار می شود که تمام هزینه ان از کمیته امداد پرداخت می شود.
 • تقویت بنیه تحصیلی : همانطور که گفته شد برای افرادی که معدل انها پایین است و یا در  درسی تجدید اورده اند هزینه تقویت بنیه تحصیلی پرداخت می شود تا در کلاس های جبرانی شرکت کرده و نمره لازم را جهت اتمام درس در ان پایه کسب کنند.
 • کارودانش و مدارس فنی : که فقط به دانش اموزان دوم و سومی که در رشته های فنی و یا کارودانش تحصیل می کنند تعلق می گیرد .
 • اردوها : اگر دانش اموزی معدل بالا کسب کرده باشد یا در کاون ها به صورت فعال حضور داشته باشد شرایط استفاده از اردوها را دارد که در صورت برگزاری اردو برای این گونه افراد بایستی تیک انها فعال شود.
 • مدارس شبانه و بزرگسالان : با توجه به قوانین اموزش و پرورش افرادی که سن ان ها نسبت به سایر دانش اموزان معمولی بیشتر باشد یا وقفه تحصیلی داشته باشند بایستی در مدارس شبانه و بزرگسالان ثبت نام کنند که امداد قسمتی از این هزینه را پرداخت می کند .
 • تشویق دانش اموزان کوشا: همانطور که در قسمت معدل گفتیم ممکن است برای دانش اموزان کوشایی که معدل انها بیشتر از نرم در نظر گرفته شده توسط مرکز باشد هزینه ایی تعلق گیرد که بایستی در این قسمت تیک ان فعال شود و با توجه به نرم تعیین شده مرکز پرداخت صورت گیرد.

     نکته قابل توجه این است که تمامی پرداخت ها توسط واحد فرهنگی فقط یکبار در هر سال تحصیلی صورت می گیرد اما ممکن است برای عده ایی که زودتر گواهی های تحصیلی خود را اورده اند در یک مرحله و برای سایر افراد در مراحل دیگر وجوه های تعلق یافته به حساب خانواده واریز گردد.

       نمای این صفحه به شکل زیر است :

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26